Biznismeni vyzvali Trumpa na podporu boja proti zmenám klímy

Donald Trump
Republikánsky kandidát za prezidenta Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

MARRÁKEŠ 16. novembra (WebNoviny.sk) – Stovky podnikateľov a investorov v stredu vyzvali novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, aby podporil politiku boja proti klimatickým zmenám a uplatňoval celosvetovú dohodu prijatú vlani v Paríži. Informovala o tom tlačová agentúra

„Nebudovanie nízkouhlíkovej ekonomiky ohrozuje prosperitu Ameriky,“ uviedlo približne 360 podnikateľov a investorov vo vyhlásení zverejnenom v marockom hlavnom meste Marrákeš, kde vyjednávači rozpracovávajú detaily Parížskej dohody, ktorá vstúpila do platnosti 4. novembra.

Fotografia

Narastajú obavy, že budúca americká administratíva pod vedením Trumpa možno odstúpi od medzinárodných klimatických dohôd alebo nebude plniť svoje záväzky. Trump označil globálne otepľovanie za „falošný poplach“ a v predvolebnej prezidentskej kampani prisľúbil, že „zruší“ účasť USA na Parížskej dohode.

Vyhlásenie podpísali veľké americké spoločnosti, vrátane General Mills, Hewlett Packard Enterprise, Hilton, Levi Strauss and Co, DuPont, Nike, Starbucks a Kellogg Company. Vyhlásenie, namierené ku všetkým zvoleným lídrom USA, konkrétne vyzýva na pokračovanie nízkouhlíkovej politiky, ktorá umožní Spojeným štátom plniť národné úlohy; vyzýva na investovanie do domácej aj svetovej nízkouhlíkovej ekonomiky, aby sa zvýšila dôvera vo finančné trhy; a na pokračovanie účasti USA na Parížskej dohode.

„Budovanie energeticky efektívnej ekonomiky v USA, kde má veľký podiel nízkouhlíková energetika, zaistí našej krajine konkurencieschopnosť,“ napísal vo vyhlásení Michael Kobori zo spoločnosti Levi Strauss and Co.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump