„Prevetrajte“ aj klimatizáciu vo vašom aute

Foto: Premio

BRATISLAVA 7. mája (WBN/PR) – Poznáte ten pocit, keď si sadnete do slnkom vyhriateho auta a zrazu ste ako vo vyhriatej peci? Prvá vec, ktorou chcete bojovať proti horúčave sú otvorené okná a dvere dokorán. Len nech sa vzduch ochladí a v aute sa dá dýchať. Alebo stačí zapnúť jediný gombík a vo vašom aute je zrazu príjemný čerstvý vzduch vďaka klimatizácii. Ešte donedávna bola klimatizácia luxusný prvok vybavenia auta. Dnes si mnohí bez nej nedokážu predstaviť jazdu v aute. V niektorých krajinách je dokonca povinná.

Ak však nechcete dýchať vo svojom aute prach, roztoče, škodlivé baktérie a mikroorganizmy, tak by ste nemali zabudnúť na jej pravidelné čistenie. Škodliviny pocítite nepríjemným zápachom.

Na klimatizáciu v aute si musia zvlášť dávať pozor alergici a astmatici. Ľuďom s týmito ochoreniami spúšťa klíma alergické prejavy. Alergici by preto mali klimatizáciu v aute púšťať prerušovane, najviac na desať minút.

Pre správnu funkciu klimatizácie a zachovanie hygienicky čistého prostredia vo vozidle je potrebné celý systém pravidelne kontrolovať, čistiť vzduchové kanály od prachu a usadenín, čistiť a doplňovať chladiace médium,“ vysvetľujú odborníci zo siete pneuservisov a autoservisov Premio.

Základom však je, aby ste klimatizáciu v aute správne používali. Tak ako pri bytovej klíme – rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou v aute by nemal byť väčší ako päť stupňov. Ak sa teplotné rozdiely nedodržia môže po vystúpení z auta dôjsť u pasažiera k teplotnému šoku. Ak sa k tomu pridá ešte aj únava, hlad či dehydratácia môže človek aj skolabovať.

Tipy a triky ako dobre vychádzať v lete s vašou klimatizáciou

Najrýchlejšie ochladenie vzduchu v kabíne vozidla dosiahnete, ak:

• na niekoľko minút otvoríte okno, aby sa vyvetral horúci vzduch,

• po zatvorení okna klimatizačné zariadenie nastavíte do polohy vnútornej cirkulácie vzduchu,

• po dostatočnom ochladení vzduchu v kabíne vozidla prepnete klimatizáciu na vonkajšie nasávanie tak, aby bol vždy zaistený dostatok čerstvého vzduchu vo vnútri vozidla.

Foto: Premio

Dobrá rada na záver

Odborníci odporúčajú, že ak chcete mať plne funkčnú klimatizáciu po celý rok, mali by ste ju raz ročne dať skontrolovať profesionálom zo servisu. Klimatizácia vo vašom vozidle by nemala byť dlhodobo nečinná, takže či je leto alebo zima, je potrebné ju pravidelne používať. Jej životnosť predĺžite aj tým, že pár kilometrov pred cieľom vypnete.

TIP pre vás

Vybrané prevádzky Premio na Slovensku poskytujú i servis a plnenie autoklimatizácii, pričom spozornieť by mali najmä alergici. Práve pre nich je pripravená akcia DEZINFEKCIA KLIMATIZÁCIE A INTERIERU VOZIDLA OZÓNOM. Informujte sa priamo v prevádzke vo Vašom okolí. Kontakty nájdete na www.premio-pneuservis.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom