Biden v prezidentských voľbách vyzve Trumpa, je oficiálnym kandidátom demokratov

Joe Biden
Joe Biden. Foto: archívne, Democratic National Convention via AP.

Vyzývateľom Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách v Spojených štátoch amerických bude Joe Biden.

Zjazd strany sa konal online

Demokratická strana v utorok oficiálne vymenovala 77-ročného rodáka z Pennsylvánie za svojho kandidáta. Namiesto kongresovej sály v Milwaukee, ako sa pôvodne plánovalo, sa delegáti zišli vo virtuálnom prostredí a zjazd strany sa konal online.

Počas mítingu vystúpili aj niekdajší americkí prezidenti z radov demokratov – už 95-ročný Jimmy Carter a Bill Clinton, či niekdajší minister zahraničných vecí USA John Kerry. „Donald Trump zdedil USA s rastúcou ekonomikou a mierumilovnejší svet. Toto dedičstvo však prehajdákal,“ povedal Kerry.

Harrisová kandidátkou na post viceprezidentky

Na tieto slová vzápätí nadviazal Clinton, ktorý Trumpovu oválnu kanceláriu nazval miestom chaosu a nie veliteľským strediskom. „Pokiaľ si prezidenta predstavujete tak, že denne strávi hodiny sledovaním televízie a na sociálnych sieťach, potom je to váš človek,“ odkázal podporovateľom súčasného prezidenta.

Počas zjazdu taktiež vymenovali kalifornskú senátorku Kamalu Harrisovú za kandidátku na post viceprezidentky USA. Päťdesiatpäťročná politička, ktorá má jamajské a indické korene, je tak prvá černošská kandidátka na uvedenú funkciu. Spojené štáty americké dosiaľ ešte nemali viceprezidentku ani prezidentku.

Na post viceprezidentky za veľké strany kandidovali len demokratka Geraldine Ferrarová v roku 1984 a republikánka Sarah Palinová v roku 2008. Harrisová je podľa Bidena „nebojácna bojovníčka“ za obyčajných ľudí a jedna z najlepších štátnych zamestnankýň v USA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJoe Biden