Svitko v 12. etape Dakaru 11., celkovo trinásty

Svitko

SAN RAFAEL 14. januára (WEBNOVINY) – Štvrtkovú 12. etapu Rely Dakar 2010 v Argentíne a Čile (1. – 16. januára). ktorá viedla zo San Juanu do San Rafaela a merala 796 km, pričom 476 km boli merané úseky, vyhral v súťaži motocyklov Čiľan Francisco López Contardo. Erudovaný znalec juhoamerických pomerov na stroji Aprilia triumfoval už v druhej etape v tomto ročníku, keď predtým bol najlepší aj v 8. etape. Vo štvrtok prešiel vytýčenú trať v čase 3:48:34 h. Na druhom mieste s odstupom 40 sekúnd skončil Francúz David Fretigne na stroji Yamaha a tretí bol Nór Pal Anders Ullevalseter na motocykli KTM (+1:13 min).

Slovenský pretekár Štefan Svitko v službách tímu HANT Logomotion Slovakia skončil v 12. etape s takmer 21-minútovým mankom na Contarda na 11. mieste. Celkovo je stále trinásty, keď na lídra súťaže motocyklov Francúza Cyrila Despresa, ktorý bol v cieli vo štvrtok až ôsmy, stráca 5:03:15 h. Víťaz 12. etapy Čiľan López Contardo sa prebojoval v celkovej klasifikácii na druhú priečku pred Pala Andersa Ullevalsetera z Nórska.

„Štefan do cieľa štvrtkovej etapy prišiel na 11. mieste, lebo hneď v úvode trate, ktorá bola viac orientovaná na výkon motorky, oproti svojím skúsenejším súperom stratil. Postupne najmä v technických úsekoch sa však opäť dostal na popredné pozície. Dlho jazdil v prvej desiatke, potom však trochu zaostal,“ opísal manažér Svitkovho tímu Hant Logomotion Slovakia Ivan Figura spôsob jazdy, vďaka ktorej si udržuje 13. miesto v celkovej klasifikácii. „V závere štvrtkovej etapy Svitko trochu zvoľnil, aby bez problémov došiel do cieľa, čo je v tejto chvíli pre nás najdôležitejšie. Bolo by predsa škoda zničiť motorku pre nejaký čiastkový úspech v etape. Chceme, aby Štefan bez technických problémov došiel do cieľa v Buenos Aires,“ uviedol pre agentúru SITA Ivan Figura.

V súťaži automobilov zvíťazil vo štvrtok doterajší líder 32. ročníka Rely Daka Španiel Carlos Sainz na vozidle Volkswagen pred Katarčanom Nasserom Al-Attiyahom, ktorý tiež jazdí na aute Volkswagen a Američanom Markom Millerom na rovnomennom vozidle. Víťaz 12. etapy Sainz dosiahol čas 3:30:29 h, Nasser Al-Attiyah za ním zaostal o 52 sekúnd a Mark Miller (USA) až o 4:22 min. Francúz Stephane Peterhansel, ktorý obsadil 4. miesto, mal na víťazného Saiza odstup takmer 11 minút (+10:49 min). Podobné časové manko mal v cieľovej stanici San Rafael aj Američan Robby Gordon na 5. mieste (+10:56 min). Carlos Sainz po 12 etapách má náskok 5:20 min pred Nasserom Al-Attiyahom a 28:12 min pred Markom Millerom. Takže ak sa do víkendového vyvrcholenia 32. ročníka Rely Dakar nič mimoriadne nestane, práve medzi touto trojicou jazdcov Volkswagenu sa rozhodne o víťazovi v súťaži automobilov.

Výsledky štvrtkovej 12. etapy Rely Dakar 2010:

MOTOCYKLE

1. Francisco López Contardo (Čile) Aprilia 3:48:34 h, 2. David Fretigne (Fr.) Yamaha +40 s, 3. 3. Pal Anders Ullevalseter (Nór.) KTM +1:13 min, 4. Marc Coma (Šp.) KTM + 3:08, 5. Helder Rodrígues (Portug.) Yamaha +6:59, 6. Jakub Przygonski (Poľ.) KTM + 11:05,… 11. Štefan Svitko (SR) KTM +20:36.

Poradie po 12. etape: 1. Cyril Despres (Fr.) KTM 46:10:56 h, 2. Francisco López Contardo (Čile) Aprilia +1:03:42 h, 3. Pal Anders Ullevalseter (Nór.) KTM +1:04:55, 4. Helder Rodrígues (Portug.) Yamaha +1:13:16, 5. David Fretigne (Fr.) Yamaha +1:40:12, 6. Alain Duclos (Fr.) KTM +1:53:25,… 13. Štefan Svitko (SR) KTM +5:03:15.

AUTOMOBILY

1. Carlos Sainz (Šp.) Volkswagen 3:30:29 h, 2. Nasser Al-Attiyah (Katar) Volkswagen + 52 s, 3. Mark Miller (USA) Volkswagen +4:22, 4. Stephane Peterhansel (Fr.) BMW +10:49, 5. Robby Gordon (USA) Hummer +10:56, 6. Nicolas Misslin (Fr.) Mutsibishi +17:58.

Poradie po 12. etape: 1. Carlos Sainz (Šp.) Volkswagen 42:41:24 h, 2. Nasser Al-Attiyah (Katar) Volkswagen +5:20 min, 3. Mark Miller (USA) Volkswagen +28:12, 4. Stephane Peterhansel (Fr.) BMW +2:20:42, 5. Carlos Soussa (Portug.) Mitsubishi +4:13:25, 6. Giniel De Viliers (JAR) Volkswagen +5:04:54,

ŠTVORKOLKY

1. Christophe Declerck (Fr.) Polaris 4:52:22 h, 2. Alejandro Patronelli (Arg.) Yamaha +1:29 min, 3. Marcos Patronelli (Arg.) Yamaha +6 min

Poradie po 12. etape: 1. Marcos Patronelli (Arg.) Yamaha 57:26:04 h, 2. Alejandro Patronelli (Arg.) Yamaha +2:18:34 h, 3. Christophe Declerck (Fr.) Polaris + 6:37:34