Austrálski hasiči pred požiarom zachránili vzácne stromy, ktoré prežili aj dinosaurov

Lesné požiare, Austrália
Juhovýchod Austrálie bojuje s bezprecedentnými požiarmi, ktorých šírenie podporujú rekordné teploty a sucho. Foto: State Government of Victoria via AP.

Špeciálny tím hasičov zachránil západne od Sydney stromy vzácneho druhu wolémia vznešená (Wollemia nobilis). Informovali o tom vo štvrtok s tým, že do odľahlej rokliny v Blue Mountains, kde rastie menej ako 200 týchto stromov, sa dostali vrtuľníkmi.

Systém udržiaval wolémie stále vlhké

Vytvorili tam zavlažovací systém, ktorý udržiaval wolémie stále vlhké. Lietadlá takisto strategicky spomaľovali požiar s pomocou retardérov horenia.

„Wolémia vznešená je obzvlášť dôležitý druh a skutočnosť, že toto je jediné miesto na svete, kde rastú, a ešte v takom malom množstve, je veľmi významná,“ povedal David Crust z National Parks and Wildlife Service.

Minister životného prostredia štátu Nový Južný Wales Matt Kean uviedol, že sa im podarilo zachrániť stromy, no niekoľko z nich oheň popálil. „Tieto stromy prežili dinosaury, takže keď sme videli, ako sa k nim blíži oheň, uvedomili sme si, že musíme urobiť všetko pre ich záchranu,“ vyjadril sa Kean.

Z Národného parku nezostalo skoro nič

Požiar zničil 90 percent Národného parku Wollemi, ktorý má rozlohu približne päťtisíc hektárov. Miesto, kde rastú wolémie, udržiavajú pre ich ochranu v tajnosti.

Rozsiahle požiare si v Austrálii od septembra vyžiadali najmenej 28 mŕtvych, zničili viac ako 2600 domov a spálili vyše 10,3 milióna hektárov pôdy, a to prevažne v štáte Nový Južný Wales.

Nebezpečenstvo sa v niektorých oblastiach tento týždeň znížilo, a to vďaka dažďu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David CrustMatt Kean