BASKETBAL-EL: Dobrí anjeli Košice podľahli doma Krakovu

Bez názvu
Zľava: Ivana Jalčová z Košíc a Erin Philips z Krakova v zápase Dobrí anjeli Košice - Wisla Can-Pack Krakov 10. kola A. skupiny basketbalovej Euroligy žien Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 19. januára (WEBNOVINY) – Basketbalistky slovenského šampióna Dobrí anjeli Košice podľahli v stredu v zápase záverečného 10. kola základnej A-skupiny Euroligy na domácej palubovke Infiniti arény poľskému klubu Wisla Can-Pack Krakov 68:73 (38:39). Zverenky trénera Štefana Sviteka nevyužili ani vedenie 63:55 v záverečnej štvrtine, nedokázali súperovi vrátiť tesnú prehru z 5. kola v Krakove 61:66 a vďaka víťazstvu o viac ako dva body si zabezpečiť výhodu lepšie postaveného celku v osemfinálovej sérii hranej na dve víťazstvá. Po tomto výsledku skončia Dobrí anjeli v tabuľke postupujúcich tímov pravdepodobne až na 10. mieste a ich súperom bude zrejme niekto z trojice Krakov, Bourges a Schio. Dobrí anjeli sa v osemfinále predstavia na palubovke súpera 1. februára v prvom a prípadne aj 9. februára v treťom zápase, doma odohrajú druhý zápas 4. februára.

Euroliga – 10. kolo – základná A-skupina – výsledok

Dobrí anjeli Košice (SR) – Wisla Can-Pack Krakov (Poľ.) 68:73 (17:19, 21:20, 18:12, 12:22)

Zostava a body Košíc: Dupreeová 20, Žirková 16, Houstonová 8, Kupčíková 7, Jalčová 0 (Lawlessová 13, Jurčenková 4, Hricková 0, Musovičová 0)

Zostava a body Krakovae: Phillipsová 16, Laciejewská 14, Kobrynová 13, Powelová 12, Pawlaková 4 (Levčenková 12, Jelavičová 2, Bašková 0, Gaworová 0)

TH: 13/13 – 22/18, fauly: 21 – 16, trojky: 5 – 5.

Hoci prvý kôš v stretnutí zaznamenala Dupreeová, pokoj do radov domácich Dobrých anjelov to neprinieslo. Kobrynová, Phillipsová trojkou a Leciejewská otočili za 66 sekúnd na 8:2. Košičanky za úvodných tri a pol minúty nazbierali 3 osobné chyby a stratili 4 lopty. Domácim nepomohol ani oddychový čas a v 5. min prehrávali už o 10 bodov – 2:12. Potom do útoku zavelili Dupreeová a Lawlessová. Vďaka dôraznejšej obrane začali Košičanky nútiť súperky k stratám a skóre sa začalo vyrovnávať. Prvú štvrtinu domáce basketbalistky prehrali len o dva body – 17:19 a na začiatku druhej Dupreeová vyrovnala na 19:19. Od tejto chvíle sa začalo naťahovanie sa o každý bod. Kupčíková poslala v 13. min trojkou domáci tím prvýkrát do trojbodového vedenia (26:23), druhýkrát sa to v 15. min podarilo Jurčenkovej (28:25), no Levčenková s Pawlakovou za 50 sekúnd 7-bodovou šnúrou otočili na 32:28 pre Krakov. Dobrí anjeli sa v druhej štvrtine dostali ešte raz do vedenia v 17. min po Lawlessovej koši 34:33. V poslednej sekunde I. polčasu Dupreeová, ktorá v prvej polovici zaznamenala 16 bodov, znížila na 38:39.

Po vyrovnanom úvode druhého polčasu najprv zavelila do útoku trojkou v 23. min Žirková a po ďalších bodoch Dupreeovej a Lawlessovej sa Košičanky 7-bodovou šnúrou dostali do dovtedy najvyššieho vedenia 47:41. No Krakovčanky najmä vďaka pod košom nezastaviteľnej Kobrynovej odpovedali rovnako 7-bodovou šnúrou a opäť sa dostali v 26. min do vedenia 48:47. Dobrí anjeli odpovedali Žirkovou a vďaka trojke Houstonovej, pre ktorú to boli prvé body v zápase, viedli opäť 52:48. Záver tretieho dejstva patril presnej ruke Žirkovej a do štvrtej štvrtiny vstupovali Košičanky zo 5-bodovým náskokom. Hoci Levčanková a Phillipsová znážili na 55:58, z košickej strany prišlo 5 bodov prebudenej Houstonovej a domáce mali naraz k dobru 8-bodové vedenie 63:55. Phillipsová však v 36. min znížila na 62:63 a hoci Žirková odpovedala trojkou, Phillipsová a Kobrynová v 37. min vyrovnali na 66:66. Po sérii nepresných striel však 82 sekúnd pred koncom dostala Krakov do vedenia Powellová. Nasledoval oddychový čas domáceho trénera Štefana Sviteka. Vzápätí Musovičová nepremenila trojku a po jej faule Phillipsová premenila oba trestné hody a spečatila osud Košičaniek. Po košoch Jelavičovej a Dupreeovej napokon jedným trestným hodom pečatila výsledok Phillipsová – 73:68.

Štefan Svitek (tréner Dobrých anjelov): „Bol to dobrý a kvalitný zápas, škoda, že s nešťastným koncom pre nás. Môžu nás mrzieť najmä stratené lopty v závere stretnutia. Ľahko sme o ne prichádzali v niektorých fázach pod košom, ale aj v strede ihriska. V samotnom závere sme už pôsobili odovzdane.

Zuzana Žirková (rozohrávačka Dobrých anjelov Košice): „Prehra ma veľmi mrzí. Nedokázali sme udržať 8-bodový náskok. V závere nám súperky ušli aj vďaka tomu, že sme sa nevedeli strelecky presadiť a stratili sme veľa lôpt, ktoré sme zbytočne dlho držali.“

Anna Jurčenková (pivotka Dobrých anjelov Košice): „Som smutná a sklamaná. Napriek nepriaznivému vývoju sme sa dostali späť do zápasu. Viedli sme dokonca o 8 bodov. Máme si čo vyčítať. V zlomových momentoch sme strácali čisté lopty, zbytočne sme faulovali a záver sme takticky nezvládli. Začínať v osemfinále na palubovke súpera a najmä hrať tam tretí rozhodujúci zápas je veľká nevýhoda. No o lepšie umiestnenie sme sa pripravili zbytočnými prehrami v predchádzajúcich euroligových zápasoch.“

José Ignacio Hérnandez (tréner Wisly Can-Pack Krakov): „Bol to ťažký zápas vo veľmi dôstojnej atmosfére. V stretnutí sme mali dlho problémy s doskakovaním, no keď sme ich zvládli, hneď sa to prejavilo na výsledku. Záver sme zvládli presne podľa našich predstáv. Myslím si, že sme v Košiciach vyhrali zaslúžene.“

Dobrí anjeli v osemfinále proti francúzskemu Bourges

Basketbalistky slovenského šampióna Dobrých anjelov Košice sa v osemfinále Euroligy žien stretnú s francúzskym majstrom Basket Bourges. Košičanky nevyužili v poslednom zápase základnej A-skupiny domáce prostredie v stretnutí s poľským tímom Wisla Can-Pack Krakov, ktorému podľahli 68:73. Víťazstvo o tri a viac bodov ich mohlo posunúť do prvej polovice tabuľky postupujúcich tímov zo základných skupín a zaistiť im v osemfinálovej sérii výhodu domáceho prostredia v prvom a prípadnom treťom zápase. Dobrí anjeli napokon v tabuľke 16 postupujúcich tímov, štyroch najlepších z každej zo štyroch základných skupín, obsadili 10. priečku, ktorá im určila v osemfinále za súpera 7. tím tohto poradia francúzsky Basket Bourges.

16. Galatasaray Medical Park Istanbul 10 4 6 694:754 14 0,92

Za menom tímu nasleduje počet odohraných zápasov v základnej skupine, počet víťazstiev, počet prehier, skóre, body a podiel skóre. Pri rovnosti bodov rozhoduje o poradí podiel skóre.

Osemfinálové dvojice Euroligy:

Feberbahce Istanbul (1-Tur.) – Galatasaray Medical Park Istanbul (16-Tur.)

Ros Casares Valencia (2-Šp.) – MKB Euroleasing Šopron (15-Maď.)

Halcon Avenida Salamanca (3-Šp.) – Pécs 2010 (14-Maď.)

UMMC Jekaterinburg (4-Rus.) – Rivas Ecópolis (13-Šp.)

Cras Basket Taranto (5-Tal.) – ZVVZ USK Praha (12-ČR)

Wisla Can-Pack Krakov (6-Poľ.) – Nadežda Orenburg (11-Rus.)

Bourges Basket (7-Fr.) – Dobrí anjeli Košice (10-SR)

Spart&K Moskovská oblasť (8-Rus.) – Beretta Famila Schio (9-Tal.)

V zátvorke za menom klubu je umiestnenie klubu v tabuľke postupujúcich tímov zo základných skupín a krajina, z ktorej klub pochádza.

Osemfinále sa hra na dva víťazné zápasy, prvý (1. februára) a prípadný tretí (9. februára) sa hrá na palubovke prvého uvedeného tímu, druhý (4. februára) na palubovke druhého uvedeného tímu.