Biden a Si Ťin-pching sa prvýkrát stretli, čínsky prezident chce vytýčiť „správny kurz“ pre vzťahy s USA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Joe Biden, Si Ťin pching
Prezidenti Spojených štátov a Číny, Joe Biden a Si Ťin-pching. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 14. novembra 19:13

Prezidenti Spojených štátov a Číny, Joe Biden a Si Ťin-pching, využili samit krajín G20 v Indonézii na osobné stretnutie. Bola to ich prvá schôdzka od momentu, ako Biden nastúpil do prezidentskej funkcie v Bielom dome pred takmer dvomi rokmi.

Prekonanie rozdielov

Cieľom stretnutia bolo „prekonať“ rozdiely medzi týmito superveľmocami v čase narastajúceho ekonomického a bezpečnostného napätia.

„Ako vodcovia našich dvoch krajín zdieľame zodpovednosť ukázať, že Čína a Spojené štáty dokážu zvládnuť naše rozdiely, zabrániť tomu, aby sa konkurencia stala takmer konfliktom, a nájsť spôsoby, ako spolupracovať na naliehavých globálnych problémoch, ktoré si vyžadujú našu vzájomnú spoluprácu,“ povedal Biden na úvod niekoľkohodinového stretnutia.

Pripravený na výmenu názorov

Si Ťin-pching povedal, že dúfa, že spolu s Bidenom „vytýčia správny kurz pre vzťahy medzi Čínou a USA“ a že je pripravený na „úprimnú a hĺbkovú výmenu názorov“ s Bidenom.

Podľa šéfa Bieleho domu nie je mnoho nedorozumení vo vzťahoch medzi USA a Čínou.

„Len musíme prísť na to, kde sú červené čiary a čo sú najdôležitejšie veci pre každého z nás v nasledujúcich dvoch rokoch,“ povedal Biden.

Témou bol aj Taiwan

Lídri sa okrem iného zhovárali o Taiwane, na ktorý si Peking robí nároky. Biden namietal voči „nátlakovým a čoraz agresívnejším krokom“ Číny voči Taiwanu, no zároveň vyjadril podporu politike „jednej Číny“, ktorá uznáva vládu v Pekingu a zároveň umožňuje neformálne vzťahy a obranné väzby s Tchaj-pejom.

Na tlačovej konferencii na záver stretnutia tiež povedal, že pokiaľ ide o Čínu, USA budú „silno súťažiť, ale nehľadám konflikt“.

Si podľa správy čínskej vlády zo stretnutia „zdôraznil, že taiwanská otázka je v samom jadre kľúčových záujmov Číny, politickým základom vzťahov Číny a USA a prvá červená čiara, ktorá sa nesmie prekročiť”.

Biden povedal, že so Sim tiež diskutovali o ruskej agresii voči Ukrajine a „znovu potvrdili naše spoločné presvedčenie“, že hrozba alebo použitie jadrových zbraní sú „úplne neprijateľné“.

Blinken vycestuje do Pekingu

Podľa agentúry AP sa zdá, že Biden zabezpečil u Siho obnovenie spolupráce na nižšej úrovni z Číny v rade spoločných globálnych výzev.

Biely dom uviedol, že Biden a Si súhlasili so „splnomocnením kľúčových vysokých predstaviteľov“ v oblastiach potenciálnej spolupráce vrátane boja proti klimatickým zmenám a udržiavania globálnej finančnej, zdravotnej a potravinovej stability.

Bezprostredne nebolo jasné, či to znamená, že Čína bude súhlasiť s obnovením rozhovorov o zmene klímy, ktoré Peking prerušil na protest proti augustovej návšteve predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane.

Obaja lídri sa dohodli, že minister zahraničných vecí USA Antony Blinken vycestuje do Pekingu, aby pokračoval v rokovaniach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Joe BidenSi Ťin-pching