Arméni sa nezapoja do Eurosongu pre spor s Azerbajdžanom

Eurosong
www.stv.sk Foto: SITA

BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) – Organizátori medzinárodnej pesničkovej súťaže Eurovision Song Contest potvrdili, že Arménsko sa nezúčastní na tohtoročnej šou v azerbajdžanskom hlavnom meste Baku.

Európska vysielacia únia (EBU) uviedla, že je „skutočne sklamaná“ z rozhodnutia arménskej verejnoprávnej televízie.

Napriek tomu, že azerbajdžanské úrady garantujú bezpečnosť pre všetky zúčastnené krajiny, azerbajdžanský prezident pred niekoľkými dňami vyhlásil, že nepriateľom číslo jeden sú Arménci. Nemá zmysel posielať súťažiaceho do krajiny, kde ho vnímajú ako nepriateľa,“ uviedla televízia vo vyhlásení.

Momenty z 56. ročníka Eurovízie
Foto: SITA/AP

Odmietame prísť do krajiny, ktorá je známa masakrom Arméncov a kde protiarménske postoje povýšili do roviny štátnej politiky,“ vyjadrilo sa minulý mesiac niekoľko arménskych popových spevákov, ktorí stoja za bojkotom Eurovízie.

Veľké finále tejto súťaže sa tento rok uskutoční 26. mája, za Slovensko sa doň pokúsi dostať Max Jason Mai – nový projekt hudobníka Mira Šmajdu.

Dlhodobým zdrojom napätia na Kaukaze je sporné územie Náhorného Karabachu. V čase Sovietskeho zväzu získalo štatút autonómneho územia v rámci Azerbajdžanu. Začiatkom 90. rokov, keď sa zväz rozpadával, Arménskom podporovaná karabašská vláda na základe referenda vyhlásila nezávislosť od vlády v Baku.

Nasledoval ozbrojený konflikt medzi Arménmi a Azerbajdžanom, ktorý si vyžiadal 30-tisíc obetí. Od vyhlásenia prímeria dosiahnutého v roku 1994 sa však komplikovaná situácia na území so 140-tisíc obyvateľmi susediacim s Iránom nevyriešila. Podpis mierovej zmluvy je v nedohľadne, keďže Azerbajdžan sa nároku na Karabach odmieta vzdať. Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.co.uk a z archívu tlačovej agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Max Jason Mai