Bezákovi priaznivci nechcú Oroscha, vravia o tragédii cirkvi

Bezák
Pre niektorých veriacich v Trnave zostal arcibiskupom aj naďalej Róbert Bezák. Foto: SITA/Pavol Machovič

BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) – Jána Oroscha v piatok v Trnave uviedol do úradu trnavského arcibiskupa bratislavský arcibiskup-metropolita Stanislav Zvolenský.

Odvolaný arcibiskup Róbert Bezák na uvedenie svojho nástupcu do úradu neprišiel. Jeho priaznivci rozprestreli v blízkosti Katedrály sv. Jána Krstiteľa transparent s Bezákovou fotografiou a nápisom Navždy náš arcibiskup. Slávnostný sprievod aj s arcibiskupom Oroschom musel prejsť z arcibiskupského sídla do katedrály popod transparent.

,,Arcibiskupa už máme, nepotrebujeme dvoch, veď to je scestné. Róberta Bezáka považujeme za svojho arcibiskupa,“ povedal Marek Hájik s transparentom v ruke. Dodal, že Bezákovo odvolanie považuje za tragédiu pre slovenskú cirkev.

V úvode sa Zvolenský opýtal, či majú bulu Svätého Otca Františka o vymenovaní Oroscha do úradu. Po kladnej odpovedi bola bula prečítaná najskôr v latinčine a potom v slovenčine. V nej pápež napísal, že Oroscha vymenoval za trnavského arcibiskupa po porade s Kongregáciou pre biskupov.

Podľa pápeža bolo najlepšie arcidiecézu zveriť Oroschovi, pretože je znalý miestnych pomerov. Povzbudil veriacich, aby ho sprevádzali a zostávali s ním úzko spojení. Zvolenský následne po prečítaní buly Oroschovi odovzdal berlu. Tým sa arcibiskup Orosch ujal úradu. Po tomto úvode pokračovala slávnosť svätou omšou.

Orosch
Foto: SITA/Ivan Kopčáni

Niektorí veriaci sa dožadovali od biskupov vysvetlenia, prečo bol Bezák odvolaný. Orosch po slávnostnom prevzatí Trnavskej arcidiecézy povedal, že pre dobro cirkvi ako aj samotného Bezáka sa k dôvodom odvolania vyjadrovať nebude.

Odvolací dekrét, ktorý bývalý arcibiskup očakáva, podľa neho neexistuje. ,,Ja neviem, o akom dekréte sa hovorí. V cirkvi je len menovací dekrét, je nemysliteľné, aby Svätý Otec písal odvolací dekrét,“ vysvetlil Orosch.

Zároveň ocenil Bezákovu charizmu a schopnosť oslovovať ľudí stojacich mimo cirkvi. Mediálny obraz Bezáka ako športovca a priaznivca hudby trochu poopravil s tým, že najlepším futbalistom medzi biskupmi je Chautur a najlepším cyklistom nitriansky biskup Viliam Judák. ,,Hudobníkom, gitaristom a starým bigbíťákom som ja,“ dodal nový trnavský arcibiskup.

Trnavská arcidiecéza pod vedením Oroscha plánuje po obnove budovy Stefaneum vybudovať spoločné múzeum Trnavskej arcidiecézy a Spolku sv. Vojtecha, reštauráciu v sídle arcibiskupa však už neobnoví.

Nového arcibiskupa pre Trnavskú arcidiecézu vymenoval pápež František 11. júla. Rok predtým (2. júla 2012) pápež Benedikt XVI. odvolal z úradu arcibiskupa Roberta Bezáka. Dátum prevzatia úradu si zvolil Orosch. V piatok 30. augusta je deň slávnosti výročia posviacky katedrálneho Chrámu svätého Jána Krstiteľa v Trnave.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe arcibiskup Róbert BezákBenedikt XVI.Ján OroschPápež Benedikt XVI.Pápež FrantišekRóbert BezákStanislav ZvolenskýViliam Judák