Austrálsky premiér Scott Morrison priznal prehru v parlamentných voľbách, vyhrali labouristi Anthonyho Albaneseho

Scott Morrison
Austrálsky premiér Scott Morrison. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 21. mája 18:37

Budúci austrálsky premiér Anthony Albanese vo svojom víťaznom prejave po sobotňajších parlamentných voľbách sľúbil výraznejšie zníženie emisií skleníkových plynov.

Jeho Austrálska strana práce triumfovala vo voľbách prvýkrát od roku 2007 a postarala sa o to, že Liberálna strana Austrálie vedená doterajším premiérom Scottom Morrisonom nezískala štvrté trojročné funkčné obdobie.

Milióny hlasov ešte nespočítali

Samotný Morrison pomerne skoro priznal prehru v parlamentných voľbách, a to ešte vo chvíľach, keď nie sú spočítané milióny hlasov.

V dôsledku pandémie koronavírusu viac ako 48 % zo 17 miliónov austrálskych voličov hlasovalo skôr alebo požiadalo o hlasovanie poštou, čo pravdepodobne spomalí sčítanie.

Albanese v povolebnom prejave hovoril o tom, ako vyrastal v skromných podmienkach na predmestí Sydney.

„O našej skvelej krajine veľa napovedá to, že ako austrálsky premiér môže dnes pred vami stáť syn slobodnej matky a invalidnej dôchodkyne, ktorý vyrastal v mestskom byte v Camperdowne,“ povedal Albanese.

Sľúbili silnú záchrannú sieť

„Každý rodič chce pre ďalšiu generáciu viac, ako mal on sám. Moja mama snívala o lepšom živote pre mňa. A dúfam, že moja cesta životom inšpiruje Austrálčanov, aby sa dotkli hviezd,“ dodal.

Labouristi prisľúbili väčšiu finančnú pomoc a silnú sociálnu záchrannú sieť, keďže Austrália zápasí s najvyššou infláciou od roku 2001 a prudko stúpajúcimi cenami nehnuteľností.

Austrálska strana práce tiež plánuje zvýšiť minimálnu mzdu a v rámci zahraničnej politiky navrhuje zriadiť tichomorské stredisko na výcvik susedných armád v reakcii na potenciálnu vojenskú prítomnosť Číny na neďalekých Šalamúnových ostrovoch.

Hlasovanie vo voľbách je povinné

Dosiaľ mala Liberálna strana v tamojšej 151-člennej Snemovni reprezentantov 76 kresiel. Prvotné výsledky sčítania sobotňajších volieb naznačovali, že liberáli môžu získať 38 kresiel, kým ich súperi vedení Albanesem až 71 mandátov.

Hlasovanie vo voľbách je v Austrálii povinné pre dospelých občanov a v prípade, že by nešli voliť, im hrozí pokuta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anthony AlbaneseScott Morrison
Firmy a inštitúcie Austrálska strana práceLiberálna strana Austrálie