Celoslovenské meranie hĺbky dezénu pneumatík

Foto: Goodyear Dunlop Tires Slovakia

BRATISLAVA 24. novembra (WBN/PR) – V súčasnosti sa realizuje meranie hĺbky dezénu pneumatík osobných áut po celom Slovensku. Hlavným cieľom je zistiť, ako sú slovenskí vodiči pripravení na zimné obdobie, ako veľmi kladú dôraz na dobrý stav pneumatík, a tým aj na bezpečnosť jazdy. Prieskum realizuje spoločnosť Goodyear Dunlop Tires Slovakia na náhodne vybraných autách v troch najväčších mestách. Prieskumná vzorka bude zložená z merania na viac ako 2 800 pneumatikách.

Údaje prieskumu sa zamerajú na hĺbku dezénu a typ použitých pneumatík – letné, zimné, celoročné. Výsledky budú k dispozícií koncom novembra. Merania sa začínajú 15. novembra, keď začína zákonná povinnosť obutia zimných pneumatík na Slovensku v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu, alebo námrazy. Podľa predpovedí zatiaľ nehrozí nepriaznivé počasie, ale z pohľadu bezpečnosti je vhodné mať už zimné pneumatiky na každej náprave.

Na Slovensku je zákonná povinnosť zimných pneumatík od 15.novembra do 31.marca v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Najnižší zákonom povolený dezén zimnej pneumatiky je 3 mm. Tieto parametre však nie sú z hľadiska bezpečnosti na cestách vhodné. Skúsení vodiči a analytici hovoria o minimálnom dezéne 4 mm a o zimných pneumatikách, ak používate vozidlo v dňoch, keď teplota klesá pod 7°C.

V posledných rokoch je na Slovensku veľmi suchá zima. Niektorí vodiči používajú letné pneumatiky aj počas zimného obdobia, čo je však veľmi nebezpečné. Vlastnosti letnej pneumatiky nie sú prispôsobené na zimné počasie a chlad. Najnižšia zákonom povolená hĺbka dezénu na letnej pneumatike je 1,6 mm, ale odborníci sa zhodujú na minimálnom dezéne počas zimy 3 mm.

Možnosť jazdy na letnej pneumatike počas zimného obdobia je vylúčená napríklad v susednom Rakúsku. Od 1. novembra do 15. apríla sú v Rakúsku povinné zimné pneumatiky, a to s minimálnym dezénom 4 mm. V Českej republike sú od 1. novembra do 31. marca tak isto povinné zimné pneumatiky s minimálnym dezénom 4 mm, ak je súvislá vrstva snehu, ľadu, alebo ak idete do oblasti, kde sa môže zhoršený stav vozovky predpokladať. Takže v Čechách nepomôže výhovorka, že štart cesty bol v peknom suchom počasí. V ďalších okolitých krajinách, napríklad v Poľsku a v Maďarsku, nie sú zákonom stanovené zimné pneumatiky. Ale v Maďarsku, ak nemáte snehové reťaze, vám môžu vstup do krajiny zamietnuť.

Realizovaný prieskum je anonymný a mnohí vodiči ani nebudú vedieť, že boli zmeraní. Ak však bude nameraný nízky dezén ich pneumatík, budú upozornení letákom za stieračom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom