Blaha: Môžu ma upáliť, zatvoriť, prenasledovať, ale moju slobodu slova si vziať nedám

Ľuboš Blaha, Smer SD
Podpredseda strany Smer-SD Ľuboš Blaha. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Zo Slovenskej akadémie vied (SAV) ma nevyštvú. Môžu ma upáliť, môžu ma zatvoriť, môžu ma prenasledovať, ale moju slobodu slova si vziať nedám.

Politizácia akademických inštitúcií

Na sociálnej sieti to napísal poslanec Smeru-sociálnej demokracie (Smer-SD) Ľuboš Blaha v reakcii na výzvu štatutárnych zástupcov ústavov a centier SAV, aby ukončil svoje pôsobenie v akadémii. Blaha podľa nich opakovane a hrubo nerešpektuje etické štandardy vedca a zneužíva slobodu prejavu.

„Považujem to za ďalší znak politizácie akademických inštitúcií a fašizácie slovenskej spoločnosti. Ak sa neoliberáli štorcujú, je to pre mňa jasný dôkaz, že robím svoju politiku dobre,“ napísal Blaha na sociálnej sieti. Vyhlásil, že je slobodný človek a má právo na svoje ľavicové názory a za svoju politickú činnosť sa nezodpovedá SAV, ale občanom SR, ktorí mu dali dôveru v parlamentných voľbách.

Štvavé kampane proti opozícii

„Ak majú kolegovia k mojim štúdiám vedecké výhrady, rád si vypočujem, ale predpokladám, že nemajú erudíciu na to, aby hodnotili moje vedecké texty. Jediné, čo dokážu, sú politické útoky a štvavé kampane proti opozícii. Žiadam ich, nech láskavo nezneužívajú vedeckú pôdu na lacné politikárčenie,“ uviedol poslanec Smeru-SD.

Vyjadril obavu, že SAV sa pod vedením Pavla Šajgalíka premieňa „na politicko-ideologickú pobočku Hegerovej vlády“. Podľa Blahu Šajgalíkova dcéra bola dosadená na významný kultúrny post v Trnavskom samosprávnom kraji županom Jozefom Viskupičom, vrcholovým politikom OĽaNO a Matovičovým bratrancom.

Blaha tiež uviedol, že má informácie zvnútra SAV, že za aktuálnou politickou výzvou SAV stojí Jozef Vozár, riaditeľ Ústavu štátu a práva SAV, ktorý na neho útočil aj na stránkach Denníka N, kde pravidelne publikuje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľuboš BlahaPavol Šajgalík
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia viedSMER-SD