Blair zvažuje návrat do politiky, postaví sa Mayovej?

Tony Blair
Bývalý britský premiér Tony Blair. Foto: SITA/AP

LONDÝN 7. októbra (WebNoviny.sk) – Bývalý britský premiér Tony Blair by sa mohol vrátiť do predných radov politiky a pokúsiť sa zabrániť súčasnej premiérke Therese Mayovej z Konzervatívnej strany v „zničení“ krajiny prostredníctvom tzv. tvrdého brexitu. Blair to povedal v rozhovore pre magazín Esquire, informovala v piatok agentúra Reuters.

Jediný britský labouristický premiér, ktorému sa podarilo zvíťaziť v troch voľbách, sa v úvode desaťročného pôsobenia na čele krajiny tešil mimoriadnej obľube. Podpora Spojenými štátmi vedeného vojenského zásahu v Iraku však značne poškodila jeho reputáciu. Blair považuje podľa vyjadrenia pre Esquire za „tragédiu“, že Briti sa museli rozhodnúť medzi Konzervatívnou stranou zameranou na „tvrdý brexit“ a Labouristickou stranou pod terajším vedením, ktorú sám označil za „ultraľavicovú“ a uviaznutú v 60. rokoch minulého storočia.

„Neviem, či tam je pre mňa nejaká úloha,“ povedal s tým, že v súčasnosti nechce prezradiť viac o svojej pozícii. Voliči v Spojenom kráľovstve sa v májovom referende vyjadrili za vystúpenie svojej krajiny z Európskej únie. Bývalý premiér David Cameron, ktorý hlasovanie inicioval, avšak odchod z EÚ nepodporoval, sa následne vzdal funkcie a kreslo prenechal Mayovej.

Prístup novej líderky Konzervatívnej strany však vystrašil investorov, ktorí sa domnievajú, že Británia smeruje k tzv. tvrdému brexitu, čo znamená, že sa nebude snažiť o zotrvanie v jednotnom európskom trhu, aby mohla zaviesť kontrolu imigrácie zo zostávajúcich 27 členských štátov únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David CameronTheresa MayováTony Blair