Barack Obama vedel o odpočúvaní Merkelovej, dal na to súhlas

Merkelová, Obama
Nemecká kancelárka Angela Merkelová požiadala prezidetna USA Baracka Obamu o bezodkladné vysvetlenie jej odpočúvania. Foto: SITA/AP

BERLÍN 27. októbra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama údajne „osobne vedel“ o tom, že Národná bezpečnostná agentúra (NSA) dlhé roky odpočúva kancelárku Angelu Merkelovú.

V nedeľu o tom informuje nemecký týždenník Bild am Sonntag, ktorý sa pritom odvoláva na zdroje priamo z prostredia NSA.

Jej šéf Keith Alexander mal ešte v roku 2010 šéfovi Bieleho domu povedať, že Merkelovú špehujú. „Obama operáciu nezastavil, ale nechal ju pokračovať,“ uvádza Bild am Sonntag.

Odpočúvanie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej zo strany amerických tajných služieb podľa týždenníka Der Spiegel prebiehalo ešte predtým, ako sa v roku 2005 prvýkrát stala kancelárkou.

Merkelovej telefónne číslo figuruje na jej „špehovacom zozname“ od roku 2002 a bolo na ňom stále aj v roku 2013. Kancelárkou sa pritom stala až v roku 2005.

Der Spiegel však zároveň uvádza, že z dokumentov nie je jasné, prečo bola politička terčom záujmu NSA, ani to, čo konkrétne o nej zisťovali.

Berlín v stredu reagoval rozhorčene na informácie, podľa ktorých mohli americké spravodajské služby odpočúvať Merkelovej telefón.

Kancelárka sa spojila aj s prezidentom USA Barackom Obamom, pričom požiadala o „bezodkladné a úplné vysvetlenie“.

Informácie o možnom odpočúvaní zverejnil ako prvý portál týždenníka Der Spiegel, ktorý predtým priniesol mnohé odhalenia o americkej špionáži pochádzajúce od bývalého spolupracovníka tajných služieb Edwarda Snowdena.

Ten po zverejnení tajných dokumentov NSA ušiel do Ruska, kde mu poskytli azyl.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováBarack Obama
Firmy a inštitúcie NSA Národná bezpečnostná agentúra