Banka schválila kreditku bez prečítania zmluvy, teraz pyká

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Platobná karta
Foto: SITA/AP

Prefíkaný Rus Dmitry Argarkov si vytvoril vlastné výhodné podmienky na používanie kreditnej karty, ktoré banka slepo podpísala, zmluvu však nedodržala. Prípad teraz rieši súd.

Peniaze, euro
Foto: Shutterstock

Keď rodák z ruského Voronežu v roku 2008 dostal do schránky poštu od banky, ktorá obsahovala kreditnú kartu spolu so zmluvou, ktorú stačilo podpísať a poslať naspäť, nezaváhal. Namiesto toho, aby nevyžiadanú poštu vyhodil, vyplnil požadované políčka a dokument poslal naspäť. Nebol však totožný s tým, ktorý od banky dostal. Prefíkaný 42-ročný muž si zmluvu preskenoval do počítača, pozmenil podmienky vo svoj prospech a podpísaný dokument odoslal na uvedenú adresu banky Tinkoff Credit Systems.

Argarkova zmluva zahŕňala nulové poplatky, nulovú úrokovú sadzbu a neobmedzený limit. Rus do zmluvy zahrnul ďalšie podmienky – za každé porušenie zmluvy mu banka mala zaplatiť 3 milióny rubľov (okolo 68-tisíc eur). Ak by sa banka zmluvu pokúsila zrušiť, musela by mu zaplatiť 6 miliónov rubľov.

Banka zmluvu slepo podpísala bez toho, aby si podmienky prečítala a Argakovoi v krátkej dobe poslala platnú kreditnú kartu. „Banka potvrdila klientove podmienky a poslala mu kreditnú kartu spolu s potvrdenou žiadosťou. Takto si mohol dovoliť kúpiť hoci aj ostrov v Malajzii a banka by zaň podľa zákona musela zaplatiť,“ uviedol právnik Dmitry Mikhalevich pre denník Kommersant.

Podpis and zmluva
Foto: SITA/Marián Peiger

Kvôli oneskoreným platbám sa však banka v roku 2010 rozhodla Rusovi účet zrušiť. Argakova zažalovala za neplatenie poplatkov a ďalšie priestupky, ktoré však v zmenenej zmluve neboli uvedené, a tak boli neplatné. Následne od neho žiadala zaplatenie 45-tisíc rubľov. Prípad sa dostal pred súd, ktorý začiatkom tohto týždňa rozhodol v prospech Argakova. Keďže banka podpísala klientom pozmenenú zmluvu, musela sa držať nových podmienok. Argakov tak musel zaplatiť len 19-tisíc rubľov – sumu, ktorú je dlžný podľa pravidiel novej zmluvy.

„Podpísali zmluvu bez toho, aby sa na ňu pozreli. Na súde povedali presne to, čo zvyknú hovoriť dlžníci: ´Nečítali sme to´,“ uviedol Mikhalevich.

Zdá sa však, že Rusovi výhra na súde nestačí. Vo štvrtok podal žalobu na banku Tinkoff za neuznanie zmluvy a porušenie dohody. Od banky žiada 24 miliónov rubľov. Banka na žalobu zareagovala vlastnými zbraňami a muža obvinila z uvedenia do omylu.

„Naši právnici tvrdia, že namiesto 24 miliónov rubľov dostane 4 roky väzenia,“ napísal zakladateľ banky Tinkoff Oleg Tinkov na sociálnej sieti Twitter.

O celom prípade rozhodne súd už v septembri.

www.telegraph.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Oleg Tiňkov