Bilba vo filme o hobitoch stvárni Martin Freeman

Martin Freeman
Herec Martin Freeman Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Britský herec Martin Freeman, známy napríklad zo snímky Stopárov sprievodca po Galaxii (2005), stvárni Bilba v pripravovaných filmoch o hobitoch. Režisér Peter Jackson vo vyhlásení uviedol, že „vždy pre nás existoval len jeden Bilbo Bublík“. Tridsaťdeväťročný Freeman je podľa Jacksona „inteligentný, vtipný, neobyčajný a statočný – presne ako Bilbo“. „V kariére sa vyskytne len pár chvíľ, keď natrafíte na herca, o ktorom viete, že sa narodil pre rolu a to bol ten prípad, keď som sa zoznámil s Martinom,“ doplnil oscarový filmár. Thorina stvárni Richard Armitage. Herecké obsadenie dopĺňajú Rob Kazinsky, Aidan Turner, Graham McTavish, John Callen, Stephen Hunter, Mark Hadlow a Peter Hambleton.

Filmy, ktoré nakrútia podľa románu Hobit od J.R.R. Tolkiena, by mali uviesť do kín v decembri 2012 a v decembri 2013. Ešte stále nie je známe miesto nakrúcania. Peter Jackson nakrútil Tolkienovu trilógiu Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa (2001), Dve veže (2002) a Návrat kráľa (2003) na Novom Zélande, no filmové štúdiá pre spor s austrálskymi a novozélandskými hereckými asociáciami hľadajú nové lokácie. Manželka Petra Jacksona, scenáristka a producentka Fran Walsh sa vyjadrila, že filmoví producenti „mali ľudí vo Veľkej Británii, ktorí tam fotografovali lokácie“. V hre má byť taktiež Kanada, Austrália a Česká republika.

Predstavitelia NZ Actors Equity pre neochotu producentov rokovať s úniou v mene jej členov a členiek vyzvali na medzinárodný bojkot filmovej adaptácie knihy Hobit J.R.R. Tolkiena. Po tejto výzve sedem hereckých asociácií v USA, Austrálii, Veľkej Británii a Kanade odporučilo svojim členom a členkám nehrať v spomínaných filmoch. Veľké herecké asociácie už ustúpili, menšie únie pokračujú v bojkote. Herci a herečky, ktorí nie sú členmi a členkami žiadnej hereckej asociácie, vyšli v stredu do novozélandských ulíc, kde protestovali proti odchodu produkcie filmov o hobitoch z krajiny.

Informácia pochádza z webovej stránky news.bbc.co.uk.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin FreemanPeter Jackson