V piatok v Jeongame najrýchlejší Webber

Webber

JEONGAM 22. októbra (WEBNOVINY) – Austrálčan Mark Webber bol najrýchlejší v piatkovej ouvertúre Veľkej ceny Kórejskej republiky na novom okruhu na mape formuly 1, keď vyhral druhý tréning. Líder priebežného poradia šampionátu v druhom vyhradenom intervale dokázal na svojom Red Bulle o takmer tri sekundy vylepšiť čas víťaza prvého tréningu Lewisa Hamiltona z McLarenu a časom 1:37,942 stanovil na Jeongame „druhú métu“.

S Webberom držal krok jeho prenasledovateľ v hodnotení MS Fernando Alonso. Dvojnásobný majster sveta skončil druhý, tretia priečka patrila Hamiltonovi. Asfaltový koberec na novej trati v Jeongame leží iba dva týždne a jazdci sa sťažovali, že bol najmä na začiatku tréningu zaprášený a klzký.

VC Kórejskej republiky – I. tréning:

1. Lewis Hamilton (V. Brit.) McLaren 1:40,887 min, 2. Robert Kubica (Poľ.) Renault 1:40,968, 3. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 1:41,152, 4. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull 1:41,371, 5. Jenson Button (V. Brit.) McLaren 1:41,940, 6. Michael Schumacher (Nem.) Mercedes 1:42,022, 7. Mark Webber (Austr.) Red Bull 1:42,202, 8. Nick Heidfeld (Nem.) Sauber 1:42,293, 9. Nico Hülkenberg (Nem.) 1:42,678, 10. Rubens Barrichello (Braz.) Sauber 1:42,883

II. tréning:

1. Mark Webber (Austr.) Red Bull 1:37,942, 2. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari 1:38,132, 3. Lewis Hamilton (V. Brit.) McLaren 1:38,279, 4. Robert Kubica (Poľ.) Renault 1:38,718, 5. Jenson Button (V. Brit.) McLaren 1:38,726, 6. Felipe Massa (Braz.) Ferrari 1:38,820, 7. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull 1:39,204, 8. Vitalij Petrov (Rus.) Renault 1:39,267, 9. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 1:39,268, 10. Kamui Kobajaši (Jap.) Sauber 1:39,564.

Vjazd do boxov v Jeongame je podľa pilotov nebezpečný

V piatok si mohli piloti formuly 1 v dvoch meraných tréningoch prvýkrát naostro vyskúšať trať Veľkej ceny Kórejskej republiky, ktorá sa pôjde v nedeľu na okruhu v Jeongame. Asfalt položili na okruh len pred dvoma týždňami a keďže v jeho bezprostrednom okolí neustále prebieha čulá stavebná činnosť, povrch trate bol dosť špinavý, čo znižovalo priliehavosť pneumatík k trati na minimum a monoposty sa často šmýkali. Navyše nečistoty spôsobovali výrazné opotrebovanie pneumatík.

Kúsky gumy, ktoré z pneumatík zostávajú na trati, však postupne zlepšovali grip a monoposty boli neustále rýchlejšie. Mark Webber, ktorý bol v piatok najrýchlejším pilotom na trati, dosiahol čas 1:37,642 min. „Trať sa počas dňa výrazne menila. Ide o nový okruh, takže sa v prvom tréningu pochopiteľne šmýkalo. Postupne sa to zlepšovalo. Jazdenie je tu zábavné, okruh má niekoľko zaujímavých častí,“ skonštatoval vedúci jazdec seriálu majstrovstiev sveta F1. Druhý skončil v piatok o 0,19 sekundy pomalší Webberov najväčší prenasledovateľ

Fernando Alonso na Ferrari: „Okrem rýchleho ničenia pneumatík som nezbadal nič negatívne. No na novej trati sa to dalo čakať. Netreba sa obávať, do nedele sa to zlepší.“ Tretí skončil v piatok Lewis Hamilton na McLarene. Ten bol v úvodnom tréningu najrýchlejší, no v druhom súboji s chronometrom už zaostal za Webberom o 0,337 sekundy. „Ráno bol okruh dosť prašný. Všetci piloti sa šmýkali. Postupom času sa to však výrazne menilo a teraz je to už v poriadku. Mimo ideálnej línie však stále zostáva dosť prachu,“ poznamenal Hamilton.

Ešte viac ako prach a rýchly pokles kvality pneumatík však jazdcom vadil vjazd do boxov, ktorý mnohí z nich považujú za nebezpečný. Pred ním totiž jazdci spomaľujú do úzkej, ale veľmi rýchle zákruty. „Vjazd do boxov je dosť na hrane. Vôbec nevidíte, či tam niekto chce ísť. Jazdec musí výrazne spomaliť, na rozdiel od toho, ktorý zostáva na trati. Ak tam budete chcieť niekoho predbehnúť a on bude chcieť ísť do boxov, môže to byť veľmi nebezpečné,“ myslí si tretí pilot priebežného poradia MS a Webberov tímový kolega Nemec Sebastian Vettel.

Súhlasí s ním aj jeho krajan Nico Rosberg jazdiaci na Mercedese: „Ten vjazd je naozaj dosť problematický. Bude nutné, aby boli na okruhu správne rozmiestnení traťoví komisári so žltými vlajkami a včas upozorňovali, že niekto ide pomaly. Dobré informácie budeme potrebovať.“ Ďalší Nemec a Rosbergov tímový kolega Michael Schumacher s tým však nesúhlasí. „O tomto probléme by sme sa mohli baviť na mnohých tratiach. Nevidím na vjazde ani výjazde z boxov nič zvláštne. Nie je to také zlé, ako niektorí tvrdia,“ dodal sedemnásobný majster sveta.