Máte už svoje auto prezuté na zimu? Načo je to dobré, čo hovorí zákon a ako to je v susedných krajinách?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cesta, auto
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Hoci je ešte počasie na väčšine územia Slovenska viac jesenné ako zimné, vodiči by nemali zabúdať na povinnosti, ktoré pre nich príchod chladnejšieho počasia prináša.

Okrem iného sa týka najmä prezutia zimných pneumatík. S nimi je jazda pri nižších teplotách bezpečnejšia. Nevyhovujúce pneumatiky totiž okrem iného predlžujú brzdnú dráhu vozidla a zvyšujú riziko dopravenej nehody.

Väčšina sa riadi teplotou

Väčšina motoristov sa pritom rozhoduje pre používanie zimných pneumatík na základe pravidla 7 °C, teda keď teplota povrchu vozovky klesne pod 7 °C.

Zákon o cestnej premávke už pred rokmi vypustil konkrétny dátum, od kedy musia byť na Slovensku autá prezuté.

Ako pre agentúru SITA doplnila Denisa Bárdyová z Prezídia Policajného zboru SR, zákon hovorí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami.

Nákladné autá a autobusy musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav okrem uvedených prípadov aj v čase od 15. novembra do 31. marca.

Dezén aspoň trojmilimetrový

„Z toho vyplýva, že vodič vozidla, ktorý jazdí na letných pneumatikách v zimnom období, ak sa na vozovke nenachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, nedopustí priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky,“ zhrnula.

Zároveň však platí, že ak je vozovka zasnežená a vodič sa neprezutím zimných pneumatík dopustí priestupku, môže mu byť uložená bloková pokuta do 50 eur a v správnom konaní do 100 eur.

Ministerstvo dopravy SR vodičov upozorňuje, aby si pri prezutí dávali pozor na to, aké pneumatiky majú zapísané v dokladoch a tiež, že na zimnej pneumatike musí byť dezén minimálne 3 milimetre.

Pravidlá u susedov sú iné

Na pamäti treba mať aj fakt, že pravidlá v okolitých krajinách sú iné. Povinné sú v Českej republike a v Rakúsku, a to v prípade, ak sa na povrchu cesty nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

V Maďarsku a Poľsku táto povinnosť neexistuje. V ČR platí povinnosť použitia zimných pneumatík od 1. novembra do 31. marca. Vodiči v Rakúsku sú povinní ich používať od 1. novembra do 15. apríla.

V prípade nedodržania predpisu hrozí vodičovi pokuta vo výške 60 eur, ak by ohrozil ostatných vodičov, až 5 000 eur. Rozdielne sú aj požiadavky pre hĺbku dezénu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa Bárdyová
Firmy a inštitúcie Ministerstvo dopravy SRPolicajný zbor SR