August 1968: Rusi nás dostali za necelých 10 hodín (komentár)

august 1968, Praha
Praha, 21. august 1968. Foto: SITA/AP.

Vysvetliť pubertálnemu potomkovi, čo sa stalo 21.augusta 1968 je “mission impossible”. Napriek tomu sa treba o to aspoň pokúsiť.

V školskom dejepise sa veľa nedozvie. “Ľahostajnosť a nezáujem sú veľkými nepriateľmi,” tvrdí historik. Listujem v deviatackom dejepise. O pražskej jari, vpáde okupačných vojsk a následnému pritvrdeniu pomerov v bývalom Československu sú tam tri strany!

“Myslím si, že je to dosť,” tvrdí mi historik a pedagóg Róbert Letz. “Je tam všetko podstatné. Máme nové učebnice dejepisu, no žiaľ, pomerne málo s nimi pracujú učitelia i žiaci.”

Puberťák bez dedka a babky

“Učebnica nie je u nás ten najdôležitejší či určujúci zdroj informácii,” pokračuje Letz.

“Žiaci sa o roku 1968, ale aj o iných témach dozvedajú najmä od rodičov a starých rodičov. Existuje niečo ako rodinná pamäť, ktorá v sebe nesie skúsenosť a odovzdáva sa z generácie na generáciu.”

Ok, poviem si sama pre seba. A čo ak ten puberťák nežije v rodine, kde sa o auguste 1968 chce hovoriť?

Ťahák

Posadím svojho inak celkom milého puberťáka oproti sebe a hovorím mu: skús si o auguste 1968 zapamätať aspoň týchto 10 vecí …

  1. Nemáš internet, sociálne siete, seriály si nestiahneš on-demand. Máš len papierové noviny, rádio, v lepšom prípade má niekto vo vašom dome čierno-bielu telku.
  2. Predstav si, že o jedenástej ideš spať a ráno o 9.00 hod ti pod oknom stojí tank, s akým sa dnes hráš na X-boxe …
  3. Pol milóna cudzích vojakov, ktorí k nám zrazu vpadli, je ako keby si všetkých bratislavčanov obliekol do uniforiem a dal im zbrane. Nepáči sa ti, že sú všade, ale nevieš ich nijako “deletnúť”.
  4. A to celé trvá 23 rokov – teda od tvojho narodenia, až kým neskončíš “výšku”.
  5. Keby bol v roku 1968 instagram, najviac followerov by mal Alexander Dubček. Chcel presadiť “cool” veci, no Rusi mu to nedovolili.
  6. V škole, medzi kamáratmi ani na ulici nesmieš hovoriť, čo si naozaj myslíš. Budú ťa hejtovať a reportnú ťa.
  7. Zabudni na dovolenku v Egypte či Turecku. Okolo celého (Česko)Slovenska je postavený plot, ktorý je nabitý takou silnou elektrinou, že ťa môže zabiť. O tom, či môžeš cestovať, rozhodujú policajti.
  8. Nevieš si len tak kúpiť, čo sa ti páči alebo na čo máš práve chuť. Na značkové handry, technické vychytávky zabudni. Nie je dostať ani banány či colu.
  9. Je možné, že po prázdninách nenájdeš v triede, niektorých spolužiakov, lebo s rodičmi utiekli cez tie elektrické ploty. Už nikdy ich neuvidíš.
  10. Skús na to nikdy nezabudnúť.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Róbert Letz