F1: VC Nemecka pre Hamiltona, Vettel štvrtý

Bez názvu
Víťazom nedeľňajšej Veľkej ceny Nemecka sa stal Brit Lewis Hamilton. Na druhej priečke prišiel do cieľa Španiel Fernando Alonso na Ferrari, tretí skončil Austrálčan Mark Webber na Red Bulle. Foto: SITA/AP

NÜRBURG 24. júla (WEBNOVINY) – Víťazom nedeľňajšej Veľkej ceny Nemecka, desiateho podujatia majstrovstiev sveta formuly 1, sa na okruhu Nürburgring stal Brit Lewis Hamilton, pre ktorého to bol druhý triumf v tejto sezóne. Na druhej priečke prišiel do cieľa Španiel Fernando Alonso na Ferrari, tretí skončil Austrálčan Mark Webber na Red Bulle štartujúci z pole position.

Úradujúci majster sveta Sebastian Vettel obsadil v Nemecku štvrtú pozíciu a stále je neohrozene lídrom celkového poradia. Dvadsaťšesťročný majster sveta z roku 2008 si pripísal celkovo 16. prvenstvo v kariére. Prvýkrát v tejto sezóne sa stalo, že Webber zdolal svojho tímového kolegu Vettela. Pre úradujúceho svetového šampióna je 4. miesto najhorším umiestnením v roku 2011, v doterajších deviatich VC vždy zvíťazil, alebo skončil druhý.

Vynikajúco odštartoval Lewis Hamilton, ktorý sa hneď po pár metroch dostal pred Marka Webbera. Ten štartoval z pole position tretíkrát v tejto sezóne, no vo všetkých troch prípadoch prišiel o vedúcu pozíciu už počas prvého kola. Hamilton sa usadil na čele pretekov a okamžite si vytvoril 1,5-sekundový náskok. V úvodnej zákrute sa cez Vettela, ktorý štartoval z tretej priečky dostal Fernando Alonso. V druhom kole sa Vettel zo štvrtej pozície posunul späť na tretiu, keď predbehol Fernanda Alonsa z Ferrari. Španiel sa na chvíľu dostal mimo trate, čo okamžite využil úradujúci majster sveta. Pozície si po štarte vymenili aj Felipe Massa s Nicom Rosbergom. Nemec na Mercedese sa dostal na piatu priečku, ale Brazílčan bol jednoznačne rýchlejší a predbehol svojho súpera v 12. kole. Ešte predtým dokázal Alonso, že to so svojimi vyhláseniami o víťazstve v Nemecku myslí vážne. Na jeho začiatku sa dostal na tretiu pozíciu, keď zásluhou pekného manévru predbehol domáceho Vettela. Po ôsmich kolách bol rozdiel medzi vedúcim Hamiltonom a štvrtým Vettelom len štvorsekundový. Piaty Rosberg zaostával už o viac ako desať sekúnd. Zaujímavý moment nastal na prelome deviateho a desiateho kola, keď Vettel pravým predným kolesom vyšiel mimo trate, dostal šmyk a s problémami sa vrátil do ideálnej stopy. Toto netradičné zaváhanie v tejto sezóne strojovo jazdiaceho majstra sveta takmer využila dvojica pilotov jazdiacich za ním – Rosberg, Massa.
Bez názvu

Tento moment akoby poznačil psychiku 24-ročného Nemca, ktorý sa postupne prepadával v štartovom poli. Na konci 12. kola sa Webber dostal na čelo, ale nedobrdzil predbiehací manéver a po pár stovkách metroch mu to Hamilton vrátil a na začiatku 13. kola bol opäť prvý. Zaujímavé preteky pokračovali, keď rozdiel medzi prvými tromi v poradí nepredstavoval ani jednu sekundu. Ako prvý išiel do boxov z pilotov jazdiacich na čele v 15. kole Webber, mechanici mu nasadili mäkkú zmes a Austrálčan sa po prezutí zaradil na šiestu pozíciu. Do boxov odišli v nasledujúcom kole aj Hamilton a Alonso a po výjazde z nich sa zaradili až za Webbera. Na začiatku 18. kola bolo teda poradie na čele Webber, Hamilton, Alonso. Majster sveta Vettel sa v tejto fáze pretekov pohyboval na konci prvej desiatky, postupne sa však prepracoval smerom dopredu – v 25. kole bol šiesty. Solídne jazdila aj domáca legenda Michael Schumacher, ktorá bola po polovici pretekov na deviatej pozícii.

Zaujímavých momentov ubudlo, až v 30. kole oznámili technici vedúcemu Webberovi, že má drobné problémy s brzdami, využil to Hamilton, ktorý sa mu priblížil na na 0,8 s. Austrálčan išiel do boxov a vrátil sa na trať na treťom mieste. V nasledujúcom kole išiel prezúvať aj Hamilton a v priamom súboji na ostrie noža pri výjazde od mechanikov udržal Webberov nápor. V 33.kole išiel do boxov aj tretí ašpirant na víťazstvo Alonso, vrátil sa na trať pred dvojicou svojich najväčších súperov, ale neudržal atak Hamiltona, ktorý sa opäť dostal na čelo. Poradie na začiatku 34. kola teda bolo Hamilton, Alonso, Webber, pričom medzi nimi bol len sekundový rozdiel. Druhá zastávka najlepšie vyšla britskému majstrovi sveta z roku 2008, ten jazdil jedno najrýchlejšie kolo za druhým a na zvýšil svoj náskok na viac ako 3 s. V 36. kole pre problémy s hydraulikou odstúpil Jenson Button, ktorý jazdil na šiestej pozícii. O víťazovi sa rozhodovalo počas tretích zastávok v boxoch. Mechanici prvých troch jazdcov poradia ich zvládli bez zaváhaní, na trati sa tiež už nič vážne neudialo a Lewis Hamilton si prišiel pre druhé víťazstvo v tejto sezóne. Druhý skončil Alonso, tretí Webber a štrtú pozíciu obsadil Vettel.

Výsledky – VC Nemecka (60 kôl, 308,863 km):

1. Lewis Hamilton (V. Brit.) McLaren 1:37:30,334 h 2. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari +3,980 s, 3. Mark Webber (Aus.) Red Bull +9,788, 4. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull +47,921, 5. Felipe Massa (Braz.) Ferrari +52,252, 6. Adrian Sutil (Nem.) Force India +1:26,208 min, 7. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes, 8. Michael Schumacher (Nem.) Mercedes, 9. Kamui Kobajaši (Jap.) Sauber-Ferrari, 10. Vitalij Petrov (Rus.) Renault, 11. Sergio Pérez (Mex.) Sauber, 12. Jaime Alguersuari (Šp.) Toro Rosso, 13. Paulo di Resta (V. Brit.) Force India, 14. Pastor Maldonado (Ven.) Williams, 15. Sebastien Buemi (Švaj.) Toro Rosso-Ferrari – všetci + 1 kolo, 16. Heikki Kovalainen (Fín.) Team Lotus +2 kolá, 17. Timo Glock (Nem.) Virgin, 18. Jerome D´Ambrosio (Belg.) Virgin, 19. Daniel Ricciardo (Aus.) HRT – všetci +3 kolá, 20. Karun Čandhok (India) Team Lotus +4 kolá.

Nedokončili: Rubens Barrichello (Braz.) Williams, Nick Heidfeld (Nem.) Renault, Jenson Button (V. Brit.) McLaren, Vitantonio Liuzzi (Tal.) HRT

Najrýchlejšie kolo: Lewis Hamilton (V. Brit.) McLaren 1:34,302 min

Poradie MS (po 10 z 19 pretekov): 1. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull 216 bodov, 2. Mark Webber (Aus.) Red Bull 139, 3. Lewis Hamilton (V. Brit.) McLaren 134, 4. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari 130, 5. Jenson Button (V. Brit.) McLaren 109, 6. Felipe Massa (Braz.) Ferrari 62, 7. Nico Rosberg (Mercedes) 46, 8. Nick Heidfeld (Nem.) Renault 34, 9. Vitalij Petrov (Rus.) Renault a Michael Schumacher (Nem.) Mercedes po 32, 11. Kamui Kobajaši (Jap.) Sauber 27, 12. Adrian Sutil (Nem.) Force India 18, 13. Jaime Alguersuari (Šp.) Toro Rosso 9, 14. Sergio Pérez (Mex.) Sauber 8, 15. Sébastien Buemi (Švaj.) Toro Rosso 8, 16. Rubens Barrichello (Braz.) Williams 4, 17. Paul Di Resta (V. Brit.) Force India 2

Pohár konštruktérov: 1. Red Bull Racing 355, 2. McLaren 243, 3. Ferrari 192, 4. Mercedes 78, 4. Renault 66, 6. Sauber 35, 7. Force India 20, 8. Toro Rosso 17, 9. Williams 4.

Viac k osobe Adrian SutilDaniel RicciardoFelipe MassaFernando AlonsoHeikki KovalainenJenson ButtonKamui KobajašiLewis HamiltonMark WebberMichael SchumacherNick HeidfeldNico RosbergPastor MaldonadoPaul di RestaRubens BarrichelloSebastian VettelSergio PérezTimo Glock