Vettel sa stal najmladším majstrom sveta F1 v histórii

Vettel

ABÚ ZABÍ 14. novembra (WEBNOVINY) – Nemec Sebastian Vettel z tímu Red Bull je najmladším majstrom sveta v histórii formuly 1. Novým šampiónom sa stal vďaka víťazstvu na nedeľňajšej Veľkej cene Abú Zabí, pred ktorou bol v hodnotení svetového šampionátu tretí. Jeho rivali Fernando Alonso na Ferrari, Mark Webber na Red Bulle i Lewis Hamilton na McLarene skončili v posledných devätnástych pretekoch sezóny za ním a navyše na priečkach, ktoré umožnili 23-ročnému Nemcovi oslavovať majstrovský titul. Vicemajstrom sveta sa stal Španiel Fernando Alonso, ktorý pred Abú Zabí ešte viedol, napokon však za Vettelom v zaujímavom rozuzlení sezóny zaostal o 4 body. Dvadsaťdeväťročný rodák z Ovieda bol v nedeľu siedmy, na titul pri víťazstve súpera z Red Bullu potreboval skončiť najhoršie štvrtý. V hodnotení MS je tretí Mark Webber. Pohár konštruktérov si premiérovo vybojoval tím Red Bull, o jeho prvenstve bolo rozhodnuté už pred týždňom v Brazílii. Druhú priečku v tímovom hodnotení obsadil McLaren, tretiu Ferrari.

Vettel je po Schumacherovi druhým Nemcom, ktorý získal titul majstra sveta F1

Sebastian Vettel sa stal šampiónom vo veku 23 rokov a 134 dní, doteraz bol najmladším Lewis Hamilton, ktorý pred dvoma rokmi oslavoval vo veku 23 rokov a 300 dní. Vettel je po Michaelovi Schumacherovi druhým Nemcom, ktorý získal titul majstra sveta F1. Základ svojho nedeľňajšieho úspechu už v sobotňajšej kvalifikácii, ktorú vyhral. V pretekoch jazdil suverénne a čakal, čo urobia jeho súperi. Alonso doplatil na výjazd safety caru hneď v úvodnom kole po havárii Michaela Schumachera, čo využili viacerí jazdci na zastávku u mechanikov a neskôr bola na trati plná premávka. Španiel sa nevedel dostať cez Rusa Vitalija Petrova z Renaultu. Napokon v Abú Zabí skončil na 7. priečke a musel sa uspokojiť len s vicemajstrovskou pozíciou. Webber bol neustále za Španielom a na majstrovský titul musel zabudnúť. Hamilton mal len teoretickú šancu na titul, jeho konkurenti museli vypadnúť a on vyhrať preteky.

„Neviem, čo môžem povedať. Bola to neuveriteľne ťažká sezóna pre všetkých. Nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke. Verili sme svojmu autu a aj našim schopnostiam. Dnes to bol výnimočný deň. Chcel som vyhrať tieto preteky, sústredil som sa na to. Auto som mal dnes fantastické. Kľúčový pre celý vývoj bol štart, kde som bol natesno s Lewisom,“ povedal po pretekoch na tlačovej konferencii Sebastian Vettel.

Vettel v nedeľu v Abú Zabí triumfoval pred Britom Lewisom Hamiltonom z McLarenu, na pódiu ich doplnil ďalší pilot strieborných šípov Jenson Button, ktorý 3. miestom zakončil sezónu, v ktorej vystupoval ako úradujúci majster sveta.

Po štarte nedeľňajších pretekov si vedenie udržal Vettel pred Hamiltonom, na 3. priečku sa posunul Jenson Button, ktorý vošiel do prvej zákruty skôr ako Alonso. V piatej zákrute však dostal hodiny Michael Schumacher, na Mercedes vyletel Vitantonio Liuzzi z tímu Force India a na trať musel vyjsť safety car, za ktorým sa jazdilo päť kôl. Po reštarte sa poradie nemenilo, Vettel si pred prenasledovateľmi urobil dostatočný náskok.
Vettel

V 9. kole v jednom z výjazdov zo zákruty takmer skončil na bariére, v pretekoch však pokračoval. V 12. kole pilot Red Bullu zašiel ako prvý zo špičky do boxov na výmenu pneumatík, namiesto mäkkej zmesy pneumatík dostal tvrdú a klesol priebežne na 16. miesto. V 16. kole bol pri mechanikoch aj Alonso, na trať sa však vrátil pred Webberom. V 24. kole sa pokúsil Alonso predstihnúť Vitalija Petrova na Renaulte a takmer skončil v bariére. Situáciu nevyužil za ním jazdiaci Webber a Španiela nepredstihol. Štartové pole bolo prehustené, špičkoví piloti mali problémy s predbiehaním. Pred Alonsom bol stále Petrov, ktorý absolvoval zastávku v boxoch počas druhého kola, a Španiel sa nevedel cez Rusa dostať. Vettel išiel do boxov v 25. kole, na trať sa vrátil pred Hamiltonom. V tej chvíli viedol Button, ktorý na trati vydržal do 40. kola. Po výmene pneumatík sa vrátil za vedúcou dvojicou. Za Vettelom ešte jazdil Poliak Robert Kubica, pilot Renaultu mal voľnú dráhu a snažil sa vyjazdiť si čo najlepšiu pozíciu pred svojou zastávkou, aby sa po nej vrátil na trať v čo najlepšej pozícii. V 47. kole vymenil Kubica pneumatiky a vrátil sa na 5. priečke pred Petrovom. Teórie pokračovali, Alonso sa na titul potreboval dostať cez oboch jazdcov Renaultu i Nemca Nica Rosberga. Španiel robil chyby, nedostal sa ani pred Petrova a Vettel pokojnou jazdou na čele si udržal náskok pred Hamiltonom a po prejazde cieľom sa mohol tešiť z titulu. Stalo sa tak po desiatom víťazstve v kariére a piatom v tejto sezóne.

V Red Bulle veľká spokojnosť so sezónou

V tíme Red Bull majú za sebou až nečakane úspešnú sezónu. Pred týždňom po Veľkej cene Brazílii oslavovali zisk Pohára konštruktérov, v nedeľu v Abú Zabí aj individuálny titul pre Sebastiana Vettela. Nemec vyhral päť pretekov v sezóne, ďalšie tri prvenstvá pridal Mark Webber a v Red Bulle vládla veľká spokojnosť.