Báthoryčka sa vracia do slovenských divadiel

Bátorička
Foto: nova-scena.sk

BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Pôvodný slovenský muzikál o krvavej grófke Alžbete Báthoryovej sa dočkal ďalšieho spracovania, diváci ho budú môcť vidieť na doskách bratislavského Divadla Nová scéna už túto jeseň. Pred desiatimi rokmi príbeh o Čachtickej Panej pod názvom Báthoryčka do divadelnej podoby zrežíroval Martin Kákoš, tentoraz sa tejto úlohy ujal Ivan Vojtek starší. Ako uhorská šľachtičná sa predstaví Katarína Hasprová v alternácii s Karin Olasovou, ďalej vystúpia herci Ján Gallovič, Pavol Plevčík, Ján Mistrík, Róbert Halák, Erik Peťovský, Jana Valocká, Katarína Čillíková, Katarína Ivanková, Martin Kaprálik a ďalší. Premiéra je naplánovaná na 15. a 16. októbra.

Jeden z najkontroverznejších historických príbehov sa v roku 2008 dočkal aj filmového spracovania. Paradoxne, ako v rozhovore pre agentúru SITA prezradila Olasová, samotný režisér snímku Bathory Juraja Jakubiska ešte nevidel. „Pán režisér si film naschvál nepozrel, aby nebol ničím ovplyvnený. My sme ho všetci videli, on povedal, že nemôže, pozrie si ho až po premiére,“ povedala herečka. Ako pre agentúru SITA dodal skladateľ Henrich Leško, ktorý napísal hudbu pre muzikál ešte na podnet režiséra Kákoša, jemu osobne sa film nepáčil.

Autorkou libreta muzikálu je Jana Kákošová, o texty piesní sa postaral Martin Sarvaš spoločne s režisérom. Príbeh sa bude odohrávať na pôsobivej scéne Juraja Fábryho, herci sa predstavia v kostýmoch Ľudmily Várossovej. Nebudú tiež chýbať tanečné choreografie, ktoré pripravil Jaroslav Moravčík, vokálne naštudovanie a hudobnú dramaturgiu má v rukách Ľubomír Dolný, muzikálové spracovanie príbehu dramaturgicky pripravila Jana Liptáková.

Muzikál Báthoryčka v réžii Martina Kákoša mal premiéru v roku 2000 v Divadle Andreja Bagara v Nitre, o päť rokov neskôr ho odpremiérovali aj na doskách Divadla Jonáša Záborského v Prešove. S nacvičovaním nového slovenského spracovania začali členovia bratislavského divadla len koncom augusta, do premiéry im tak ostáva päť týždňov.

Alžbeta Báthoryová, prezývaná aj Čachtická Pani, bola uhorskou grófkou. Podľa povesti sa kúpala v krvi panien, aby ostala navždy mladá a na svojich panstvách roky vraždila a mučila poddaných. V príbehu vystupujú okrem samotnej grófky aj jej krutý manžel František Nádasdy, palatín Juraj Thurzo, sluha Ficko, slúžka a liečiteľka Darvulia, Dora a Ilona a mnohé ďalšie postavy.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína Hasprová
Firmy a inštitúcie Divadlo Nová Scéna