Bez zmien by deficit stúpol na vyše štyri percentá HDP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kríza, peniaze, euro
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Návrh rozpočtu na budúci rok počíta s konsolidačnými opatreniami v celkovej sume vyše 1,3 mld. eur.

V pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) to predstavuje 1,8 %, čo znamená, že ak by vláda neprijala žiadne zmeny, deficit verejných financií by v budúcom roku dosiahol 4,6 % HDP.

Návrh rozpočtu verejnej správy, schválený vládou minulý týždeň, pritom počíta s deficitom na úrovni 2,83 % hrubého domáceho produktu.

Ako ďalej uvádza rezort financií v rámci návrhu rozpočtového plánu na rok 2014, ktorý vypracoval v súlade s požiadavkami Bruselu a ktorý v stredu vzala na vedomie vláda, väčšina budúcoročných konsolidačných opatrení je na strane príjmov a to vo výške 1,5 % hrubého domáceho produktu.

„Medzi najdôležitejšie príjmové opatrenia patria vyššie dividendy zo štátnych podnikov, mimoriadne príjmy Telekomunikačného úradu, predaj majetku vyplývajúci z reformy štátnej správy ESO,“ uvádza sa v materiáli s tým, že rozpočtové príjmy naopak zníži avizované zníženie korporátnej dane o jeden percentuálny bod na 22 %.

Na druhej strane výdavkové opatrenia predstavuje 0,3 % hrubého domáceho produktu. Podľa ministerstva financií medzi najdôležitejšie úspory v rozpočte patria úspory v rámci reformy ESO. Konsolidácia znamená okrem skresávania schodku aj negatívny vplyv na hospodárstvo. Rezort financií tvrdí, že priamy vplyv na vývoj ekonomiky majú opatrenia vo veľkosti 0,6 % hrubého domáceho produktu, ktoré v budúcom roku znížia hospodársky rast o 0,2 percentuálneho bodu.

Ide najmä o škrty v spotrebe verejnej správy, ale aj o príjmové opatrenia, ktoré budú vplývať na rast cien a znižovanie kompenzácií a ziskov v ekonomike. Aktuálne ministerstvo počíta pre budúci rok s rastom hospodárstva o 2,2 %.

Verejná správa na Slovensku, teda štátne úrady, samosprávy a ďalšie subjekty verejnej správy, by mali podľa vládou schváleného návrhu v budúcom roku hospodáriť s deficitom na úrovni 2,83 % hrubého domáceho produktu. Schodok by tak mal byť mierne nižší, ako sa plánovalo v pôvodnom návrhu z polovice augusta, ktorý hovoril o budúcoročnom deficite na úrovni 2,9 % výkonu ekonomiky. V ďalších rokoch sa predpokladá postupné znižovanie schodku na 2,57 % hrubého domáceho produktu v roku 2015 a 1,5 % o rok neskôr. Tento rok pritom rezort financií očakáva schodok na úrovni 2,98 % výkonu ekonomiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať