Boban Markovič Orkestar prídu vo februári do Bratislavy

Boban Markovič Orkestar
Boban Markovič Orkestar

BRATISLAVA 13. decembra (WBN/PR) – Boban Markovič, kráľ balkánskych dychoviek zatrúbil opäť do útoku a s ostatným albumom „Go Marko Go ! Brass Madness“ sprevádzaný svojím synom Markom, príde rozšantiť februárovú Bratislavu. Marko už dávno preukázal talent zdedený po svojom otcovi Bobanovi, pasovanom za najlepšieho srbského trubkára. Svojou hrou inovuje tradičnú rómsku dychovku vplyvmi z celého sveta a s ľahkosťou stiera rozdiely medzi starou kultúrou a postmoder-nou.

Boban Markovič a jeho orchester sídliaci v dedine Vladican Han na juhu Srbska odrážajú spletitý príbeh rómskeho etnika na Balkáne. Repertoár tvoria cigánske “klasiky”, tance ťoček a iné, ale predovšetkým “hity” filmov Emira Kusturicu a tiež materiál tvorený vlastnými skladbami. Na Slovensku balkánsku dychovku spopularizovali práve skvelé Kusturicove filmy. Boban Markovič nahrával hudbu k dvom z nich – Underground a Arizona Dream.

Boban Markovič Orkestar už dávno svojim úspechom boduje nielen na Starom kontinente.

Na konte má množstvo medzinárodných úspechov, tradične sa zúčastňuje významných európskych a zámorských festivalov (Bažant Pohoda, Sziget, Mediawave, International New jazz Festival in Moers, Linz Festival, Lent – Maribor, Praha Respect Festival, Weltenklang festival St. Polten, Kapolcs festival, …). Ohľadom spomenutého Sziget festu stojí za pozornosť, že kvôli obrovskému návalu návštevníkov, užívajúcich si Bobanovcov pred „World Music stage“, kapitulovali aj samotné ikony britpopu – Oasis. Oproti plánu radšej posunuli začiatok svojho vystúpenia a čakali 30 minút, kým BMO neskončili!

BMO sú viacnásobným držiteľom niekoľkých ocenení najprestížnejšej súťaže balkánskych dychoviek v srbskej Guči (“Zlatá trúbka”, “Prvá trúbka”, “Najlepší orchester”). Festivalu, ktorý má návštevnosť 300.000 ľudí, sa každoročne zúčastňuje viac ako 30 súborov, pričom Boban Markovič orkestar je pravidelne oceňovaným telesom. Boban Markovič – líder skupiny a druhý trubkár orchestra Joviča Ajdarevič boli ocenení titulom “Trumpet Maestro”, ktorí dostávajú najdôležitejší dychoví umelci v Srbsku.

Zdroj: wikipédia, 24hod.sk, webart.sk,

http://doubleheadpro.com/

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom