Konôpkovci na Hungaroringu vyhrali po dvoje pretekov

Fotograf

BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Prvé podujatie spoločných slovensko-poľsko-maďarských majstrovstiev v pretekoch automobilov na okruhu a FIA Zóny Strednej Európy (FIA CEZ Trophy) na maďarskom okruhu Hungaroring bolo z pohľadu slovenských jazdcov úspešné.

Slováci rovnako ako maďarskí pretekári získali päť prvých miest (2x Matej Konôpka, 2x Miro Konôpka,1x Christian Malchárek ), po jednom víťazstve získali Česi a Poliaci.

V prvom šprinte triedy do 2000 cc vyhral český pretekár Andrej Barčák na Renaulte Clio pred Júliusom Končekom a Matúšom Molnárom. V kvalifikácii najrýchlejší Matej Homola na Alfe Romeo musel odstúpiť pre poruchu techniky. V druhých pretekoch v nedeľu už Matej Homola dominoval a získal svoje prvé víťazstvo v kariére medzi seniormi.

Druhý bol Čech Andrej Barčák, ktorý tak vedie v priebežnom poradí slovenského šampionátu, tretia priečka patrila opäť Matúšovi Molnárovi. Výborné výkony podali po oba dni veteráni slovenských okruhov – Julo Konček a Marián Rajnoha (na Honde), ktorí na trati úspešne bojovali s oveľa mladšími súpermi.

V najsilnejšej kategórii nad 3500 cc v prvých suchých pretekoch dominoval Miro Konôpka na Saleene pred Zdenkom Mikuláškom a Rudom Machánkom. Nedeľňajší dážď pripravil na Hungaroringu dramatické momenty, keď Miro Konôpka po „hodinách“ a defekte skončil tretí, druhý bol Rudo Machánek a prvé víťazstvo v sezóne získal Zdenko Mikuláško na Porsche997 cup+.

Dvojhodinové vytrvalostné preteky priniesli pekný súboj medzi tímami triedy nad 3500 cc TopCar Machánek a Autoracing club (ARC) Bratislava. Na pomaly schnúcej trati sa štartovalo na pneumatikách do dažďa, pričom domáci jazdec István Rácz využíval v prvých dvoch kolách dokonalú znalosť okruhu a na svojom Porsche GT3 RSR unikal súperom. Tím ARC Bratislava naplánoval výmenu jazdcov Mira Konôpku za Poliaka Tea Myszkowskeho až vtedy, keď bude trať suchá, čo sa ukázalo ako najlepšie riešenie. Myszkowski v druhom kole udržal náskok pred Rudom Machánkom. Posádka Attilla Bárta – Gregor Zsigó opäť laborovala s technickými problémami svojho Porsche RS a odstúpila z 3. miesta.

V triede do 2000 cc zvíťazila po veľkom boji slovensko-česká posádka Christian Malchárek – Milan Valášek na Renaulte Clio pred rovnakých vozidlom tandemu Robert Hodossy – Patrik Hess z ČR, keď rozdiel medzi nimi po dvojhodinových pretekoch bol v cieli len 0,6 sekundy. V súťaži tímov po Hungaroringu vedie ARC Bratislava pred TopCar Machánek a tímom IP Racing Shop. Šampionát bude pokračovať posledný májový víkend (28. – 29. mája) pretekmi FIA CEZ Trophy v poľskej Poznani, kde sa očakáva účasť viac ako stovky pretekárov.

Výsledky prvého podujatia slovensko-poľsko-maďarských majstrovstiev v pretekoch automobilov na okruhu a FIA Zóny Strednej Európy (FIA CEZ Trophy) na maďarskom okruhu Hungaroring (14. – 15. mája):

Šprinty do 2000 cc

sobota: 1. Andrej Barčák (ČR/ Renault Clio), 2. Július Konček (SR/Vauxhall Vectra), 3. Matúš Molnár (SR/Škoda Fabia)

nedeľa: 1. Matej Homola (SR/Alfa Romeo), 2. Andrej Barčák (ČR/Renault Clio), 3. Matúš Molnár (SR/Škoda Fabia)

Šprinty do 3500 cc

sobota: 1. Matej Konôpka (SR/ Porsche), 2. Petr Líbal, 3. Milan Braun (obaja ČR/obaja vozidlo BMW M3) nedeľa: 1. Matej Konôpka (SR/Porsche), 2. Petr Líbal, 3. Milan Braun (obaja ČR/obaja vozidlo BMW M3)

Šprinty nad 3500 cc

sobota: 1. Miro Konôpka (SR/Saleen), 2. Zdenko Mikuláško, 3. Rudo Machánek (obaja SR/ obaja auto Porsche)

nedeľa: 1. Zdenko Mikuláško, 2. Rudo Machánek (obaja SR/obaja auto Porsche), 3. Miro Konôpka (SR/ Saleen)

Endurance: 1. Miro Konôpka (SR), Teo Myszkowski (Poľ.), auto Porsche GT3 RSR, 2. Rudo Machánek (SR), István Rácz (Maď.) auto Porsche GT3 RSR

Celkoví víťazi pretekov v rámci majstrovstiev FIA Zóny strednej Európy (FIA CEZ Trophy):

šprint do 2000 cc: Csaba Gaspar a Norbert Nagy (obaja Maď./Alfa Romeo 156)

šprint do 3500 cc: oba šprinty Matej Konôpka (SR/Porsche 997cup)

šprint nad 3500 cc: Miro Konôpka (SR/Saleen) a Walter Csaba (Maď./ Porsche 997 cup)

Endurance- vytrvalostné dvojhodinové preteky:

Trieda do 2000 cc: Christian Malchárek(SR) – Milan Valášek (ČR), vozidlo Renault Clio

Trieda do 3500 cc: Kalman Bódis – Gustav Herter (Maď./Porsche 996 RS)

Trieda nad 3500 cc: Miro Konôpka (SR) – Teo Myszkowski (Poľ.), vozidlo Porsche 997 RSR