Blazer spustil korupčný škandál FIFA, dostal doživotný zákaz

Chuck blazer
Chuck Blazer dostal doživotný zákaz práce vo svetovom futbale. Foto: SITA/AP

ZÜRICH 9. júla (WEBNOVINY) – Bývalý člen výkonného výboru Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Chuck Blazer dostal doživotný zákaz práce vo svetovom futbale.

Rozhodnutím etickej komisie FIFA sa končí kariéra dlhoročného amerického funkcionára. Blazer bol podľa komisie dôležitým hráčom v korupcii vo svetovom futbale, ponúkal i prijímal nelegálne platby, provízie, úplatky a podieľal sa na finančných machináciách. Blazer bol až do predvlaňajška šestnásť rokov členom exekutívy FIFA.

Blazer v posledných rokoch spolupracoval v utajení na vyšetrovaní korupcie vo futbalovej sfére. Americkým úradom poskytol informácie vedúce k odhaleniu korupčnej aféry, do ktorej sú zapletení štrnásti funkcionári FIFA, respektíve osoby na ňu napojené. Práve jeho výpoveď viedla k spusteniu škandálu krátko pred májovým kongresom FIFA.

Newyorčana pritlačili vyšetrovatelia k múru pre jeho nepriznané príjmy z rokov 2005 – 2010, ktoré činili celkovo 11 miliónov amerických dolárov. Sľúbil uhradiť 2,5 milióna USD a ďalšie financie v budúcnosti, pričom bol ochotný vzdať sa aj svojej penzie od FIFA, aby zaplatil dlhy. Za to, za priznanie k desiatim bodom žaloby a za spoluprácu americká vláda ustúpila od nároku na ďalší trest. Na konte mal toho požehnane: vydieranie, spreneveru, pranie špinavých peňazí, úmyselné zatajenie príjmov a šesť daňových únikov. Maximálna sadzba 100 rokov odňatia slobody.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Chuck Blazer