Bardejovské Kúpele - kolonáda s 8 minerálnymi prameňmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kupele.jpg
Ilustračné Foto: Pixabay.com

BRATISLAVA 2. decembra 2015 (WBN/PR) – Bardejovské Kúpele sa nachádzajú na severo – východe Slovenska, v Nízkych Beskydách, medzi Čergovom a Ondavskou vrchovinou. Prvá zmienka o bardejovských minerálnych prameňoch je zaznamenaná v listine kráľa Bela IV. z roku 1247.

Ku najvýznamnejším osobnostiam, ktoré navštívili Bardejovské Kúpele nepochybne patrí Mária Lujza, manželka cisára Napoleona, rakúsko – uhorský cisár Jozef II., ruský cár Alexander I. A dokonca aj manželka Františka Jozefa I. – Alžbeta, nazývaná Sisi.

Bardejovské Kúpele tvorí kolonáda s 8 minerálnymi prameňmi, ďalej Kúpeľný dom, ktorý je spojený presklenými chodbami s liečebnými domami Astória, Ozón a Alžbeta a množstvo depandancov.

K nim zhruba o rok pribudne práve rekonštruovaný hotel ALEXANDER /pôvodne hotel Minerál/ so 150 posteľami, ktorý bude taktiež prepojený s uvedenými kúpeľnými domami.

Hlavným bohatstvom svetoznámych Bardejovských Kúpeľov sú vzácne prírodné liečivé zdroje. Svojim zložením patria medzi najvýznamnejšie v Európe. O ich blahodarnom účinku sa môžete presvedčiť pri pitných kúrach.

V Bardejovských Kúpeľoch sa liečia celoročne dospelí i detskí pacienti.

Ako hlavné indikácie sa tu liečia:

• ochorenia tráviaceho traktu,

• choroby obehového ústrojenstva,

• choroby z poruchy látkovej premeny,

• netuberkulózne ochorenia dýchacích ciest,

• onkologické ochorenia,

• ochorenia pohybového aparátu,

• ženské ochorenia,

• nervové ochorenia,

• ochorenia obličiek a močových ciest a

• choroby z povolania.

Väčšina liečebných procedúr sa uskutočňuje v modernom kúpeľnom dome, v ktorom sa okrem iného nachádza aj kúpeľná poliklinika a laboratóriá.

V areáli Bardejovských Kúpeľov sa nachádza 6 tenisových kurtov, z toho 2 sú prekryté a sú celoročne v prevádzke, minigolf, 35 km upravených lesných chodníkov, kyslíková dráha.

Je tu možnosť navštíviť aj letné prírodné kúpalisko s vyhrievanou vodou, ktoré sa nachádza v príjemnom lesnom prostredí, fitnes, cyklistické trasy, bežecké trasy, bowling, squash a iné.

Medzi najobľúbenejšie patrí moderné wellness spa, ktoré sa sprevádzkovalo len pred 3 rokmi a jeho súčasťou je vodný a saunový svet.

V Bardejovských Kúpeľoch sa liečila aj Sissi

1. júla 1895 sa prišla do Bardejovských Kúpeľov liečiť, oddýchnuť a zabudnúť na tragickú smrť svojho syna Rudolfa, cisárovná Alžbeta, manželka cisára Františka Jozefa, známa ako Sissi.

Isté je len to, že jej zdravotný stav sa po tragickej smrti syna Rudolfa v r. 1889 veľmi zhoršil. Cisárovná sa uzavrela do seba a väčšinu času trávila v známych kúpeľoch vo Švajčiarsku, Nemecku a vo Francúzku. Do Bardejova prišla ako päťdesiatosemročná, zotrvala tu do 22. júla. Ubytovala sa v budove, ktorá dnes nesie jej meno, v tom čase bola známa pod názvom hotel Deák. Bývala spolu so svojou jedenásť-člennou suitou na prvom poschodí, vraj v terajšej izbe č. 218, odkiaľ mala pekný výhľad na samotné kúpele. Do Bardejova pricestovala vlakom po železničnej trati, ktorá bola len dva roky pred tým vybudovaná, možno aj na počesť jej príchodu do nášho mesta. Aj samotný bočný vchod do hotela Deák bol vybudovaný špeciálne pre cisárovnú. Alžbeta podľa ošetrujúceho lekára Henricha Hintza bola disciplinovanou pacientkou, ktorá prísne dodržiavala kúpeľný režim. Na jeho odporúčanie pila vodu z prameňa Lobogo (dnes je to už prameň Alžbeta). Okrem pitných kúr z prameňov s liečivými a omladzujúcimi účinkami veľa času trávila na prechádzkach v prekrásnej a čistej prírode v sprievode svojich spoločníkov, členov kráľovskej suity. Počas pobytu v Bardejovských Kúpeľoch kráľovná Alžbeta navštívila 7. júla 1895 aj mesto Bardejov. Podľa záznamov, ktoré sa zachovali, v sprievode mešťanostu A. Rodhyho si prezrela radnicu a ďalšie historické pamiatky. Návštevu mesta potvrdila podpisom do pamätnej knihy, kde sa podpísala ako „Bártfa Erzébet.“‚Cisárovnej Alžbete sa veľmi páčil aj chrám sv. Egídia, kde ju sprevádzal prepošt Karányi. Z veľkej vďaky a na znak spokojnosti darovala prepoštovi vzácny prsteň, ktorý je v súčasnosti cenným exponátom Šarišského múzea v Bardejove. Súčasťou expozície v Bardejovských Kúpeľoch je aj pohár s jej krstným menom, z ktorého u nás pila liečivú minerálnu vodu. Po cisárovninom trojtýždňovom pobyte a liečbe, keď 22. júla 1895 odchádzala, pri rozlúčke poďakovala za pozornosť a liečbu počas jej pobytu a na záver povedala: Uprostred tichej krásy Bardejovských Kúpeľov prežila som nezabudnuteľné tri týždne svojho života, cítim sa zdravá, svieža a cítim sa ako osemnásťročná“.

Minerálne pramene

Prameň Herkules – čo do obsahu minerálnych látok a kysličníka uhličitého je najsilnejším prameňom na Slovensku. Výborne sa osvedčil pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri chorobách dýchacích ciest, taktiež je veľmi účinný pri cukrovke a mužskej potencii

Prameň Hlavný – kyslej povahy, používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri stavoch po operáciách žalúdka, pri chorobách pečene, pri nedostatku žalúdočnej šťavy, pri poruchách a tvorbe krvi.

Prameň Lekársky – alkalickej povahy. Je vysoko mineralizovaný. Používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika s prebytkom žalúdočnej šťavy, na inhalovanie pri chronickom zápale priedušiek, pri zápaloch sliznice horných dýchacích ciest, ako aj pri rozšírených prieduškách a pri liečení astmy.

Prameň Alžbeta – s malým obsahom sodíka sa veľmi osvedčil pri liečbe pečeňových chorôb.

Prameň Klára – voda je železnatá uhličitá so stopami sírovodíka sa používa na inhalácie pre choroby dýchacích ciest a pre reumatické choroby zhybov.

Prameň Napoleon – voda je hydrouhličitanová, chloridová, sodná, železnatá, uhličitá so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Používa sa na liečenie: choroby žlčových ciest, choroby colitídy a chronické poruchy pečene.

Prameň Anna – voda je hydrouhličitanová, chloridová, sodná so zvýšeným obsahom kyseliny metaboritej. Používa sa na liečenie: žalúdočná dyspepsia, chronické choroby slinivky brušnej, choroby horných dýchacích ciest.

Prameň Kolonádny – vhodný pri liečbe anémie, pri deficite žalúdočnej kyseliny a zápaloch žalúdka.

Tieto pramene sú vyvedené v tzv. kúpeľnej kolonáde, ktorá je prístupná výlučne pre kúpeľných hostí.

Je otvorená vždy 2 hodiny pred každým jedlom, teda pred raňajkami, obedom a večerou.

Voda je tam ohrievaná, a preto si ju klient môže podľa potreby otepliť, resp. ochladiť.

Klient, ktorý nie je ubytovaný v Bardejovských Kúpeľoch má možnosť ochutnať 2 pramene /hlavný a lekársky/ vo voľne prístupnom tzv. ľudovom prameni. Tieto pramene sú ale studené, bez ohrevu. Množstvo ľudí tieto ľudové pramene využíva na dennodenný pitný režim miesto minerálnych vôd z obchodov.

Procedúry

Kúpeľná liečba prešla dlhodobým vývojom a dnes využíva tradičné overené postupy so zavedením najmodernejších fyziatrických, balneologických a rehabilitačných metód. Komplexný liečebný program pozostáva z pitnej kúry, vodoliečebných, fyzikálnych, elektro, magneto a svetlo liečebných metód, ktoré sa priebežne dopĺňajú a upravujú na základe nových lekárskych poznatkov.

Neoddeliteľnou súčasťou liečby je diétne stravovanie, klimatické podmienky prostredia, liečebný režim a terénne kúry na ktoré sa využívajú špeciálne upravené trasy, nazývané tiež kyslíková dráha.

Liečebné metódy využívané v kúpeľoch sú rozdelené do týchto podskupín,

• Rehabilitácia

• Masáže

• Liečebné inhalácie

• Vodoliečba a sauny

• Teploliečba

• Elektroliečba

• Uhličité terapie

• Minerálne a prísadové kúpele

• Haloterapia – Soľná jaskyňa

• Pitná kúra

• Lymfodrenáže

• Fototerapia

Na záver:

Vrelo vám odporúčame liečebný pobyt v Bardejovských Kúpeľoch, ktorý pomôže regenerácii vášho organizmu a prinavrátenia zdravia. Viac o kúpeľoch, procedúrach, liečebných pobytoch, cenníky a potrebné kontakty nájdete na www.kupele-bj.sk

Do skorého videnia v Bardejovských Kúpeľoch – „oáze zdravia a oddychu“!!!

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať