Austrália zdolala Srbsko, oba tímy cestujú domov

Kuzmanovič a Bresciano
Srb Zdravko Kuzmanovič v súboji s Austrálčanom Markom Brescianom. Foto: SITA/AP

NELSPRIUT 23. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Austrálie si po prehre s Nemeckom 0:4 a remíze s Ghanou 1:1 poradili vo svojom záverečnom vystúpení v základnej D-skupine na XIX. majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike v Nelspriute na štadióne Mbombela so Srbskom 2:1 (0:0). V ich historicky prvom vzájomnom súboji, ktorý kvalitou nenadchol, strelili ich góly Tim Cahill a striedajúci Holman, za Srbov znížil Pantelič. Tento výsledok však oba tímy podržal pod čiarou postupu do vyraďovacej fázy šampionátu. Austrálčania skončili so štyrmi bodmi a pasívnym skóre na treťom a Srbi, ktorí najskôr prehrali s Ghanou 0:1, a potom prekvapujúco zdolali Nemecko 1:0, až na štvrtom mieste.

Výsledok:

D-skupina (Nelspruit/štadión Mbombela):

Austrália – Srbsko 2:1 (0:0)

Góly: 69. T. Cahill, 73. Holman – 84. Pantelič, ŽK: 49. Beauchamp, 50. Wilkshire, 67. Emerton – 18. Lukovič, 59. Ninkovič, rozhodovali: Jorge Larrionda – Pablo Fandino, Mauricio Espinosa (všetci Urug.), 37 836 divákov

Austrália: Schwarzer – Wilkshire (82. R. Garcia), Beauchamp, L. Neill, Carney – Culina, Valeri (66. Holman) – Emerton, T. Cahill, Bresciano (66. Chipperfield) – Kennedy

Srbsko: V. Stojkovič – Ivanovič, N. Vidič, Lukovič, Obradovič – Kuzmanovič (77. Lazovič) – D. Stankovič, Ninkovič – Krasič (62. Tošič), M. Jovanovič – Žigič (67. Pantelič)

Austrálska prihrávka

Srbi vedomí si skutočnosti, že akékoľvek víťazstvo im zabezpečí postup do ďalšej fázy šampionátu, sa s chuťou pustili do outsidera základnej skupiny. Od úvodných minút najmä ofenzívne ladený stredopoliar Miloš Krasič zamestnával obranu „protinožcov“. V 6. min ako prvý vyskúšal pozornosť Schwarzera v bránke súpera, ale ten sa nenechal prekvapiť. O chvíľu sa Krasič sám rútil na austrálskeho gólmana, podarilo sa mu urobiť mu kľučku, ale potom z uhla vysoko prestrelil jeho prázdnu svätyňu. Po polhodine hry mohol otvoriť skóre Nikola Žigič, ale aj keď mal na spracovanie presného centra Branislava Ivanoviča z pravej strany množstvo času, zakončil veľmi nepresne. Srbi nevedeli nič premeniť, Austrálčania prakticky nič nevymysleli, výsledok 0:0 po prvej štyridsaťpäťminútovke bol logickým a spravodlivým obrazom diania na ihrisku.

Druhý polčas sa začal obojstranne veľmi nervózne. Trochu futbalového vzruchu vniesol na ihrisko 202 cm vysoký Žigič, ktorý si dokázal v šestnástke súpera urobiť priestor, ale potom poslal loptu vysoko nad. Po hodine hry sa Austrálčania konečne zobudili a zrazu sa viac hralo na srbskej polovici ihriska. V 69. min si Tim Cahill vyskočil na Wilkshireov center a hlavou k pravej žrdi Stojkovičovej bránky otvoril skóre. O štyri minúty už bolo 2:0 pre Austráliu. Striedajúci Brett Holman, ktorý bol na ihrisku iba 7 minút, si zobral loptu ešte na svojej polovici, potiahol to stredom ihriska a keď bol 30 m od srbskej bránky, napriahol k strele, ktorú zastavila až sieť. Srbi sa nevzdávali a výsledkom bol gól Panteliča šesť minút pred koncom. Na obrat im však už neostal čas, a tak sa spolu s Austrálčanmi so šampionátom rozlúčili.

Austrália – Srbsko 1:0

Austrália – Srbsko 2:0

Austrália – Srbsko 2:1