Bieloruská opozícia zostaví knihu zločinov, ktorá bude obsahovať záznamy o policajnej brutalite

Protesty v Bielorusku
Foto: ilustračné, SITA/AP

Bieloruská opozícia zostaví register policajtov obvinených z násilia páchaného na demonštrantoch protestujúcich proti znovuzvoleniu dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opozičná líderka Svetlana Cichanovská, ktorá sa postavila proti Lukašenkovi v augustových prezidentských voľbách, vo videohovore z litovského Vilniusu, kde je v exile, uviedla, že „kniha zločinov“ bude obsahovať záznamy o policajnej brutalite, ktoré overia nezávislí právnici.

Protesty po voľbách

„Beztrestnosť nebude trvať večne. Nikto nebude môcť zabrániť státisícom ľudí, ktorí sa usilujú o spravodlivosť, aby prehovorili,“ povedala Cichanovská.

Ako tiež uviedla, register policajtov plánujú použiť k tomu, aby primäli Západ, nech na nich uvalí sankcie.

Protesty sa v Bielorusku konajú od prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov vyhral Lukašenko s 80 % hlasov.

Opozícia a niektorí volební pracovníci však tvrdia, že boli zmanipulované, a spoločne s tisíckami demonštrantov požadujú rezignáciu prezidenta.

Tvrdé zásahy polície

Polícia na zväčša pokojných protestoch tvrdo zasahuje proti demonštrantom, pričom už použila zábleskové granáty, slzný plyn a obušky.

Tisícky ľudí počas protestov zadržali a mnohých aj veľmi zbili, tvrdia ľudskoprávni aktivisti.

Za volebné podvody a zásahy na demonštráciách USA a Európska únia uvalili sankcie na viacerých bieloruských predstaviteľov.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Alexander LukašenkoSvetlana Cichanovská