Bankrot Grécka je čoraz pravdepodobnejší

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grecko
Foto: SITA/AP

BRUSEL 12. júla (WEBNOVINY) – Krajiny eurozóny nezopakovali svoj nesúhlas s čiastočným bankrotom Grécka.

Ministri financií Európskej menovej únie, ktorí sa v pondelok večer stretli na schôdzke v Bruseli, opäť vyjadrili odhodlanie zabrániť šíreniu dlhovej krízy skúmaním možností, ako pomôcť Aténam, ale neodmietli plány, ktoré by mohli znamenať čiastočný bankrot.

Pokusy o nájdenie spôsobu, ako by sa investori mohli podieľať na riešení problému zadlženosti Grécka, boli zatiaľ neúspešné, pretože plány na výmenu gréckych dlhopisov za nové alebo na predĺženie ich splatnosti by pravdepodobne znamenali, že ratingové agentúry by to považovali za čiastočný bankrot. Takéto riešenie odmieta aj Európska centrálna banka (ECB).

Posun v postoji ministrov financií eurozóny podľa predstaviteľa jednej z členských krajín menovej únie je signálom, že vlády sa priblížili riešeniu, ktoré by znamenalo, že náklady na oddlženie Grécka by znášali aj investori, hoci by to ratingové agentúry považovali za čiastočný bankrot.

„Je to pokrok,“ povedal tento predstaviteľ a dodal, že to zvyšuje šance Nemecka na presadenie plánu, aby sa grécke dlhopisy vymenili za nové z dlhšou splatnosťou. „Chápem to ako uznanie zo strany členských krajín, že čiastočnému bankrotu je ťažké sa vyhnúť. Odbúrava to prekážku brániacu tomu, aby sa na riešení podieľal aj súkromný sektor,“ uviedol. ECB však zopakovala svoj nesúhlas.

Nový francúzsky minister financií Francois Baroin ale konštatoval, že v najbližších dňoch sa bude diskutovať aj o takých možnostiach riešenia zadlženosti Grécka, ktoré by mohli smerovať k čiastočnému bankrotu. Toto vyjadrenie kontrastuje z doterajším ostrým nesúhlasom francúzskej vlády s čímkoľvek, čo by viedlo k bankrotu Atén.

MMF nie je pripravený rokovať s Gréckom

Medzinárodný menový fond (MMF) a jeho európski partneri nie sú ešte pripravení rokovať o podmienkach druhej finančnej pomoci pre Grécko. V pondelok to povedala šéfka MMF Christine Lagardeová. Grécko spravilo podľa Lagardeovej dôležité kroky na zníženie rozpočtového deficitu, na vyriešenie dlhových problémov však musia Atény urobiť viac. „Z môjho pohľadu nie sme v stave rokovať o podmienkach, dĺžke a veľkosti ďalšej finančnej pomoci. Nič by sa nemalo brať za isté,“ povedala Lagardeová.

Predstavitelia EÚ, ktorí sa v pondelok stretli v Bruseli, sa snažia nájsť riešenie, ako Grécku pomôcť, čo pre krajinu znamená prísľub lacnejších pôžičiek, dlhšej lehoty splatnosti a tiež flexibilnejšieho záchranného mechanizmu.

Európski politici však stále hľadajú spôsob, ako zahrnúť do záchrany Grécka, ktoré potrebuje v roku 2012 a 2013 pokryť medzeru viac 60 mld. eur, aj súkromný sektor. Nič však nenaznačuje, že sa Európska únia (EÚ) pri riešení tejto otázky dostala zo slepej uličky.

Zástupca ministra financií Grécka pochybuje o privatizácii

Námestník gréckeho ministra financií Pantelis Oikonomou predpokladá, že jeho krajine sa nepodarí predať všetok štátny majetok určený na privatizáciu v rámci dohody o pomoci zo strany Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF). Vyplýva to zo záznamu z pondelkovej diskusie v parlamente. Atény pritom sľúbili, že do konca roka 2015 privatizáciou získajú 50 mld. eur. „Investori v súčasnosti nemajú záujem o kúpu podnikov,“ povedal Oikonomou poslancom. „Predpokladám a uvidíte, že budem mať pravdu, že sa nepredá všetko, čo je určené na privatizáciu, ale oveľa menej. Nie je možné predať všetko,“ konštatoval.

Grécko minulý mesiac schválilo zákon o úsporných opatreniach a privatizácii, ktorý obsahuje konkrétny časový plán predaja štátneho majetku. Ministri financií eurozóny v pondelok večer sľúbili Aténam lacnejšie úvery, dlhšiu splatnosť a pružnejší záchranný fond. Zároveň však Grécko vyzvali, aby dodržalo plány v oblasti znižovania deficitu, privatizácie a štrukturálnych reforiem. Predstavitelia eurozóny dúfajú, že ku konkrétnym rozhodnutiam príde na ďalšom stretnutí ešte tento mesiac, ale nemecký minister financií Wolfgang Schäuble uviedol, že stačí rozhodnúť do septembra. „Ďalšia úverová tranža pre Grécko je splatná v septembri. Dovtedy sa musí o novom programe rozhodnúť,“ konštatoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christine LagardeováFrancois BaroinWolfgang Schäuble