VC San Marína pre Pedrosu, smrť Japonca Tomizawu

Pedrosa

MISANO 5. septembra (WEBNOVINY) – Nedeľňajšiu Veľkú cenu San Marína cestných motocyklov na okruhu Misano poznačila veľká tragédia, keď na následky hrôzostrašného pádu v pretekoch kubatúry Moto2 zomrel v nemocnici v Cesene ešte len 19-ročný japonský jazdec Šoja Tomizawa. Japonec mal v 16. kole ťažkú haváriu a napokon po prevoze do nemocnice v Riccione podľahol zraneniam, ktoré boli nezlučiteľné so životom. Tomizawa utrpel podľa organizátorov pretekov vážne poranenia lebky, hrude a brucha. Smrť mladého Japonca potvrdil aj hlavný lekár seriálu MS Portugalčan Claudio Costa. Úmrtie Tomizawu je prvým od roku 2003, keď na Veľkej cene Japonska prišiel o život jeho krajan Daidžiro Kato.

Víťazom jedenásteho podujatia majstrovstiev sveta tejto kubatúry sa stal Toni Elias z tímu Moriwaki časom 43:33,996 min. Pre 27-ročného španielskeho pretekára to bol štvrtý triumf v rade a celkovo šiesty v sezóne. Na druhom mieste skončil ďalší Španiel Julian Simon zo stajne Suter a tretie miesto si vyjazdil Švajčiar Thomas Lüthi na

V kráľovskej triede MotoGP triumfoval na dvanástych pretekoch sezóny Španiel Dani Pedrosa na Honde. Dvadsaťštyriročný pretekár štartoval z prvého miesta a vybojoval si druhý triumf v rade a celkovo štvrtý v sezóne. Na druhom mieste skončil jeho krajan a priebežný líder celkového poradia Jorge Lorenzo z tímu Yamaha. Úradujúci majster sveta Talian Valentino Rossi na Yamahe prišiel do cieľa na treťom mieste. Dvadsaťtriročný Lorenzo vedie v celkovom poradí s 271 bodmi, na druhom mieste je práve Pedrosa, ktorý zaostáva o 63 bodov. Tretím najlepším jazdcom je zatiaľ taliansky pretekár zo stajne Honda Andrea Dovizioso s 139 bodmi. Deväťnásobný majster sveta v rôznych kubatúrach Rossi sa delí o štvrté miesto spolu s Austrálčanom Casey Stonerom, obaja majú na konte po 130 bodov.

Víťazom jedenásteho podujatia MS sa stal v triede do 125 ccm španielsky pretekár a líder priebežného poradia Marc Márquez. Pre 17-ročného jazdca stajne Derbi to bol šiesty triumf v sezóne. Stupne pre víťazov mali kompletne španielske zastúpenie, druhý skončil Nicolás Terol z tímu Aprilia a tretí prišiel do cieľa Efrén Vásquez na Derbi.

VC San Marína – výsledky:

MotoGP: 1. Dani Pedrosa (Šp.) Honda 44:22,059 min, 2. Jorge Lorenzo (Šp.) Yamaha +1,900 s, 3. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha +3,183, 4. Andrea Dovizioso (Tal.) Honda +6,454, 5. Casey Stoner (Austr.) Ducati +18,479, 6. Ben Spies (USA) Yamaha +28,385

Celkové poradie (po 12 z 18 pretekoch): 1. Jorge Lorenzo (Šp.) Yamaha 271 bodov, 2. Dani Pedrosa (Šp.) Honda 208, 3. Andrea Dovizioso (Tal.) Honda 139, 4. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha, 5. Casey Stoner (Austr.) Ducati obaja po 130, 6. Ben Spies (USA) Yamaha 120.

Moto2: 1. Toni Elias (Šp.) Moriwaki 43:33,996 min, 2. Julian Simon (Šp.) Suter +1,969 s, 3. Thomas Lüthi (Švajč.) Moriwaki +11,917, 4. Simone Corsi (Tal.) Motobi +15,409, 5. Stefan Bradl (Nem.) Suter +16,219, 6. Jules Cluzel (Fr.) Suter +16,676

Celkové poradie (po 11 zo 17 pretekov): 1. Toni Elias (Šp.) Moriwaki 211 bodov, 2. Julian Simon (Šp.) Suter 128, 3. Thomas Lüthi (Švajč.) Moriwaki 124, 4. Andrea Iannone (Tal.) Speed Up 119, 5. Simone Corsi (Tal.) Motobi 97, 6. Jules Cluzel (Fr.) Suter 84.

Do 125 ccm: 1. Marc Márquez (Šp.) Derbi 39:56,117 min, 2. Nicolás Terol (Šp.) Aprilia +2,185 s, 3. Efrén Vásquez (Šp.) Derbi +5,628, 4. Bradley Smith (V. Brit.) Aprilia +5,912, 5. Sandro Cortese (Nem.) Derbi +6,378, 6. Pol Esparagó (Šp.) Derbi +7,091

Poradie MS (po 11 zo 17 pretekov): 1. Marc Márquez (Šp.) Derbi 197 bodov, 2. Nicolás Terol (Šp.) Aprilia 188, 3. Pol Esparagó (Šp.) Derbi 177, 4. Bradley Smith (V. Brit.) Aprilia 128, 5. Sandro Cortese (Nem.) Derbi 107, 6. Esteve Rabat (Šp.) Aprilia 99.

Viac k osobe Andrea DoviziosoCasey StonerDani PedrosaJorge LorenzoMarc MárquezŠoja TomizawaValentino Rossi