Biatlonistka Gereková obsadila v Pokljuke výborné 11. miesto

Janka Gereková
Janka Gereková Foto: SITA/AP
Gabriela Soukalová

POKLJUKA 14. decembra (WEBNOVINY) – Nečakanou víťazkou piatkových rýchlostných pretekov žien na 7,5 km v rámci 3. kola Svetového pohára 2012/13 v biatlone v slovinskej Pokljuke sa stala Češka Gabriela Soukalová.

O 2,1 sekundy za ňou zaostala strieborná Miriam Gössnerová z Nemecka, bronz si vybojovala Bieloruska Nadežda Skardinová.

Najlepšou Slovenkou bola Janka Gereková, ktorá skončila jedenásta. Anastasia Kuzminová obsadila 17. miesto.

Gössnerová si vyrovnala maximum

Dvadsaťtriročná Gabriela Soukalová bola doteraz v pretekoch SP najlepšie desiata, šprint v Pokljuke jej však vyšiel úplne perfektne.

V hustom snežení a nepríjemne meniacom sa vetre k bezchybnej streľbe pridala výborný bežecký výkon a bola z toho malá senzácia.

Bežecky najrýchlejšia Miriam Gössnerová za ňou tesne zaostala, pretože si trať predĺžila o dva trestné 150 m dlhé okruhy za nezostrelené terče v stoji. Dvadsaťdvaročná Nemka si vyrovnala svoje kariérne maximum.

Bronzová Nadežda Skardinová sa na pódium pre medailistky dostala rovnako ako Soukalová prvýkrát v kariére. Líderka celkovej klasifikácie Nórka Tora Bergerová sa musela uspokojiť až s 27. priečkou. Napriek tomu si udržala žlté štartové číslo najlepšej pretekárky v priebežnom hodnotení bojov o krištáľový glóbus.

Kuzminová dvakrát netrafila

Anastasia Kuzminová

Z kvarteta Sloveniek v 99-člennom štartovom poli bola najlepšia Janka Gereková, ktorá obsadila solídne jedenáste miesto.

Ešte pred záverečnou streľbou sa pohybovala na medzičasoch v elitnej desiatke, potom však netrafila predposledný terč a trestné kolo ju pripravilo o umiestnenie v TOP 10.

„Škoda toho jedného chybného výstrelu, mierila tesne dole. Nebyť toho, Janka siahala na medailu. Presvedčila sa, že to nie je nereálne, raz to určite príde. Nastupovala s bolesťami členku, ale po dobehnutí do cieľa vravela, že to v zápale boja ani necítila. Jedenáste miesto je super, som veľmi spokojný. Definitívne si tým zabezpečila účasť v nedeľných pretekoch s hromadným štartom,“ zhodnotil jej výkon a výsledok vedúci slovenského reprezentačného tím Milan Gašperčík, ktorý je zároveň osobným trénerom 28-ročnej rodáčky z Liptova.

Anastasia Kuzminová mierila mimo terč až dvakrát, skončila sedemnásta. „Nasťa si lepší výsledok ‚odstrelila‘ v ležke, kde dvakrát netrafila. Škoda, v týchto podmienkach to však bolo nesmierne náročné. Dve trestné kolá jej ubrali sily, ktoré jej potom vo finiši chýbali. Sedemnáste miesto nie je však žiadny prepadák, v stíhačke má dobrú východiskovú pozíciu,“ pridal svoj pohľad šéf slovenského tímu.

Ďalšie dve Slovenky sa nekvalifikovali ani do sobotných stíhacích pretekov, v ktorých sa predstaví 60 najlepších zo šprintu. Terézia Poliaková obsadila 68. a Martina Chrapánová 69. miesto. „Obe dievčatá sa nedokázali vyrovnať s počasím, každý meter navyše v tom hustom snežení uberal sily. Obe si pridali po dva okruhy, s tým na lepší výsledok nemohli myslieť. Pre ne sa Svetový pohár skončil, spolu s Tomášom Hasillom a Dušanom Šimočkom cestujú domov,“ dodal Milan Gašperčík.