Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Závod na výrobu biopaliva Leopoldov Foto: Dynamic Relations 2000
17. februára 2017 SprávySlovensko od WBN/PRSITA Diskusia()

Až 73% Slovákov je proti obmedzovaniu biopalív z plodín

Brusel, Bratislava, 17.2.2017 – Európania, vrátane obyvateľov Slovenska v drvivej väčšine podporujú využívanie konvenčných biopalív vyrobených z plodín a veria, že politika EÚ by ich mala podporovať. Vyplýva to z celoeurópskeho prieskumu verejnej mienky, zverejneného koncom januára.

Viac ako 69% opýtaných Európanov hovorí, že konvenčné – prvogeneračné biopalivá z poľnohospodárskych plodín by mali byť podporované. Proti je 15%. Vyplýva to z prieskumu EuroPulse nemeckej agentúry Dalia, vykonaného na vzorke 11,283 respondentoch v 28 krajinách Európskej únie. Prieskum tiež zistil, že 68% Európanov podporuje politiku EÚ na podporu konvenčných biopalív na báze plodín, proti je 12%.

Na Slovensku podporuje prvogeneračné biopalivá z plodín až 73% opýtaných a 13% je proti.

Za politiku EÚ na podporu prvogeneračných biopalív sa vyjadrilo 66%. Proti bolo 14%.

Ako najväčšiu výhodu biopalív vnímajú obyvatelia Slovenska zhodne s celou EÚ to, že menej znečisťujú a zlepšujú kvalitu ovzdušia. Na druhom mieste je ich obnoviteľnosť a na treťom znižovanie závislosti Európy na dovoze ropy.

Prieskum prišiel v čase, kedy Európska komisia vo svojom návrhu chce obmedziť používanie týchto biopalív na základe argumentu, že európska verejnosť je proti „palivu na potravinovej báze“ (food-based fuel) – ako úradníci Komisie zavádzajúco nazvali biopalivá z poľnohospodárskych plodín.

Riaditeľka pre obnoviteľné zdroje Európskej komisie Marie Donnelly minulý rok v Európskom parlamente vyhlásila: „Nemôžeme sa riadiť iba ekonomickými modelmi a vedeckými teóriami, musíme byť veľmi citliví k obavám občanov, niekedy dokonca aj v prípade, že tieto obavy sú emotívne, nepodložené faktami či vedou.“

Nový prieskum jasne spochybňuje toto ponímanie, keď ukazuje, že iba veľmi malá časť Európanov je proti využívaniu biopalív vyrobených z plodín ako cukrová repa, kukurica a pšenica, vypestovaných na domácej pôde.

Tieto zistenia sú v súlade s výsledkom prieskumu Eurobarometer Biotechnology z roku 2010, ktorý pravidelne robí Európska komisia a v ktorom viac ako 70% opýtaných Európanov podporilo biopalivá z plodín.

Proti návrhu Európskej komisie sú aj výrobcovia bioetanolu: „Návrh Komisie predstavuje hrozbu, že sa odstráni jedna z najlepších súčasných možností na zníženie emisií skleníkových plynov a dekarbonizácie dopravy – biopalív vyrobených udržateľným spôsobom v Európe,“ povedal Emmanuel Desplechin, generálny tajomník ePure, európskej asociácie výrobcov bioetanolu. Dodáva, že politika Komisie by mala byť založená na vede a dôkazoch, skôr než na nesprávnom výklade verejnej mienky.

Za prvogeneračné biopalivá z plodín hovoria aj fakty: európsky etanol primiešaný v palive preukazuje 64% úspory emisií skleníkových plynov v porovnaní s benzínom (bionafta vykazuje úspory 50-90%) a je základným nástrojom pre dekarbonizáciu dopravy v únii. Na jeho produkcii sa podieľajú európski farmári a je k dispozícii v existujúcej infraštruktúre automobilovej dopravy.

Ak by prešiel návrh Komisie, prínos konvenčných biopalív by sa znížil z terajších 7% energie v doprave v roku 2021 na 3,8% v roku 2030. „Obmedzenie prvogeneračných biopalív v čase, kedy ešte nemáme dostatočné množstvo pokročilých biopalív, by znamenalo okamžité zvýšenie emisií skleníkových plynov v ovzduší a Slovensko aj Európa by sa vrátili do stavu spred desiatich rokov,“ hovorí Peter Kostík, podpredseda Združenia pre výrobu a využitie biopalív a strategický poradca výrobcu biopalív na Slovensku. Okrem negatívnych dôsledkov na životné prostredie by sa návrh na obmedzenie biopalív prejavil v obmedzení investícií do biopalivového priemyslu a ohrozil by emisné ciele.

Cestná doprava je v súčasnosti z 95% závislá na rope a zodpovedá za 20% emisií v EÚ.

Poznámka: Prieskum uskutočnila v decembri 2016 nemecká prieskumná agentúra Dalia. Vzorka 11,283 respondentov pochádza zo všetkých 28 členských štátov EÚ, s prihliadnutím na súčasné rozdelenie populácie s ohľadom na vek, pohlavia a regiónu / krajiny.

Odporúčané články

Z boja proti biopalivám sa môže stať boj za benzín a diesel Slovenský vedec spochybnil austrálsku štúdiu o biopalivách

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...