Branná povinnosť by sa mala riadiť novým zákonom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojaci

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Na jednom mieste by mohli po novom územné vojenské správy vykonávať odvody registrovaných občanov v čase vojny a vojnového stavu. Kým v súčasnosti majú povinnosť robiť tak v jednotlivých obvodoch obvodných úradov, po zmene to bude možné na jednom alebo viacerých miestach v kraji alebo v jednotlivých obvodoch podľa trvalého pobytu registrovaných občanov. Vyplýva to z vládnej novely zákona o brannej povinnosti, ktorú plénum posunulo do druhého čítania.

Branci, ktorí boli uznaní za invalidných alebo sú zdravotne ťažko postihnutí, už nebudú musieť o tom informovať územné vojenské správy. V novele sa navrhuje, aby informácie na základe žiadosti získavala územná vojenská správa od Sociálnej poisťovne a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Poskytnutím týchto údajov sa v územných vojenských správach vytvoria podmienky na spresnenie evidencie a budú z nej vyradení tí, ktorí sú uznaní za invalidných alebo sú ťažko zdravotne postihnutí a nemožno s nimi rátať pri dopĺňaní ozbrojených síl.

Zmení sa aj rozsah odbornej prípravy vojakov v zálohe zaradených do aktívnych záloh. Predpokladá sa, že túto prípravu budú vojaci v zálohe zaradení do aktívnych záloh vykonávať v rozsahu do 30 kalendárnych dní v prvom kalendárnom roku pri prvom uzatvorení dohody a v ďalších rokoch a po opakovanom uzatvorení dohody v rozsahu do 15 kalendárnych dní v kalendárnom roku.

Ďalšou novinkou je úprava povinnosti zamestnávateľa oznamovať územnej vojenskej správe dôvod skončenia služobného pomeru zamestnancov. Návrh zákona zjednodušuje systém oznamovacej povinnosti zamestnávateľov, ktorí sú povinní oznamovať príslušnej územnej vojenskej správe údaje o občanoch, ktorým vznikla branná povinnosť a sú oslobodení od výkonu mimoriadnej služby, ak je vykonávanie ich občianskeho povolania v dôležitom záujme bezpečnosti a obrany Slovenskej republiky. Títo zamestnávatelia pošlú príslušnej územnej vojenskej správe každý rok do 31. januára schválený počet občanov oslobodených od výkonu mimoriadnej služby a ich menný zoznam. Navrhovaná úprava sa primerane vzťahuje aj na oslobodenie od výkonu alternatívnej služby podľa zákona o alternatívnej službe. V prípade, že si zamestnávatelia nesplnia oznamovaciu povinnosť, hrozí im pokuta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať