Barack Obama nedal Romneymu knokaut, o kreslo sa musí báť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Barack obama
Foto: SITA/AP
Tretí duel Obamu a Romneyho
Foto: SITA/AP

BOCA RATON, Florida 23. októbra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama vyhral nad Mittom Romneym tretiu diskusiu prezidentských kandidátov pred novembrovými prezidentskými voľbami v Spojených štátoch.

Obaja politici počas posledného súboja zameraného na zahraničnú politiku USA „zablúdili“ aj do ekonomiky a domácej politiky, Obama si neodpustil časté útoky na Romneyho.

Bývalý guvernér štátu Massachusetts pôsobil viac defenzívnym dojmom, no v mnohých bodoch sa vzájomne zhodli.

Počas 90-minútovej diskusie ani jeden z kandidátov nespravil výrazné faux paus, alebo verbálne „neknokautoval“ svojho súpera.

V bleskovom prieskume verejnej mienky televízie CBS News získal súčasný šéf Bieleho domu 53 percent, Romney bodoval u 23 percent divákov.

Prieskum televízie CNN ukázal tesnejší rozdiel: Barack Obama presvedčil 48 percent respondentov a republikánsky kandidát 40 percent opýtaných Američanov.

Floridská diskusia bola zároveň poslednou možnosťou pre oboch mužov, aby oslovili milióny voličov pred hlasovaním, ktoré čaká Spojené štáty 6. novembra. Prvý afro-americký prezident USA bol agresívnejší od začiatku do konca duelu.

Obrazom: Najkrajšie momenty z tretej debaty

Tretí duel Obamu a Romneyho
Floridská univerzity Lynn, miesto konania tretej predvolebnej diskusie prezidentských kandidátov. Foto: SITA/AP

Tretí duel Obamu a Romneyho
Prívrženci Mitta Romneyho sledujú tretí duel svojho favorita s Barackom Obamom. Foto: SITA/AP
Tretí duel Obamu a Romneyho
Prípravy pred treťou diskusiou prezidentských kandidátov pred voľbami v Spojených štátoch. Foto: SITA/AP
Tretí duel Obamu a Romneyho
Sprava: Americký prezident Barack Obama, moderátor a novinár Bob Schieffer a republikánsky kandidát Mitt Romney pred začiatkom tretej debaty prezidentských kandidátov pred voľbami v Spojených štátoch. Foto: SITA/AP
Tretí duel Obamu a Romneyho
Americký prezident Barack Obama (uprostred) a republikánsky kandidát Mitt Romney (vľavo) pred začiatkom tretej debaty prezidentských kandidátov pred voľbami v Spojených štátoch. Foto: SITA/AP

Barack obama
Foto: SITA/AP
Tretí duel Obamu a Romneyho
Foto: SITA/AP

Republikánov kritizoval napríklad pre nedostatok nápadov, ako riešiť krízu na Blízkom východe a Romneyho doktrínu nazval návratom do čias Studenej vojny.

Guvernér, zdá sa mi, že chcete importovať zahraničnú politiku z roku 1980, sociálnu politiku z roku 1950 a hospodársku politiku z obdobia 20. rokov,“ atakoval Obama svojho súpera, ktorému pripomenul aj jeho výrok, že Rusko je jedným z najväčších nepriateľov Spojených štátov.

„Rusko naďalej proti nám bojuje v OSN. Čo sa týka Ruska a pána Putina, nemám ružové okuliare,“ povedal republikán.

Romney tiež kandidáta demokratov obvinil, že americké námorníctvo má menej lodí ako v roku 1917.

„Máme aj menej koní a bajonetov,“ sarkasticky odpovedal na výčitky Obama, čím chcel naznačiť, že Romneyho názory sú zastarané.

Využil tak svoje štvorročné skúsenosti z medzinárodnej politiky, aby zvýšil svoje šance obhájiť kreslo v Oválnej pracovni.

„Máme také veci ako lode, na ktorých pristávajú lietadlá. Máme lode, ktoré sa dokážu plaviť aj pod vodou, sú to nukleárne ponorky,“ žartoval Barack Obama.

Ako informuje portál politico.com, republikán sa opieral o informácie z amerického námorníctva, ktoré bojuje o obnovenie hranice 300 lodí, keďže pre škrty v rozpočte sa flotila musela zúžiť na 285 plavidiel.

Politico.com pripomína pamätný citát Josifa Vissarionoviča Stalina: „Kvantita má svoju vlastnú kvalitu.“ Velitelia amerického námorníctva navyše zdôrazňujú, že počet lodí, ktoré sa podieľajú na misiách vo svete je pre Spojené štáty strategickým faktorom.

Obrazom: Barack Obama bojuje o každý hlas

Barack Obama
Foto: SITA/AP

Barack Obama
Foto: SITA/AP
Barack Obama
Foto: SITA/AP
Barack Obama
Foto: SITA/AP
Barack Obama
Foto: SITA/AP

Tretí duel Obamu a Romneyho
Foto: SITA/AP
Tretí duel Obamu a Romneyho
Foto: SITA/AP

„Kradnú nám prácu, naše duševné vlastníctvo, naše patenty, technológie, hackujú naše počítače a falšujú americký tovar,“ hneval sa Romney. Napriek siláckym rečiam však vylúčil obchodnú vojnu s „ázijským obrom“.

Barack Obama sľúbil pokračovanie obchodných vzťahov s Pekingom, hoci obchodný deficit dosiahol v minulom roku priepastných 300 miliárd dolárov.

Na tieto ataky následne reagovala aj Čína prostredníctvom štátnej tlačovej agentúry Xinhua: „Bez ohľadu na to, kto bude novým prezidentom Spojených štátov, krajina musí zmeniť predvolebnú rétoriku voči Číne. Americkí politici by mali vziať do úvahy rozvoj Číny a urobiť čo najviac pre zlepšenie vzťahov medzi obomi krajinami.“

Na druhej strane sa obaja v niekoľkých témach zhodli.

Romney napríklad zagratuloval Obamovi, že sa mu podarilo zabiť Usámu bin Ládina a zasadiť tvrdý úder al-Káide. Zároveň však varoval, že politika USA v krajinách, kde prebehla tzv. Arabská jar, zlyháva.

„S Arabskou jarou prišlo veľa nádeje k umiernenosti a zapojeniu žien do verejného života na Blízkom východe. Ale namiesto toho tu máme 30-tisíc mŕtvych civilistov v Sýrii, teroristi proti nám útočia v Líbyi, na Mali výrazne operuje al-Kájda, Moslimské bratstvo má v Egypte prezidenta, Irán zostáva najväčšou hrozbou v regióne. Nemôžeme si preto zabiť cestu von z tejto ‚šlamastiky‘. Musíme zaviesť komplexnú stratégiu,“ varoval Romney.

Obrazom: Mitt Romney chce vyhnať Obamu z Bieleho domu

Mitt Romney
Foto: SITA/AP

Mitt Romney
Foto: SITA/AP
Mitt Romney
Foto: SITA/AP
Mitt Romney
Foto: SITA/AP
Mitt Romney
Foto: SITA/AP

Mitt romney
Foto: SITA/AP

Debata často skĺzala do ekonomických tém, v jednom momente dokonca moderátor Bob Schieffer požiadal dvojicu, aby sa vrátila k diskusii o zahraničnej a bezpečnostnej politike.

Analytici už pred začiatkom súboja nedávali Romneymu veľké šance na zopakovanie triumfu z 3. októbra. Samotný republikán si bol dobre vedomý svojej nevýhody, preto sa nepúšťal s Obamom do výrazných konfliktov.

Vzájomne sa zhodli v názoroch na útoky bezpilotných lietadiel proti teroristom, nechuti k vojenskej účasti v Sýrii, alebo potrebe riešiť kontroverzný jadrový program Teheránu.

Zahraničná politika nie je hlavnou témou tohtoročných volieb v USA. Očakáva sa preto, že diskusia veľmi neovplyvní preferencie oboch kandidátov v prieskumoch verejnej mienky. Šance Baracka Obamu a Mita Romneyho sú prakticky vyrovnané, otázkou zostáva, ako uspejú v tzv. nerozhodnutých štátoch.

Video: Tretia prezidentská debata v Spojených štátoch

Barack obama
Foto: SITA/AP

Obaja rivali sa posledných 15 dní pred voľbami zamerajú najmä na sedem nerozhodnutých štátov: Ohio, Iowa, Virgínia, New Hampshire, Florida, Colorado a Wisconsin.

Práve voliči v týchto štátoch s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodnú o budúcom šéfovi Bieleho domu.

„Budeme pôsobiť najmä v tých štáoch, v ktorých potrebujeme vyhrať,“ povedal Romneyho politický stratég Russ Schriefer. Jeho slová doplnil ďalší člen republikánskeho tímu Stuart Stevens: „Zameriame sa hlavne na Ohio.“

Demokrati majú zatiaľ náskok v Ohiu, Wisconsine, Iowe, New Hampshire a Nevade.

Rozhodne však neplánujú odpísať ani Colorado. Skúsení demokratickí straníci však vedia, že cesta do Bieleho domu ide cez Stredozápad.

„Ohio, Wisconsin a Iowa sú kľúčové. Ak v týchto troch štátoch zvíťazíme, náš prezident bude opäť zvolený,“ cituje politico.com slová demokratického senátora a Obamovho spojenca Whipa Dicka Durbina.

Tretí duel Obamu a Romneyho
Foto: SITA/AP
Tretí duel Obamu a Romneyho
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaMitt Romney