Banská Bystrica sa čoskoro zbaví nepojazdných áut zaberajúcich verejné priestranstvá v meste

Opustené auto
Foto: ilustračné, Getty images

Dlhodobo stojace vozidlá (DSV) s neplatnou emisnou alebo technickou kontrolou blokujúce verejné priestranstvá by v meste pod Urpínom mohli byť čoskoro minulosťou.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, od 15. júla nadobudne účinnosť novelizované všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o miestnej dani za užívanie verejného priestranstva, ktoré sa zaoberá aj touto problematikou.

Prehľad o autách už majú

Novým mechanizmom a vyrubením vysokého poplatku až vo výške 648 eur mesačne, chce mesto docieliť, aby si majitelia svoje nepojazdné autá z verejných priestranstiev odstránili.

„Cieľom aktualizovaného VZN je odstránenie dlhodobo stojacich vozidiel z jednotlivých mestských častí pod tlakom úhrady vysokej dane za dlhodobé státie zvyčajne nepojazdného vozidla. Spolu s mestskou políciou máme prehľad už o existujúcich dlhodobo stojacich vozidlách. Počnúc 15. júlom opätovne zmonitorujeme stav, vytvoríme úradný záznam a v primeranej lehote kontrolu zopakujeme,“ objasnila vedúca Oddelenia údržby miestnych komunikácií a inžinierskych sietí Renáta Hláčiková s tým, že DSV je také vozidlo, ktoré na sa na verejnom priestranstve nachádza dlhšie ako 60 za sebou nasledujúcich dní.

„Ak opätovnou kontrolu zistíme, že nejaké vozidlo sa za túto dobu ani nepohlo, vyzveme majiteľa, aby si svoj automobil do 30 dní odstránil, inak mu bude vyrubená daň za užívanie verejného priestranstva. Veríme, že prijatie tohto legislatívneho nástroja bude dostatočnou motiváciou pre majiteľov dlhodobo stojacich vozidiel, aby sa o svoje nepojazdné autá primeraným spôsobom postarali,“ doplnila vedúca.

Žiadne páky doteraz nemali

Sadzba dane pre vozidlo, ktoré zaberá verejné priestranstvo po dobu dlhšiu ako 60 za sebou nasledujúcich dní je stanovená vo výške 1,20 eura za meter štvorcový denne, čo znamená vyrubenie dane 14,40 eura denne a 432 eur za mesiac.

Ak takýmto spôsobom zaberá verejné priestranstvo vozidlo, ktoré je navyše bez evidenčného čísla, je vyradené z evidencie vozidiel, pričom potom je sadzba stanovená na 1,80 eura za meter štvorcový denne, teda 21,60 eura denne, prípadne 648 eur za mesiac.

Samospráva doposiaľ nemala žiadne páky voči majiteľom motorových vozidiel, ktoré nikto nepoužíva, sú bez platnej technickej alebo emisnej kontroly a dlhšiu dobu parkujú na jednom mieste.

Podľa zákona o odpadoch môže byť z miesta odstránené len vozidlo, ktoré poškodzuje alebo ohrozuje životné prostredie alebo narúša estetický vzhľad obce.

Vysoké poplatky ako nástroj

Zároveň podľa zákona o cestnej premávke môže správca cesty odstrániť vozidlo stojace na ceste vrátane chodníka na náklady jeho prevádzkovateľa, ak tvorí prekážku cestnej premávky.

Nakoľko na niektorých miestnych komunikáciách v správe mesta Banská Bystrica boli v poslednom období takéto problematické situácie zaznamenávané, aj mesto bude v nevyhnutných prípadoch pristupovať k odstráneniu vozidla, ktoré tvorí prekážku.

Avšak ak motorové vozidlo, ktoré dlhodobo parkuje na verejnom parkovisku, má evidenčné číslo, netvorí prekážku cestnej premávky, nepoškodzuje alebo neohrozuje životné prostredie, držiteľ vozidla zákon neporušuje.

Odstránenie takýchto vozidiel chce mesto od 15. júla dosiahnuť vyberaním vysokých poplatkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Renáta HláčikováZdenka Marhefková