Beh je in, správna obuv jeho základom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Topanka
Foto: runningshoesguru.com/shutterstock

BRATISLAVA 29. mája (PR/WBN) – Prečo behať v bežeckej obuvi a ako si ju správne vybrať. „Behať je IN.“...“Ty, kto nebeháš, nechoď medzi nás““Ľudia dneška, chodia bežkať“ Takto by sa dala charakterizovať súčasná doba.

Všetci behajú, čím rýchlejšie, tým lepšie. Stretávam sa s požiadavkami typu: Chcem zabehnúť o mesiac maratón, „vygooglil“ som taký plán, alebo, kým otvoria kúpalisko, potrebujem zhodiť 15 kg, dá sa to, čítala som…a samozrejme, nech ma to nič nestojí.

Žiadny odborník, aspoň dúfam, sa na takéto nedá nahovoriť. Seriózny tréner má v týchto situáciách veľmi ťažkú úlohu. Najprv sa musí pokúsiť vysvetliť nereálnosť požiadaviek, ak nemá konať v neprospech zdravia klienta. Ak uspeje, oboznámi klienta s potrebami, nutnými k realizácii programu.

Na staré topánky zabudnite

Topánka
Foto: SITA/AP

Prvou a najdôležitejšou vecou, okrem hlavy, je bežecká obuv. Takmer každý, kto začína behať, nepochopiteľne, nechce používať bežeckú obuv.

Argumentuje zväčša tým, že prebehne aj v tom, čo má už pár rokov doma a že chce behať len rekreačne, takže kupovať si nič nejde. Názor zmení až po prvých bolestiach, či zraneniach.

Ak prebehne rekreačný bežec 5 km v zlej obuvi, spácha na svojom tele škody. Väčšinou má nadváhu a zlú techniku. Bežecká obuv má špeciálnu konštrukciu, ktorá podporuje optimálny priebeh kroku a potláča jeho nedostatky. Tlmenie a podpora je na rôznych miestach došľapovej plochy rôzna, je ľahká, vzdušná a nemá bočné vystuženie.

Ak by použil napr. tenisovú, alebo indoorovú topánku, nenašiel by tieto vlastnosti. Asi by nešiel hrať hokej v lyžiarkach, ani hrať tenis v korčuliach, nech by boli akokoľvek kvalitné a samozrejme značkové. Takže korčuľujte v korčuliach, tancujte v lakovkách, relaxujte bosý a behajte v maratónkach.

Teraz už vieme, v čom behať, ale podľa čoho si vybrať? Správne dámy. Farba je dôležitá. Prišli na to výrobcovia a nasadili tie najúžasnešie farebné kombinácie na všetky možné modely. Vyberie si panna aj netvor.

Tri kroky k správnemu behu

Beh žena
Foto: alexloves.com

Nechcem vás zaťažovať číslami, vzorcami, odbornými termínmi ani výpočtami. Skúsim po našom – ľudsky. Potrebujete vedieť 3 veci:

1. Vašu hmotnosť (dámy, poprosím pravdivo…ak je to možné). Tá určuje účinnosť tlmenia. Čí viac kíl, tým viac tlmenia.

2. Povrch po ktorom budete behať. Spevnený povrch – cesty, chodníky, ale aj pevné poľné, či lesné cestičky. Nespevnený povrch – lúky, resp. mäkké lesné cesty

3. Typ chodidla: pronačné – nízka klenba (plochá noha), neutrálne – to je zrejmé a supinačné – vysoká klenba, priehlavok

Kritérií na výber je, samozrejme oveľa viac, no s týmito si pre začiatok vystačíte. Bohužiaľ, len veľmi málo predajcov sa venuje viac potrebám zákazníka ako svojim komerčným záujmom. O vyškolenom personále ani nehovorím. Svetlou výnimkou je internetový obchod www.topanky.sk.

Pri otvorení tejto stránky doslova dýchne na vás záujem o potreby zákazníka. V snahe vyhovieť mu zašli za štandard. Som veľmi rád, že ma oslovili ako poradcu pre vás, bežcov. A keďže máme rovnaký záujem – pomôcť vám, buďte si istí, že tú správnu maratónku spolu nájdeme.

Pamätajte si, že čím viac pohodlia, dáte svojim nohám, tým viac výkonu od nich dostanete. Teda, budete oddýchnutý, zvládnete viac trénovať, ľahšie získate kondíciu, alebo rýchlejšie schudnete. Volám sa Miroslav Čaba, som atletický a kondičný tréner.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať