Arvik namieta voči odstúpeniu od zmluvy

Viera Tomanová

BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Pilotný sociálny podnik Arvik, s ktorým ministerstvo práce a sociálnych vecí ešte v polovici decembra minulého roka odstúpilo od zmluvy, podal voči výsledkom kontroly v podniku námietky. „Označené nedostatky podľa nášho názoru nie sú právne podložené a neodôvodňujú ukončenie činnosti sociálneho podniku Arvik,“ konštatuje štatutárny zástupca podniku Jozef Sendek. Podľa neho nepresná a neúplná interpretácia výsledkov kontrol Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ako aj Európskej komisie médiami skresľuje pohľad a poškodzuje výsledky projektu sociálneho podniku.

Sociálny podnik Arvik preto poslal otvorený list a pozvanie na osobnú návštevu ministerke práce, sociálnych vecí a rodiny Viere Tomanovej, predsedovi Výboru pre sociálne veci a bývanie Národnej rady SR Jozefovi Haleckému a predsedovi Správnej rady Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) Miroslavovi Beblavému. „Sme presvedčení, že Arvik v plnej miere plnil účel, na ktorý získal prostriedky zo štrukturálnych fondov,“ uvádza sa v otvorenom liste. Ako sa ďalej konštatuje v liste, všetky uskutočnené verejné obstarávania boli zrealizované v súlade so zákonom. V súčasnosti má Arvik 42 kmeňových zamestnancov. „Budeme veľmi radi, ak pozvaní hostia prijmú naše pozvanie a osobne sa prídu presvedčiť o fungovaní a najmä výsledkoch sociálneho podniku Arvik. Pretože práve výsledky, viditeľné na mieste, v regióne, svedčia o opodstatnenosti vynaloženia prostriedkov, ktoré naše rozvojové združenie získalo,“ dodáva Sendek.

Odstúpenie od zmluvy s pilotným sociálnym podnikom Arvik oznámila verejnosti ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová v polovici januára tohto roka po rokovaní vlády. „V žiadnom prípade to nebolo rozhodnutie Európskej komisie,“ povedala. Rezort práce a sociálnych vecí v tomto sociálnom podniku podľa Tomanovej zistil viaceré opakované nedostatky, ktoré sa neodstraňovali. „Požiadala som o kontrolu podniku Národný inšpektorát práce, Ústredie práce, aj daňový úrad a vzhľadom na to, že sa jedná o európske peniaze, aj Úrad boja proti korupcii,“ uviedla šéfka rezortu práce a sociálnych vecí. Ako dodala, k odstúpeniu od zmluvy pristúpila kvôli porušeniu zmluvných podmienok zo strany sociálneho podniku.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viera Tomanová
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR