ATLETIKA: Zaujímavosti z barcelonského zákulisia

Bez názvu
Líder tohtoročných európskych tabuliek v behu na 100 m Christophe Lamaitre Foto: SITA/AP

BARCELONA 26. júla (WEBNOVINY) – Zaujímavosti zo zákulisia XX. majstrovstiev Európy v atletike v Barcelone:

Španieli chcú 15 medailí

Prezident Španielskej atletickej federácie José María Odriozola očakáva, že domáca výprava si v Barcelone vybojuje 15 medailí. Teda presne toľko, koľko získala na ME 2002 v nemeckom Mníchove, kde mala bilanciu 6 – 3 – 6 a v hodnotení krajín skončila na druhej priečke za Ruskom. Pred štyrmi rokmi v Göteborgu získalo Španielsko iba 11 medailí (3 – 3 – 5) a v poradí krajín skončilo piate.

Lemaitre mal problémy

Líder tohtoročných európskych tabuliek v behu na 100 m a prvý beloch, ktorý zabehol stovku pod 10 sekúnd Christophe Lemaitre priznal, že tesne pred začiatkom európskeho šampionátu mal zdravotné problémy. „Mal som starosti so slabinami,“ citovali 20-ročného mladíka s osobným rekordom 9,98 francúzske médiá. Lemaitre je hlavný favorit oboch barcelonských šprintov, jeho duel s bývalým dopingovým hriešnikom Dwainom Chambersom z Veľkej Británie bude jedným z magnetov ME.

Barcelonskí rekordéri

Na šampionáte budú štartovať traja víťazi z budapeštianskych ME v roku 1998. Španiel Reyes Estévez sa predstaví na 1500 m, francúzska šprintérka Christine Arronová je prihlásená na 100 m a Talian Stefan Baldini pobeží opäť maratón. Dve atlétky – rumunská oštepárka Felicia Moldovanová a portugalská vytrvalkyňa Fernanda Ribeirová – budú štartovať už na svojich šiestych ME, čo je najviac v histórii (vyrovnajú počet účastí Heleny Fibingerovej a Heike Drechslerovej). Zaujímavé je, že Ribeirová pritom chýbala pred štyrmi rokmi v Göteborgu. Piatu účasť na kontinentálnom atletickom vrchole si pripíšu na svoje konto už spomenutý Baldini, litovský diskár Virgilijus Alekna a Španiel Jesús Ángel García, ktorý bude štartovať v chôdzi na 50 km.