Barcelonu zaplavil smútok, stovky ľudí sa lúčili s Vilanovom

Tito Vilanova
Foto: SITA/AP

BARCELONA 29. apríla (WEBNOVINY) – Smútiaca rodina, futbalisti FC Barcelona a stovky známych a fanúšikov sa v pondelok večer naposledy rozlúčili s bývalým trénerom katalánskeho klubu Titom Vilanovom, ktorý minulý piatok prehral boj s rakovinou.

Na zádušnej omši v barcelonskej Katedrále sv. Kríža a sv. Eulálie zdieľal kompletný tím FC Barcelona smútok so stovkami trúchliacich. Posledné zbohom prišli svojmu otcovi a manželovi dať deti Carlota a Adriá i ich matka Montsa. V katedrále bolo 1500 hostí, stovky ľudí sledovali obrad pred chrámom. Nechýbali ani zástupcovia odvekého rivala Realu Madrid.

Barcelonu zaplavili v pondelok ticho a smútok. „Dávame posledné zbohom milovanému človeku. Sľubujem vám, že Tito navždy zostane v našich srdciach, nikdy naňho nezabudneme,“ uviedol vo svojom príhovore počas zádušnej omše prezident FC Barcelona Josep Maria Bartomeu.

Ticho v katedrále vystriedal potlesk počas spomienok oboch jeho detí. „Chcel by som byť ako ty na ihrisku i v živote,“ povedal Adriá, ktorý je dorastencom FC Barcelona. „Bol si náš vzor, hrdina,“ uviedla v slzách Carlota.

Zhubné ochorenie slinných žliaz diagnostikovali Vilanovovi v novembri 2011

, keď bol v Barcelone Guardiolovým asistentom. Odvtedy sa podrobil dvom chirurgickým zákrokom, teraz nasledoval tretí, ale neodvrátil najhoršie. Funkcie trénera FCB sa Vilanova vzdal pre zdravotné problémy v júli 2013. Nahradil ho Gerardo Martino.

Francesc Vilanova i Bayó, ako znie celé meno niekdajšieho stredopoliara, počas vlastnej hráčskej kariéry hájil farby barcelonskej rezervy, za prvé mužstvo si nikdy nezahral. Pôsobil aj v Celte Vigo, Malorke, Elche a niekoľkých menších kluboch.

Vilanova sa vydal na trénerskú dráhu v roku 2003 v malom katalánskom mestečku Palafrugell. Následne pôsobil ako športový riaditeľ FC Terrassa. V roku 2007 jeho kroky viedli do FC Barcelona, kde sa ako asistent trénera cez B-mužstvo postupne prepracoval do áčka. Spoločne s Pepom Guardiolom sa v ostatných rokoch podieľal na úspešnom období katalánskeho klubu. Informácie zverejnil web denníka Marca.

Tito Vilanova
Foto: SITA/AP
Tito Vilanova
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gerardo MartinoTito Vilanova
Firmy a inštitúcie FC Barcelona