Ateroskleróza

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu

Ateroskleróza

Ateroskleróza je forma chronického zápalu. Výsledkom zápalového procesu je poškodenie steny ciev označovaných ako „plaky.“ Aterosklerotické plaky väčšinou vystupujú do stredu cievy, čím zužujú jej priesvit. Prasknutie plakov spôsobuje aktiváciu trombocytov (krvných doštičiek), čo vyvolá trombózu. Tá môže spôsobiť rôzne komplikácie ako napríklad infarkt myokardu (srdcového svalu), mozgové príhody, končatinovú ischémiu (nedostatočné okysličenie) a pod. Ateroskleróza postihuje najčastejšie tepny srdca a krku (koronárne a karotické artérie), tretím najčastejším miestom sú periférne tepny dolných končatín.

Príznaky:

Objavujú sa až v pokročilom štádiu ochorenia:

• ischemická choroba srdca pri postihnutí koronárnych artérií

• cievna mozgová príhoda pri postihnutí karotických (krčných) a mozgových tepien

• bolesti končatín pri chôdzi, ktoré pacienta prinútia spomaliť, krívať, alebo zastaviť – pri postihnutí periférnych artérií (tepien) dolných končatín

Liečba:

V prevencii sa odporúča obmedzenie tukov a kalórií v prijímanej potrave, zvýšená konzumácia zeleniny a ovocia, dostatočná fyzická aktivita, pacient nesmie fajčiť.

V liekovej terapii sa používajú farmaká, ktoré majú liečiť príčiny vzniku aterosklerózy a znižovať riziko jej ďalšieho rozvoja.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať