Boston a Montreal postúpili do play-off

Nhl

NEW YORK 11. apríla (WEBNOVINY) – V sobotu sa v zámorskej NHL rozhodlo o ďalších postupujúcich do play-off, triumfom nad Carolinou si miestenku vo vyraďovacej časti zabezpečil Boston. Slovenský obranca Zdeno Chára si na konto pripísal jednu asistenciu a vyhlásili ho za prvú hviezdu stretnutia. Boston strelil svoje prvé tri góly v oslabení na začiatku II. tretiny v priebehu 64 sekúnd. Gólom sa v sobotu prezentoval aj útočník Los Angeles Michal Handzuš, ale jeho tím Los Angeles Kings napokon prehral doma s Edmontonom 3:4 po samostatných nájazdoch. Jednou asistenciou sa prezentovala dvojica slovenských obrancom Andrej Meszároš a Andrej Sekera. Sekerove Buffalo uspelo na ľade Ottawy, Tampa uspela v domácom prostredí, keď po samostatných nájazdoch zdolala Floridu. Meszároš nastúpil aj napriek tomu, že ho v predchádzajúcom zápase trafil puk do krku a musel časť zápasu vynechať. Montreal je ďalším a zároveň predposledným tímom, ktorý si aj napriek prehre v predĺžení vybojoval bodom za remízu tretíkrát v rade miestenku do play-off. V bránke Montrealu sa aj napriek dvom predchádzajúcim prehrám objavil Jaroslav Halák, ale nepodarilo samu prerušiť negatívnu sériu, keď Canadiens prehrali s Torontom 3:4 po predĺžení.

Veľká radosť zavládla v tábore Bostonu, ktorý zdolal na domácom ľade Carolinu 4:2 a ako šiesty celok v tabuľke Východnej konferencie má už pred posledným zápasom vo Washingtone zaručenú účasť vo vyraďovacej fáze NHL. Domácim sa najviac darilo v druhej tretine a troma gólmi vo vlastnom oslabení išli do vedenia 3:0. Hostia ešte v tom istom dejstve dokázali znížiť na rozdiel gólu, no z ich strany to bolo všetko. Necelú minútu pred treťou sirénou uzatvoril skóre do prázdnej bránky Milan Lucic. V zostave Bruins nechýbali obaja slovenský hokejisti, no bodovo sa presadil len kapitán „medveďov“ Zdeno Chára, ktorý asistoval pri prvom góle a navyše si vyslúžil honor prvej hviezdy stretnutia. Miroslav Šatan odohral 19 minút a okrem troch striel na bránu si pripísal jeden mínusový bod. Boston má na svojom konte 89 bodov a pred deviatym New York Rangers a ôsmou Philadelphiou má trojbodový náskok a pretože obom mužstvám zostáva odohrať už iba jeden zápas, nemôžu už Bruins predbehnúť. „Ľudia si na nás budú pamätať ako na tím, ktorý mal dobrý koniec a nie ako na tím so zlým začiatkom,“ poznamenal na margo postupu tréner Bostonu Claude Julien.

O výhre Toronta v kanadskom derby nad Montrealom rozhodol gólom v predĺžení obranca Dion Phaneuf. Bod za remízu však Montrealu zabezpečil miestenku medzi elitou šestnástkou najlepších. V domácej bránke nastúpi odchovanec ružinovského hokeja Jaroslav Halák, ktorý z 28 streleckých pokusov kryl 24. Bol to pre neho už 45. štart v tejto sezóne. To, na akom mieste skončí mužstvo Canadiens po základnej časti, rozhodne nedeľňajší súboj medzi Philadelphiou a NY Rangers, v ktorom sa obe mužstvá stretnú v priamom súboji o poslednú miestenku do play-off. Momentálne Habs patrí 7 miesto. „Samozrejme, že sme v tomto stretnutí chceli vyhrať, ale nakoniec sme získali bod, ktorý stačil na postup,“ skonštatoval Andrej Markov, strelec jedného gólu domácich a autor dvoch asistencií.

V zápase Los Angeles – Edmonton (3:4 po samost. nájazdoch) stačilo na víťazstvo poslednému tímu v tomto ročníku NHL Edmontonu len 16 streleckých pokusov. Oilers dosiahli tretie víťazstvo v sérii. Domáci Kings ohrozili brankára hostí Dubnyka 55 krát. Do listiny strelcov sa zapísal aj slovenský center v službách „kráľov“ Michal Handzuš, keď necelé tri minúty pred koncom III. tretiny vyrovnal a poslal duel do predĺženia. V predĺžení gól nepadol a tak prišli na rad samostatné nájazdy, v ktorých ukázali pevnejšie nervy „olejári“. Pre Handzuša to bol v tabuľke štatistík 42 tohtosezónny bod.

Jednou gólovou prihrávkou sa prezentoval ďalší Slovák v službách Buffala Andrej Sekera, ktorý „nabíjal“ na druhý gól Sabres v súboji s Ottawou. Vo výbornom svetle sa ukázal Sekerov spoluhráč, rakúsky útočník Thomas Vanek, ktorý po šesťzápasovej pauze kvôli zraneniu prispel k výhre „šablí“ na ľade Senators štyrmi gólmi. Ottawa napokon podľahla Buffalu 5:2 a Vanek sa stal zaslúžene prvou hviezdou stretnutia.

S nádielkou 7:3 vyprevadili hokejisti Vancouveru v ďalšom kanadskom derby Calgary. O štyroch góloch rozhodla bratská dvojica Sedinovcov a tým sa v individuálnych štatistických tabuľkách dostal na čelo opäť Henrik Sedin, ktorý v tomto zápase nazbieral štyri body za štyri gólové prihrávky. Na konte má už 112 bodov a náskok tri body pred ruským útočníkom Alexandrom Ovečkinom. Ten má však na rozdiel od Sedina na vylepšenie svojich štatistík ešte jednu šancu v zápase proti Bostonu.

Výsledky stredajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Boston – Carolina 4:2 (0:0, 3:2, 1:0)

Góly: 21. Paille (CHÁRA, Boychuk), 22. Wheeler (Krejčí), 22. Begin (Wideman, Paille), 59. Lucic – 35. Cole (Dwyer, LaRose), 38. Dwyer (Samson, Rodney). Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 3:0. Strely na bránku: 41:35, brankári: Rask – Ward. Diváci: 17 565.

Los Angeles – Edmonton 3:4 po sam. nájazdoch (0:1, 0:1, 1:3 – 0:0, 0:1)

Góly: 47. Brown (Smyth, Kopitar), 53. Stoll (Brown, Johnson), 58. HANDZUŠ (Scuderi) – 15. Comrie (Gilbert, Whitney), 24. Comrie (Whitney, Gilbert), 46. Gilbert (Pisani, Potulny) rozhodujúci samost. nájazd Horcoff. Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 55:16, brankári: Quick – Dubnyk. Diváci: 18 118.

Atlanta – Pittsburgh 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Góly: 30. Little (MacArthur, Kozlov). Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše Rupp (Pittsb) 10 min osobný trest, Kane, Boulton – Cooke, Godard všetci 5 min za bitku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:24, brankári: Hedberg – Fleury. Diváci: 18 959.

New Jersey – New York Islanders 7:1 (3:0, 2:0, 2:1)

Góly: 11. Zubrus (Martin, Parise), 15. Parise (White, Zajac), 16. McAmmond (Pelley, Mottau), 32. Eliáš (Kovaľčuk, Greene), 40. Rolston (Kovaľčuk, Zajac), 49. Kovaľčuk (Greene, Zajac), 59. Eliáš (Martin, Parise) – 54. Moulson (Tavares, Okposo). Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše Pelley, Letourneau-Leblond – Haley, Gillies všetci 5 min za bitku, Gillies (NY Islan) 10 osobný trest, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:19, brankári: Brodeur – Biron. Diváci:17 625.

Ottawa – Buffalo 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)

Góly: 28. Neil (Regin, Phillips), 54. Donovan (Smith, Phillips) – 10. Vanek (Mair, Ellis), 13. Vanek (Roy, SEKERA), 29. Vanek (trestné str.), 34. Vanek (Roy, Ennis), 51. Roy (Gerbe, Myers). Vylúčení: 8:7 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:28, brankári: Leclaire – Miller. Diváci: 20 500.

Montreal – Toronto 3:4 po predĺžení (2:1, 1:1, 0:1 – 0:1)

Góly: 7. Markov (Pouliot), 17. Gionta (Gomez, Markov), 39. Bergeron (Markov, Gomez) – 10. Hanson (Grabovski, Stalberg), 32. Stalberg (Bozak, Beauchemin), 44. Hanson (Mitchell, Gunnarsson), 63. Phaneuf (Hanson, Mitchell). Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 37:28, brankári: HALÁK – Giguere. Diváci: 21 273.

Tampa Bay – Florida 4:3 po sam. nájazdoch (1:1, 2:1, 0:1 – 0:0, 1:0) – Andrej Meszároš (Tampa) 0+1

Góly: 5. Stamkos (Foster, St. Louis), 26. Stamkos (MESZÁROŠ, Konopka), 31. St. Loius, (Stamkos, Foster) rozhodujúci samost. nájazd Stamkos – 19. Weiss (Horton, McCabe), 32. Frolík (Horton, Kulikov), 49. Horton (Weiss, Ballard). Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše Tarnasky – Konopka obaja 5 min za bitku, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 37:32, brankári: Niittymaki – Clemmensen. Diváci: 17 050.

Minnesota – Dallas 3:4 po sam. nájazdoch (2:0, 0:2, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 5. M. Koivu (Burns, Baker) 11. M. Koivu (Brunette, Zanon), 41. Wellman (Brodziak, Clutterbuck) – 25. Morrow (Eriksson), 28. Ott (Petersen), 43. Ott (Larsen, Daley), rozhodujúci samost. nájazd Benn. Vylúčení: 4:2 na 2 min, navyše Almond – Fistric obaja 5 min za bitku, Boogaard – Sutherby obaja 10 min osobný trest, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:26, brankári: Backstom – Lehtonen. Diváci: 19 109.

Nashville – St. Louis 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 46. Arnott (Weber), rozhodujúci samost. nájazd Erat – 51. Backes (Boyes, Kariya). Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:34, brankári: Rinne – Conklin. Diváci: 16 702.

Vancouver – Calgary 7:3 (3:1, 1:1, 3:1)

Góly: 4. Rypien (Pettinger, Bernier), 8. Bieksa (D. Sedin, H. Sedin), 10. D. Sedin (H. Sedin, Bieksa), 27. Kesler (Raymond, Hansen), 44. D. Sedin (H. Sedin), 44. D. Sedin (H. Sedin, Ehrhoff), 58. Bieksa (Edler, Burrows). Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše Rypien – Mayers obaja 5 min za bitku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:41, brankári: Luongo – Kiprusoff (44. Toskala). Diváci: 18 810.

San Jose – Phoenix 3:2 po sam. nájazdoch (1:0, 1:1, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 5. Setoguchi (Pavelski, Murray), 33. Marleau (Hetley, Thornton), rozhodujúci samost. nájazd Couture – 22. Stempniak, 42. Lombardi (Doan, Wolski). Vylúčení: 0:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:29, brankári: Nabokov – Bryzgalov. Diváci: 17 562.

Viac k osobe Andrej MarkovAndrej MeszárošAndrej SekeraHenrik SedinJaroslav HalákMichal HandzušMiroslav ŠatanThomas VanekZdeno Chára