MotoGP ovládol šampión Márquez, nižšiu kategóriu jeho brat

Marc marquez
Marc Márquez sa stal víťazom Veľkej ceny Valencie Foto: SITA/AP

VALENCIA 9. novembra (WEBNOVINY) – Už istý šampión v MotoGP Marc Márquez sa stal víťazom Veľkej ceny Valencie, osemnásteho a záverečného podujatia tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov.

Dvadsaťjedenročný Španiel jazdiaci na honde zvíťazil v dažďom poznačených pretekoch vo výslednom čase 46:39,627 min pred Talianom Valentinom Rossim (Yamaha) a krajanom Danim Pedrosom (Honda). Márquez dosiahol rekordné 13. víťazstvo z 18 pretekov v sezóne 2014. Doterajší rekord patril Austrálčanovi Mickovi Doohanovi, ktorý v roku 1997 vyhral 12 veľkých cien. V konečnom účtovaní mal Márquez o 67 bodov viac ako druhý Rossi. Tretie miesto patrí Jorgemu Lorenzovi.

Mám podobné pocity, ako keď som v Japonsku definitívne získal titul. Táto Valencia bola akousi čerešničkou na torte,“ cituje Marca Márqueza Reuters.

V najslabšej triede Moto3 sa z celkového sezónneho triumfu teší Álex Márquez, mladší brat šampióna MotoGP. Iba 18-ročný Álex Márquez v konečnom účtovaní získal o 2 body viac ako Austrálčan Jack Miller. Vo Valencii mu stačilo aj 3. miesto, zvíťazil práve Miller. Prvý raz v histórii sa stalo, že dvaja bratia majú majstrovský titul v tej istej sezóne MS cestných motocyklov. V triede Moto2 preteky vo Valencii vyhral Švajčiar Thomas Lüthi, ale suverénnym svetovým šampiónom sa stal Španiel Esteve Rabat s 57-bodovým náskokom pred Fínom Mikom Kalliom.

Veľká cena Valencie – výsledky:

MotoGP

1. Marc Márquez (Šp.) Honda 46:39,627, 2. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha 46:43,143, 3. Dani Pedrosa (Šp.) Honda 46:53,667, 4. Andrea Dovizioso (Tal.) Ducati 46:56,332, 5. Cal Crutchlow (V. Brit.) Ducati 46:56,400, 6. Pol Espargaró (Šp.) 47:17,511

Konečné poradie po 18 pretekoch:´1. Marc Márquez (Šp.) Honda 362 bodov – majster sveta, 2. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha 295, 3. Jorge Lorenzo (Šp.) Yamaha 263

Moto2

1. Thomas Lüthi (Švaj.) Interwettem Sitag 43:08,366, 2. Esteve Rabat (Šp.) VDS Racing Team +0,133, 3. Johann Zarco (Fr.) Air Asia Caterham +10,728

Konečné poradie po 18 pretekoch: 1. Esteve Rabat (Šp.) 346 – majster sveta, 2. Mika Kallio (Fin.) 289, 3. Maverick Viňales (Šp.) 274

Moto3

1. Jack Miller (Aus.) KTM 40:10,983, 2. Isaac Viňales (Šp.) Calvo Team +0,155, 3. Álex Márquez (Šp) Estrella Galicia 0,955

Konečné poradie po 18 pretekoch:

1. Álex Márquez (Šp.) 278 – majster sveta, 2. Jack Miller (Aus.) 276, 3. Alex Rins (Šp.) 237

Viac k osobe Andrea DoviziosoDani PedrosaJorge LorenzoMarc MárquezMaverick ViňalesValentino Rossi