Australská opozícia chce uzákoniť homosexuálne manželstvá

Homosexualita
Foto: SITA/AP

SYDNEY 1. júna (WEBNOVINY) – Líder austrálskej opozičnej Labouristickej strany Bill Shorten v pondelok navrhol zákon, ktorý by v krajine zlegalizoval manželstvá rovnakého pohlavia. Otázka sa po nedávnom úspechu írskeho referenda dostala do centra pozornosti aj podpory austrálskej verejnosti.

Shorten v pondelok predložil návrh dolnej komore austrálskeho parlamentu, a to aj napriek mienke konzervatívneho austrálskeho premiéra Tonyho Abbotta, od ktorého sa neočakáva, že by hlasovanie o tejto veci povolil. Návrh, ktorý je prvým svojho druhu z dielne jednej z najsilnejších austrálskych politických strán, však teraz vyvíja istý tlak na vládu, a skôr či neskôr sa o ňom hlasovať pravdepodobne bude.

„Zákony nášho štátu by nám mali dodávať nádej. Naše zákony by mali našim deťom vravieť, že veríme. Naše zákony by mali cudzincom povedať, kto sú Austrálčania,“ povedal Shorten poslancom parlamentu, ktorých však bolo prítomných len veľmi málo. „Toto je ten správny čas,“ dodal, čím si vyslúžil hlasný aplauz z návštevníckej siene. Írsko koncom mája podporilo v prelomovom referende manželstvá osôb rovnakého pohlavia, pričom za ne bolo viac ako 62-percent hlasujúcich. Výsledok írskeho referenda pritom predstavuje dramatickú zmenu v tejto katolíckej krajine, ktorá len pred dvoma desaťročiami dekriminalizovala homosexualitu.

Podľa telefonického prieskumu, ktorý v Austrálii uskutočnila agentúra Crosby-Textor približne pred rokom na vzorke tisícky ľudí, by za legalizáciu takýchto manželstiev hlasovalo až 72-percent Austrálčanov. Abbott, ktorý je konzervatívnym katolíkom, na margo predloženého návrhu v pondelok uviedol, že parlament sa práve zaoberá možnosťami zvýšenia rozpočtu formou posilnenia drobných podnikateľov, pričom by bol nerád, keby sa pozornosť z dôležitej témy rozpočtu preniesla na homosexuálne manželstvá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom