BABCOK: Vzdelaní ľudia zabezpečujú budúcnosť národa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
George F. Babcok
George F. Babcok Foto: SITA

U. S. Steel Košice ako najväčší hutnícky podnik na Slovensku sa v značnej miere spolupodieľa aj na zveľadení kvality života nielen svojich zamestnancov, ale aj užšieho a širšieho okolia. Vieme, že v Spojených štátoch na charitu a podobné akcie venujú podniky značné prostriedky. Priniesli ste tento zvyk aj na Slovensko, alebo ste sa tu už stretli s podobným rozmýšľaním?

Železiarne v Košiciach boli od svojho vzniku jedným z najvýznamnejších podnikov a zamestnávateľov na východnom Slovensku, čo ich predurčovalo byť lídrom pri rozvoji a podpore regiónu. Spoločnosť United States Steel prevzala tento podnik v roku 2000, v USA mala však za sebou sto rokov zodpovedného podnikania vrátane firemnej filantropie. Pri charitatívnych programoch na Slovensku sa zameriavame na riešenie tých lokálnych problémov, ktoré sú v súlade s naším poslaním a hodnotami.

Mimovládne organizácie kde patri aj Nadácia U. S. Steel Košice sa sťažujú, že legislatíva nie je v ideálnom stave na podporu takýchto aktivít. Je tu podľa Vás čo zlepšovať v porovnaní so zahraničím?

Podmienky na podporu neziskových organizácií sú v jednotlivých krajinách rôzne. Zatiaľ čo v USA sa pri podpore neziskových organizácií využíva najmä daňové zvýhodnenie, na Slovensku sú špecifickým nástrojom 2% dane z príjmu. Podpora filantropie súvisí aj s ekonomickou výkonnosťou, tradíciami a celkovým spoločenským akceptovaním neziskových organizácií, ktoré plnia nezastupiteľnú úlohu pri budovaní občianskej spoločnosti a zlepšovaní života ľudí v danej krajine či regióne. Primárny je však záujem ľudí či firiem podeliť sa o svoj úspech využitím všetkých legálne dostupných nástrojov, a to formou finančných či nefinančných darov, vyššie spomenutých možností či dobrovoľnej práce.

Poďme na aktivity U. S. Steel Košice. Na rozdiel od mnohých iných podobných podnikov U. S. Steel Košice prostredníctvom svojej nadácie podporuje predovšetkým zveľadenie kvality života v vlastnom regióne. Prečo ste sa rozhodli na takýto krok?

Regionálne rozdiely sú na Slovensku skutočnosťou. Zatiaľ čo v Bratislave a na západe Slovenska je veľa prosperujúcich firiem, ktoré môžu pomáhať, na východe Slovenska je situácia odlišná. Zameriavame sa teda na podporu tej časti Slovenska, kde podnikáme, kde žijú naši zamestnanci a partneri. Potreby tohto regiónu veľmi dobre poznáme a navyše, pre naše dobročinné aktivity je charakteristická nielen finančná pomoc, ale vo väčšine prípadov aj osobná zaangažovanosť. S našimi partnermi z neziskového sektora sa pravidelne stretávame, spolu pracujeme na rozvoji projektov, pomáhame im aj formou rôznych dobrovoľníckych aktivít, čo by na diaľku nebolo také efektívne či možné. S Karpatskou nadáciou v rámci nášho grantového programu Spoločne pre región podporujeme miestne iniciatívy a komunitné projekty.

Podľa výročnej správy za minulý rok veľké prostriedky ste vynaložili na oblasť vzdelávania. Doteraz ste podporili štipendiami viac ako 200 študentov, spolupracujete so strednými školami a žiakov zapojujete aj do práce vo vlastnom podniku. Prečo práve školstvo? Je tam návratnosť vložených prostriedkov, nemyslím tým finančná?Investície do vzdelávania sa vždy vrátia. Vzdelaní a zruční zamestnanci sú cennou devízou každého prosperujúceho podniku, podporujeme preto technické stredné a vysoké školy. Vzdelaní ľudia zabezpečujú budúcnosť národa, podporujeme preto aj talentovaných študentov zo sociálne znevýhodnených rodín v rámci nášho štipendijného programu, organizujeme pre žiakov základných a stredných škôl ekologické vzdelávacie programy či súťaže zamerané na otázky bezpečnosti v práci, pri cestovaní, športovaní a trávení voľného času. Podporujeme aj talentovaných študentov – deti našich zamestnancov. Z vysokoškolských študentov, účastníkov programu Letnej stáže, ktorí v našom podniku počas letných prázdnin pracujú a vzdelávajú sa, vyberáme našich potenciálnych zamestnancov.

George F. Babcok
Foto: SITA

Každoročne podporujete aj desiatky mikroprojektov malých združení, ktoré sa starajú o zveľadenie života obyvateľom tak v oblasti životného prostredia, ako aj sociálnej oblasti alebo kultúry a športu. Akým spôsobom vyberáte projekty, ktoré podporíte?

Podporujeme najmä vzdelávacie a voľnočasové aktivity pre mladých ľudí, projekty pre deti z detských domovov, pre zdravotne hendikepovaných či sociálne vylúčených obyvateľov, zameriavame sa aj na kultúrne a športové podujatia v regióne i na riešenie lokálnych komunitných problémov. Podporujeme aktívnych inštitucionálnych žiadateľov, ktorí prinášajú reálne udržateľné riešenia. Budujeme partnerstvá s tými neziskovými organizáciami, ktorých aktivity sa zhodujú s našimi hodnotami a o zodpovednosti ktorých sme sa presvedčili pri predchádzajúcej spolupráci.

U. S. Steel Košice je podľa mnohých príkladom aktivít v oblasti dobrovoľníctva. Známe je, že vaši zamestnanci sa aktívne zapájajú do zriadenia parkov a verejných priestranstiev v meste alebo školských ihrísk. Ako ste motivovali zamestnancov aby svoj voľný čas venovali práve takejto aktivite?

Mnohí ľudia majú dar pomáhať zakorenený hlboko v sebe. Takí sú aj naši zamestnanci. Už od prvej aktivity sme ich presvedčili najmä dobrou informovanosťou o tom, komu a ako ich práca pomôže, ako aj tým, že všetko bolo perfektne pripravené – mali dostatok práce, pracovné náradie i ochranné pomôcky. Videli zmysluplnosť svojej práce a na ďalší krát prišli i s ďalšími kolegami či rodinnými príslušníkmi. S tými najaktívnejšími sa stretávam počas spoločných obedov, kde diskutujeme o ich skúsenostiach a ďalších návrhoch. V súčasnosti organizujeme dobrovoľnícke podujatia počas celého roka a stále máme dostatok zamestnancov, pripravených nezištne pomôcť. Veľa našich zamestnancov dobrovoľne pomáha aj vo svojich obciach a my radi oceňujeme ich snahu podporou malých miestnych projektov.

Okrem dobrovoľných aktivít ste zorganizovali viacero úspešných finančných zbierok kde desaťtisíce eur poputovali napríklad do zabezpečenia nových prístrojov v zdravotníckych zariadeniach? Čo podľa Vás motivuje týchto ľudí aby sa zriekali časti prostriedkov napríklad na vybavenia, ktoré možno nikdy nevyužijú?

Podobne ako pri dobrovoľníckych podujatiach, aj pri rôznych zamestnaneckých zbierkach našich zamestnancov informujeme prostredníctvom podnikových novín Oceľ východu i intranetu vopred o účele zbierky. Je im predstavený subjekt, ktorému môžu pomôcť, viacerí sa môžu osobne zúčastniť na odovzdaní materiálneho či finančného daru. Naši zamestnanci sa vždy presvedčili o transparentnosti a zmysluplnosti firemných filantropických aktivít, preto nikdy, ani v ťažkých časoch počas krízy, neváhali prejaviť svoju solidaritu a spolupatričnosť.

Na záver, môžete nám prezradiť, koľko prostriedkov ročne vyčleňuje U. S. Steel Košice práve na tieto verejno-prospešné aktivity?

Celkové sumy nezverejňujeme, lebo, žiaľ, boli v minulosti vytrhnuté z kontextu alebo boli nesprávne interpretované. Ale napr. rovnakou sumou, akú zamestnanci minulý rok v predvianočnej zbierke vyzbierali pre Kliniku úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, prispeli aj firma aj Nadácia U. S. Steel Košice. Suma sa tak strojnásobila a nakoniec sme spoločne mohli klinike darovať 92 975 eur. Podobne synergicky prepájame aj ďalšie projekty, čím sa naša pomoc regiónu východného Slovenska a jeho obyvateľom posilňuje. V poslednej dobe spolupracujeme aj s ďalšími veľkými firmami v regióne pri zefektívňovaní spoločnej podpory. Vďaka združeniu finančných prostriedkov sme tak mohli šiestim okolitým obciam, ktoré boli v júni postihnuté ničivými povodňami, pomôcť sumou vo výške 220 000 eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie U.S. Steel Košice, s.r.o.