VC Malajzie bola plná prekvapení a dažďa, vyhral ju Alonso

Španiel Fernando Alonso
Španiel Fernando Alonso Foto: SITA, AP

SEPANG 25. marca (WEBNOVINY) – Španiel Fernando Alonso na monoposte Ferrari sa stal víťazom silným dažďom ovplyvnenej Veľkej ceny Malajzie, druhého podujatia majstrovstiev sveta formuly 1.

Tridsaťročný pilot Ferrari nečakane bojoval o prvenstvo na okruhu Sepang s Mexičanom Sergiom Pérezom z tímu Sauber. Tretí skončil víťaz sobotňajšej kvalifikácie Lewis Hamilton na McLarene.

Preteky museli po odjazdení deviatich kôl na vyše 45 minút prerušiť pre silný dážď. V pretekoch sa presadili piloti, ktorí štartovali z 8. a 9. priečky po kvalifikácii.

Alonso sa stal novým lídrom

Alonso si vybojoval 28. víťazstvo kariéry v F1, prvé od vlaňajšej Veľkej ceny Veľkej Británie. V Malajzii triumfoval už v rokoch 2005 a 2007 ešte ako jazdec McLarenu, v posledných rokoch sa mu však na okruhu Sepang nedarilo. Vďaka víťazstvu sa stal novým lídrom hodnotenia majstrovstiev sveta. Pérez v 19. štarte kariéry v F1 dosiahol prvé pódiové umiestnenie v kariére. Mexiko má jazdca na stupni pre víťazov prvýkrát po 31 rokoch. Dvadsaťdvaročný Mexičan vyťažil z rýchlej reakcie svojho tímu, ktorý ho stiahol na výmenu pneumatík tesne pred výjazdom safety car a prerušení pretekov.

Upršaná VC Malajzie
VC Malajzie bola plná prekvapení a dažďa, vyhral ju Španiel Alonso. Lewis Hamilton na McLarene skončil nečakane na treťom mieste. Na nedeľňajšie preteky bude chcieť čo najskôr zabudnúť úradujúci majster sveta Sebastian Vettel, ktorý ledva prišiel do cieľa. Foto: SITA/AP

VC Malajzie bola plná prekvapení a dažďa, vyhral ju Španiel Alonso. Lewis Hamilton na McLarene skončil nečakane na treťom mieste. Foto: SITA/AP
VC Malajzie vyhral Španiel Alonso. Foto: SITA/AP

Na nedeľňajšie preteky budú chcieť čo najskôr zabudnúť úradujúci majster sveta Sebastian Vettel, ktorý ledva prišiel do cieľa a po technických problémoch skončil jedenásty, Jenson Button, ktorý sa z druhej priečky na štarte prepadol počas krúženia na trati až na 14., či Brazílčan Felipe Massa. Prvý bod v sezóne si pripísal Michael Schumacher na Mercedese, ktorému vôbec nevyšiel úvod. Ďalší majster sveta Kimi Räikkönen na Lotuse si pripísal najrýchlejšie kolo pretekov a obsadil 5. priečku. Alonso v hodnotení MS vedie s náskokom 5 bodov pred Hamiltonom, tretí je Button. V Pohári konštruktérov vedie McLaren pred Red Bullom.

Štart VC Malajzie bol dramatický

Lewis Hamilton si udržal svoju pozíciu z kvalifikácie pred tímovým kolegom Jensonom Buttonom, na 3. priečku sa predral zo šiestej Romain Grosjean. Francúz sa však v ďalšej zákrute dostal do kolízie s Michaelom Schumacherom a obaja museli uvoľniť cestu pre Red Bully. Piloti postupne menili pneumatiky do extrémnych podmienok, McLareny si svoje vedenie udržali aj po návšteve boxov.

Dážď postupne silnel a rovnako ako v roku 2009 museli Veľkú cenu Malajzie prerušiť. Najskôr v 7. kole vyšiel na trať safety car a po dvoch kolách vedenie pretekov vyvesilo červenú vlajku. Po reštarte za Hamiltonom vyrazil na trať jeho tímový kolega Jenson Button, nasledovali Sergio Pérez, Mark Webber, Fernando Alonso a Sebastian Vettel. Prvé
Alonso, Hamilton

kolá sa išli za safety carom, po štyroch kolách preteky opäť odštartovali. Button okamžite zamieril do boxov, viedol Hamilton pred Pérezom. Alonso predstihol Webbera a dostal sa 3. miesto.

V 15. kole zamierili k mechanikom Hamilton i Alonso a do vedenia sa nakrátko dostal Pérez. Hektické chvíle u mechanikov najlepšie zvládli vo Ferrari, naopak, stratili v McLarene a poradie na čele sa zmenilo. Na prvé miesto sa dostal Alonso, nasledovali Pérez a Hamilton. Španiel na Ferrari postupne zvyšoval svoj náskok. Problémy postihli Buttona a prepadol sa až na 21. priečku. Hamilton zasa nestačil na dvojicu Alonso a Pérez, ktorá si vypracovala menší náskok. Mexičan sa tesne priblížil lídrovi, nič na tom nezmenili ani ďalšie zastávky u mechanikov. Pilot Sauberu bol síce rýchlejší ako jeho konkurent, v 51. kole však vyletel z trate a vrátil sa na ňu už so stratou. Alonso si tak vedenie udržal a oslavoval premiérový tohtoročný triumf, aj keď na štarte stál až na ôsmom mieste.

„Pre mňa je to veľké prekvapenie. Už v Austrálii som videl, že nie sme veľmi konkurencieschopní a rovnako sa to javilo aj v Malajzii. Dnes som len chcel získať čo najviac bodov, mám ich až 25, čo je neuveriteľné. V extrémnych podmienkach sme ostali s tímom pokojní, celá stajňa si toto víťazstvo zaslúži. Túto nedeľu si v našich ťažkých časoch musíme zapamätať. Nič sa nemení, musíme ešte tvrdo pracovať na vylepšení monopostu,“ povedal po pretekoch na tlačovej besede Alonso.

Viac k osobe Bruno SennaFelipe MassaFernando AlonsoJenson ButtonKamui KobajašiKimi RäikkönenLewis HamiltonMark WebberMichael SchumacherNico HülkenbergPaul di RestaRomain GrosjeanSebastian VettelSergio Pérez