Boris Johnson oficiálne požiadal o odklad brexitu, vyjadril však aj nesúhlas s týmto krokom

Boris Johnson
Britský premiér Boris Johnson. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 20. októbra 16:21

Britská vláda formálne požiadala Európsku úniu o odloženie brexitu. Priložila však aj list od premiéra Borisa Johnsona, ktorý argumentuje proti takémuto kroku. Johnson musel požiadať o odklad po tom, čo parlament v sobotu odložil hlasovanie o jeho brexitovej dohode. Premiéra k tomu zaväzoval zákon, ktorý britský parlament schválil v septembri a ktorý stanovil sobotu ako posledný možný termín pre odhlasovanie dohody. Britské médiá uviedli, že Johnson vo svojom liste vyjadril osobný nesúhlas s ďalším odkladom odchodu krajiny z únie o tri mesiace a pod oficiálnu žiadosť sa nepodpísal.

Tusk potvrdil prijatie listov

Predseda Európskej rady Donald Tusk potvrdil, že listy dostali. „Žiadosť o odklad práve dorazila. Teraz začnem konzultovať s lídrami EÚ, ako zareagujeme,“ napísal Tusk na Twitteri.

Oficiálnym termínom odchodu Británie z Európskej únie je stále 31. október. Johnson trvá na tom, že jeho krajina musí európsky blok opustiť v stanovenom termíne. V sobotu varoval pred ďalším odkladom brexitu, ktorý by bol podľa neho „nezmyselný, drahý a veľmi by poškodil dôveru verejnosti„.

Vláda sa snaží o schválenie dohody

Britská vláda uviedla, že bude pokračovať v snahe o schválenie jej dohody o brexite. Minister zahraničia Veľkej Británie Dominic Raab však vyjadril presvedčenie, že na budúci týždeň dohodu podporí dostatočný počet poslancov a brexit bude v stanovenom termíne 31. októbra.

Britská vláda vyhlásila, že bude pokračovať v úsilí o presadenie legislatívy o brexite na budúci týždeň, pričom o hlasovanie o nej by mohla požiadať už v pondelok. Informuje o tom portál bbc.com.

Šéf britskej diplomacie pre BBC povedal, že „bez ohľadu na parlamentné triky sa zdá, že teraz máme počty, aby sme to schválili„. Dominic Raab dodal, že „v Európskej únii je veľa ľudí„, ktorí sú „veľmi nespokojní“ s ďalším odložením brexitu a vyzval poslancov britského parlamentu, aby „to v Dolnej snemovni schválili„.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonDominic RaabDonald Tusk