Bajčičáka sklamali lyže, trúfal si byť vyššie

Bajčičák

OSLO 27. februára (WEBNOVINY) – Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Martin Bajčičák obsadil v nedeľnom skiatlone na 15+15 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom na 50. majstrovstvách sveta v severských lyžiarskych disciplínach v nórskom Osle 26. miesto. Za víťazným Nórom Petterom Northugom zaostal o 1:22,2 min. Skúsený 34-ročný rodák z Oravy si trúfal na lepší výsledok. Po dobehnutí do cieľa z neho doslova „trčalo“ sklamanie. „Od začiatku som sa cítil veľmi dobre, klasickú časť som išiel s veľkou rezervou. V skejte mi po dvoch zo štyroch okruhov začali odchádzať lyže. V zjazdoch som zrazu zaostával. Musíme to rozanalyzovať, čo sa vlastne stalo. Je to škoda, cítil som sa na lepší výsledok. Celé preteky som absolvoval bez vážnejšej krízy, zradili ma lyže,“ povedal v prvej reakcii pre agentúru SITA.

V prvej polovici pretekov išiel veľmi dobre. Takticky sa netlačil dopredu, ale udržiaval si kontakt s čelom peletónu. „Naozaj sa mi išlo veľmi dobre, cítil som, že nemusím ísť na doraz svojich možností a bez problémov som držal krok s najlepšími. Bolo to naozaj super,“ začal s opisom pretekov Martin Bajčičák.

Na prezúvanie lyží po klasickej časti prišiel v čelnej 27-člennej skupinke. Podarilo sa mu rýchlo vymeniť lyže a pokračoval v boji s najlepšími. „Niekde okolo dvadsiateho druhého kilometra som zrazu cítil, že mi lyže nejdú tak ako súperom. Najlepšie to vidieť v zjazdoch, kde mi to prestalo kĺzať. Keď som zaostal prvýkrát, ešte som náskok súperov zlikvidoval, okolo dvadsiateho piateho kilometra mi však opäť v zjazde ušli o niečo viac a už to jednoducho nešlo. Neviem, čo sa mohlo stať. Možno som na občerstvovačke prešiel po niečom sladkom. Opakujem, bude to na dlhšiu analýzu,“ pokračoval momentálne najlepší slovenský bežec na lyžiach, ktorý v roku na majstrovstvách sveta v roku 2005 v nemeckom Oberstdorfe siahal práve v skiatlone na medailu, nakoniec mu ostala v rukách „zemiaková“ za nepopulárne štvrté miesto. Od tej skutočnej ho delilo pol sekundy, za víťazným Francúzom Vincentom Vittozom zaostal vtedy po 30 kilometroch o 1,3 s.

Dvadsiate šieste miesto v Holmenkollene ho neuspokojilo. „Môžem to hodnotiť iba ako lepší priemer. Nič svetoborné som nedosiahol. Trať bola náročná, veď celkové prevýšenie bolo takmer tisíc sto metrov. Klasický okruh bol o niečo náročnejší na stúpania, v skejtovom to zase bolo stále hore – dole, tam nebolo kde si oddýchnuť. Mne to však vyhovovalo. Aj záverečné preteky na päťdesiat kilometrov sa pôjdu na týchto istých tratiach. Mám ich teraz v nohách,“ hľadal pozitíva svojho nedeľného vystúpenia jediný slovenský lyžiar, ktorý sa môže pochváliť prvenstvom v pretekoch Svetového pohára.

O tom, čo ešte okrem záverečného maratónu v areáli Holmenkollen absolvuje, zatiaľ nie je rozhodnuté. „Buď to bude v utorok klasická pätnástka alebo v stredu tímšprint. Na obe nemôžem nastúpiť. Je to risk. Dobrý výsledok môžem urobiť v jedných aj v druhých pretekoch. Večer budeme sedieť aj s trénerom a musíme sa rozhodnúť. Veď ak by som išiel v utorok, v pondelok už treba testovať a pripravovať lyže. Uvidíme,“ zakončil Martin Bajčičák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Bajčičák