BASKETBAL: Slovenky zdolali v kvalif. ME Britániu

Pokey Chatman

BIRMINGHAM 14. augusta (WEBNOVINY) – Slovenské basketbalové reprezentantky vstúpili úspešne do kvalifikácie o účasť na majstrovstvách Európy 2011 v Poľsku, keď vo svojom úvodnom vystúpení v D-skupine zvíťazili v sobotu v anglickom Birminghame nad Veľkou Britániou 76:67 (34:36). Domáce basketbalistky vzdorovali Slovenkám takmer tri štvrtiny zápasu, v závere sa však prejavila kvalita lavičky favorizovaných hostí. Na zverenky Pokey Chatmanovej čaká ďalšie kvalifikačné vystúpenie v utorok 17. augusta, keď na domácej palubovke košickej Infiniti arény privítajú o 18.00 h Ukrajinu. Tá na úvod podľahla na domácej palubovke v Kyjeve Nemecku 56:60.

Hoci prvé dva strelecké pokusy nepriniesli ani na jednej strane úspech, ďalšie minúty patrili slovenským reprezentantkám, ktoré po 151 sekundách viedli 10:0. Domáce Britky vyrobili sériu chýb a nepresných streleckých pokusov, ktoré Jalčová, Vyňuchalová, Hricková a Lásková trestali. Potom sa však strelecky chytila Leedhamová a po jej 6-bodovej šnúre sa pridali aj ďalšie Britky a v 7. min domáce dokonale otočili priebeh prvej štvrtiny, keď vďaka vychýlenej streleckej muške Sloveniek viedli 14:10. Prvý úspešný trojkový pokus celého stretnutia, ktorý predviedla Jalčová, opäť naštartoval slovenskú ofenzívu a po Čarnokej koši viedli zverenky americkej trénerky Pokey Chatmanovej po úvodnej štvrtine najtesnejším rozdielom 17:16.

Do druhej štvrtiny vstúpili lepšie domáce basketbalistky, keď Stewartová zo Staffordovou posunuli svoj tím do vedenia 20:17. V 15. min po Hrickovej trojke opäť viedli Slovenky 27:25, no v tejto časti to bolo naposledy. Britky 6-bodovou šnúrou otočili na 31:27 a náskok si udržali až do polčasovej prestávky, keď do šatní odchádzali s dvojbodovým náskokom 36:34. Slovenkám sa nedarila streľba a v druhej časti ich nad vodou držala presná muška Hrickovej.

V tretej štvrtine každý chvíľku ťahal pílku. Začali ju dva úspešné trestné hody Leedhamovej, no 34 sekúnd stačilo Láskovej a Vyňuchalovej na 6-bodovú šnúru, po ktorej Slovenky viedli v 23. min 40:38. Britky kontrovali podobným kúskom a vďaka premieňaniu trestných hodov po slovenských fauloch vyhrávali v 24. min 44:40. Nasledovala 7-bodová šnúra striedajúcich hráčok Lukačovičovej a Kupčíkovej a v 27. min mali mierny náskok hráčky (47:40). Domáce sa opäť dotiahli na najtesnejší rozdiel (46:47), no v týchto momentoch im odišla ich silná zbraň – vysoká úspešnosť premieňania trestných hodov. Slovenky opäť odskočili súperkám a vďaka trojke Michulkovej v samom závere štvrtiny si vybudovali kľúčový 8-bodový náskok 56:48.

V úvode záverečnej časti hry Colinsová prvou britskou trojkou v zápase znížila na rozdiel 5 bodov. No bližšie sa už Britky nedostali. Slovenky mali vďaka širšej lavičke viac síl a v druhom polčase mimoriadne strelecky disponovaná Michulková v 33. min dostala svoje spoluhráčky do viac ako 10-bodového vedenia – 63:52. Britkám sa podarila ešte jedna 7-bodová šnúra, po ktorej v 37. min znížili na 59:66. Slovenky dohrávajúce posledných 5 minút stretnutia bez vyfaulovanej bojovníčky Kupčíkovej už víťazstvo z rúk nepustili. Úspešný vstup do kvalifikácie na ME 2011 pečatila dvoma premenenými šestkami v záverečnej minúte Jalčová, ktorá stanovila konečný výsledok na 76:67.

Natália Hejková (športová riaditeľka reprezentácie SR): Bolo to veľmi ťažko vybojované, ale dôležité víťazstvo na úvod kvalifikácie, ktoré nás všetkých nesmierne teší. Mali sme fantastický vstup do zápasu, už po dvoch minútach sme viedli 10:0, no potom sa stroj zasekol. Vyhrali sme aj napriek tomu, že sme v dueli stratili až 27 lôpt. Za dnešný výkon ťažko niekoho chváliť, pretože všetky dievčatá chybili rovnako. Víťazstvo sme si vybojovali najmä vďaka streleckej potencii Michulkovej v druhom polčase.

Výsledky D-skupiny kvalifikácie A-divízie ME v Poľsku 2011 – sobota:

Veľká Británia – Slovensko 67:76 (16:17, 20:17, 12:22, 19:20)

Zostavy a body:

Veľká Británia: Leedhamová 17, Butlerová 10, Pageová 9, Collinsová 8, Staffordová 5 (Stewartová 8, Andersonová 7, Wadeová-Fryová 3)

Slovensko: Michulková 19, Jalčová 12, Lásková 11, Vyňuchalová a Hricková po 9 (Čarnoká a Lukačovičová po 4, Kupčíková 3, Lawlessová a Vacková po 2, Jurčenková 1, Podešvová 0)

TH: 40/28 – 20/13, fauly: 18 – 28, 5 faulov: 40. Stewartová – 35. Kupčíková, 40. Hricková, trojky: 3 – 5.