Art Film Fest predstaví aj prvý slovenský horor

Festival Art Film Fest 2012
Slovenský kameraman Dodo Šimončič (vpravo) a viceprezident festivalu a riaditeľ Hercovej misie a Zlatej kamery Peter Hledík počas tlačovej konferencie na 20. ročníku medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest 2012. Trenčianske Teplice, 17. jún 2012. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 29. mája (WEBNOVINY) – Na 22. ročníku filmového festivalu Art Film Fest, ktorý sa uskutoční od 21. do 27. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, bude mať svetovú premiéru snímka Prvý slovenský horor. Režisér Róbert Slovák v nej zachytil všetko, čo zažil pri snahe nakrútiť horor Fabrika smrti, ktorý však nedokončil.

Prvý slovenský horor uvedú v rámci sekcie Slovenská sezóna, ktorá ponúkne aj ďalšie tituly slovenskej kinematografie.

„Na Slovensku vlani vzniklo 22 dlhometrážnych filmov pre kiná. Ale keď sa opýtate návštevníkov kín, tak si možno spomenú na dva či tri domáce tituly. Keď je film súčasťou medzinárodného festivalu, dostane sa mu väčšej publicity, je tu možnosť, že ho uvidia zahraniční hostia a zvýši sa tak jeho šanca dostať sa na festivaly či prehliadky v zahraničí. A uvidia ho aj ďalší diváci a navyše majú možnosť osobne sa stretnúť s hercami a tvorcami a po projekcii s nimi viesť dialóg,“ povedal zostavovateľ sekcie Miroslav Ulman.

Predstaví sa viacero slovenských noviniek

Ďalšiu festivalovú premiéru bude mať titul Krok do tmy, ktorý nakrútili bratia Miloslav a Igor Lutherovci. „Milostná dráma z povojnového obdobia je pohľadom do svedomia ľudí poznačených hrôzami vojny a zvrátenosťami 50. rokov minulého storočia a svojím posolstvom o vine a zodpovednosti smeruje do súčasnosti“. Partizánskeho veliteľa stvárnil Marko Igonda a jeho manželku zas Monika Haasová.

Diváci a diváčky sa môžu tešiť aj na úspešný dokument Ladislava Kaboša Všetky moje deti (2013), ktorého dej sa zameriava na farára Mariána Kuffu a jeho „deti“ – bezdomovcov či bývalých väzňov. Ponúka tiež pohľad do chudobných rómskych rodín.

V rámci Slovenskej sezóny premietnu aj snímku Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom (2014). Dielo nakrútil Patrik Lančarič o zosnulom slovenskom hudobníkovi Marekovi Brezovskom, ktorý sa v júni 1994 vo veku 20 rokov predávkoval heroínom.

Zastúpený bude i animovaný žáner

Do programu zaradili aj tohtoročný titul Slovensko 2.0, ktorý ponúka desať desaťminútových filmov. Prostredníctvom nich režiséri Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Peter Krištúfek, Miro Jelok a ich kolegyne Zuzana Liová, Iveta Grófová a Viera Čákanyová predstavujú osobný, politický, sociálny, humorný aj ironický pohľad na príbeh Slovenska.

Diváci a diváčky môžu vidieť hrané a dokumentárne filmy, zastúpenie majú aj animovaný i experimentálny žáner. Na festivalovom plátne tiež premietnu animovaný dokument Felvidék- Horná zem (2014) režisérky Vladislavy Plančíkovej, ktorý sa zaoberá aj témou slovensko-maďarských vzťahov.

Organizátori podujatia sa rozhodli vzdať česť zosnulému filmárovi Petrovi Solanovi. Významného režiséra si uctia prostredníctvom snímky Boxer a smrť z roku 1962.

Novinkou bude sekcia Vojna a film

Art Film Fest ponúkne celkovo dvanásť sekcií. Prísľuby z Východu predstavia výber z východoázijskej mainstreamovej produkcie. V sekcii Okolo sveta diváci a diváčky uvidia drámu Joe (2013) režiséra Davida Gordona Greena s Nicolasom Cageom v hlavnej úlohe.

Do sekcie Európske zákutia organizátori zaradili napríklad grécky film Miss Violence (2013) režiséra Alexandrosa Avranasa. V programe festivalu bude aj profilová prehliadka diel zosnulého britského filmára Alana Clarka.

Novinkou bude sekcia Vojna a film, v rámci ktorej predstavia klasické filmové diela nazerajúce na vojenské dejiny z rôznych strán. Nočná prehliadka zas ponúkne sedem celovečerných žánrových titulov, medzi ktorými bude aj slovenská snímka Socialistický zombi mord (2014).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj HerzMartin ŠulíkPeter KerekesPeter KrištúfekZuzana Liová